Xiaomi Redmi 12C 4GB/128GB Blue (Ocean Blue) Dual SIM 22126RN91Y
XIAOMI REDMI 12C:
- Immersive 6.71" HD+ display
- Dual 50 MP AI cameras
- Powerful MediaTek Helio G85
- 5000 mAh long-lasting battery
- 10W fast charge
Xiaomi Redmi 12C 4GB/128GB Blue (Ocean Blue) Dual SIM 22126RN91Y
Xiaomi Redmi 12C
Immersive viewing experience
Elegant from every angle
The stylish and distinctive textured design offers a better non-slip grip, while the one-piece case with a curved back makes it more comfortable to hold. The fingerprint sensor is specially designed to be hidden in the camera island. Available in multiple colors to suit your style.
Capture captivating photos
Excellent 50 MP main camera. The 50 MP main camera incorporates a larger sensor with 4-in-1 pixel binning technology to improve light sensitivity, producing better image quality than ever before even in low-light and backlit environments. Sharp photos even in backlit and low light environments.
Capture and share your adventures with a high-resolution main camera with AI . Discover the night mode , which produces bright and clear images even at night. Enjoy incredible color and contrast with HDR mode .
unprecedented smoothness
The powerful MediaTek Helio G85 octa-core processor offers more balanced performance and outperforms its counterparts, while the Mali-G52 gaming GPU gives you a smooth entertainment experience.
Using up to 5GB of idle ROM space, the 6GB of RAM can be expanded up to 11GB for a superior smooth user experience.
Large capacity to meet your needs
Redmi 12C offers up to 128 GB of storage, and using a microSD card, you can expand it up to 1 TB, enough to store all your favorite videos, photos, songs and games.
Large 6.71" HD+ screen
Redmi 12C features a large 6.71" HD+ display , an exceptional combination in its class. Whether you're gaming or browsing, the larger screen lets you see more, giving you a more amazing and immersive visual experience when watching videos.
reading mode
Makes the screen light more pleasing to the eye . Activating reading mode significantly reduces blue light, protecting your eyes and making reading more comfortable for longer.
Energy throughout the day
The massive 5000mAh battery and 10W fast charging help ease the worry of running out of power.
Greater security
Face unlock by AI and fingerprint . Select the unlocking method that best suits your needs and enjoy more reliable and instant security.
Xiaomi Redmi 12C
Immersive viewing experience
Elegant from every angle
The stylish and distinctive textured design offers a better non-slip grip, while the one-piece case with a curved back makes it more comfortable to hold. The fingerprint sensor is specially designed to be hidden in the camera island. Available in multiple colors to suit your style.
Capture captivating photos
Excellent 50 MP main camera. The 50 MP main camera incorporates a larger sensor with 4-in-1 pixel binning technology to improve light sensitivity, producing better image quality than ever before even in low-light and backlit environments. Sharp photos even in backlit and low light environments.
Capture and share your adventures with a high-resolution main camera with AI . Discover the night mode , which produces bright and clear images even at night. Enjoy incredible color and contrast with HDR mode .
unprecedented smoothness
The powerful MediaTek Helio G85 octa-core processor offers more balanced performance and outperforms its counterparts, while the Mali-G52 gaming GPU gives you a smooth entertainment experience.
Using up to 5GB of idle ROM space, the 6GB of RAM can be expanded up to 11GB for a superior smooth user experience.
Large capacity to meet your needs
Redmi 12C offers up to 128 GB of storage, and using a microSD card, you can expand it up to 1 TB, enough to store all your favorite videos, photos, songs and games.
Large 6.71" HD+ screen
Redmi 12C features a large 6.71" HD+ display , an exceptional combination in its class. Whether you're gaming or browsing, the larger screen lets you see more, giving you a more amazing and immersive visual experience when watching videos.
reading mode
Makes the screen light more pleasing to the eye . Activating reading mode significantly reduces blue light, protecting your eyes and making reading more comfortable for longer.
Energy throughout the day
The massive 5000mAh battery and 10W fast charging help ease the worry of running out of power.
Greater security
Face unlock by AI and fingerprint . Select the unlocking method that best suits your needs and enjoy more reliable and instant security.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 168,8 x 76,4 x 8,8 mm |
| Weight | 192 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,71" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1650 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (PDAF) + 0.08 MP (depth); LED flash, HDR; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |