Amazfit GTS 4 Mini 42mm Smartwatch Pink (Flamingo Pink)
Amazfit GTS 4 Mini:
- 1.65" HD AMOLED display
- 15-day battery life
- More than 120 sports modes
- 5 ATM water resistance
- Heart rate, SpO2, stress, sleep
- Amazon Alexa
Amazfit GTS 4 Mini 42mm Smartwatch Pink (Flamingo Pink)
Amazfit GTS 4 Mini
Compact and powerful
Thin, light and shiny
Powerful in spirit, this modern smartwatch has a lightweight yet strong aluminum alloy central frame integrated into the watch's elegant casing and is completed with a soft, skin-friendly silicone strap.
The Amazfit GTS 4 Mini's 1.65" screen is colorful and sharp, and is made of elegant glass . Your data will shine like never before.
Whether you prefer a traditional-looking watch face or something more modern, maximize your style with the Amazfit GTS 4 Mini.
- Wide selection of watch faces
- Matching always-on displays
- Animated and editable clock faces
- Upload your own photo
A powerful call to action
More than 120 sports modes . Walking, running, cycling, yoga and many more. Whatever activity challenges you, you're likely to find a sports mode for it on the Amazfit GTS 4 Mini.
View specialized data after your workouts , such as maximum oxygen consumption (VO2 max), total recovery time, training load, and training effect to stay informed of factors that can affect recovery, progress and exercise capacity.
A 5 ATM water resistance rating means the Amazfit GTS 4 Mini can withstand the equivalent of up to 50 meters of water pressure. Whenever you feel like going to the pool or beach, the watch's pool swimming and open water swimming sports modes can scientifically record your swimming data.
Easily check your heart rate, blood oxygen saturation (SpO2) and stress level simultaneously, with a single touch of the watch , to get a result in just 45 seconds.
Heavyweight power
This ultra-compact smartwatch incorporates a mega-powerful 270 mAh battery, for power that defies the limits of size.
- 15 days of typical use
- 8 days of intensive use
- 45 days with battery saving mode
- 21h of continuous GPS use
The watch supports five satellite positioning systems to help you make the most of your outdoor trips, and uses circular polarization antenna technology to improve positioning performance and accuracy. Challenge yourself to see more of the great outdoors.
Challenge what it means to take control of your day. Easily set an alarm, ask a question, get a translation, and more with the Amazfit GTS 4 Mini's Amazon Alexa feature.
Amazfit GTS 4 Mini
Compact and powerful
Thin, light and shiny
Powerful in spirit, this modern smartwatch has a lightweight yet strong aluminum alloy central frame integrated into the watch's elegant casing and is completed with a soft, skin-friendly silicone strap.
The Amazfit GTS 4 Mini's 1.65" screen is colorful and sharp, and is made of elegant glass . Your data will shine like never before.
Whether you prefer a traditional-looking watch face or something more modern, maximize your style with the Amazfit GTS 4 Mini.
- Wide selection of watch faces
- Matching always-on displays
- Animated and editable clock faces
- Upload your own photo
A powerful call to action
More than 120 sports modes . Walking, running, cycling, yoga and many more. Whatever activity challenges you, you're likely to find a sports mode for it on the Amazfit GTS 4 Mini.
View specialized data after your workouts , such as maximum oxygen consumption (VO2 max), total recovery time, training load, and training effect to stay informed of factors that can affect recovery, progress and exercise capacity.
A 5 ATM water resistance rating means the Amazfit GTS 4 Mini can withstand the equivalent of up to 50 meters of water pressure. Whenever you feel like going to the pool or beach, the watch's pool swimming and open water swimming sports modes can scientifically record your swimming data.
Easily check your heart rate, blood oxygen saturation (SpO2) and stress level simultaneously, with a single touch of the watch , to get a result in just 45 seconds.
Heavyweight power
This ultra-compact smartwatch incorporates a mega-powerful 270 mAh battery, for power that defies the limits of size.
- 15 days of typical use
- 8 days of intensive use
- 45 days with battery saving mode
- 21h of continuous GPS use
The watch supports five satellite positioning systems to help you make the most of your outdoor trips, and uses circular polarization antenna technology to improve positioning performance and accuracy. Challenge yourself to see more of the great outdoors.
Challenge what it means to take control of your day. Easily set an alarm, ask a question, get a translation, and more with the Amazfit GTS 4 Mini's Amazon Alexa feature.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | GTS 4 Mini |
| Operating System | Zepp OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 41,8 x 36,66 x 9,1 mm |
| Weight | 31,2 g |
| Case size | 42 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,65" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 336 x 384 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 270 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 126 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 o superior, iOS 12.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 15 d |
| Mobile application | Zepp App |