Apple iPad 10.2" (7th generation) 32GB WI-FI Space Gray (Space Gray)
IPAD 10.2" WI-FI:
- A10 Fusion 4th Generation chip processor
- 10 hours of battery life in navigation
- 10.2-inch Retina display
- 2160 x 1620 pixel resolution
- Anti-fingerprint oleophobic cover
- LED backlight with Multi-touch and IPS technology
Apple iPad 10.2" (7th generation) 32GB WI-FI Space Gray (Space Gray)
iPad 10.2" (2019)
More screen. More iPads
True to its philosophy, the 2019 Apple iPad is a light and compact tablet with all-day battery life. It weighs 456 grams and reaches 10 hours of navigation . Its 10.2-inch Retina display displays impressive image quality with a resolution of 2160 x 1620 pixels with an anti-fingerprint oleophobic coating. Its 10.2" are backlit by LEDs with Multi-touch and IPS technology .
Apple-worthy speed
Speed is another of the features that characterize the iPad 10.2" of 2019. On the one hand, WiFi and 4G connections (in compatible models) are ultra-fast.
On the other hand, the fourth generation A10 Fusion chip with 64-bit architecture and integrated M10 coprocessor is capable of doing whatever you ask of it: use several apps at the same time, edit videos, create presentations, design 3D models, watch series... Do not do without anything.
enjoy it to the max
The front and rear cameras of the iPad Air allow you to record HD video and hold video calls, scan documents or enjoy augmented reality apps.
The compatibility with the Apple Pencil and the Smart Keyboard is another of the strengths of this model. Take notes and draw just by connecting these accessories. You have over a million apps to discover on the App Store.
iPad 10.2" (2019)
More screen. More iPads
True to its philosophy, the 2019 Apple iPad is a light and compact tablet with all-day battery life. It weighs 456 grams and reaches 10 hours of navigation . Its 10.2-inch Retina display displays impressive image quality with a resolution of 2160 x 1620 pixels with an anti-fingerprint oleophobic coating. Its 10.2" are backlit by LEDs with Multi-touch and IPS technology .
Apple-worthy speed
Speed is another of the features that characterize the iPad 10.2" of 2019. On the one hand, WiFi and 4G connections (in compatible models) are ultra-fast.
On the other hand, the fourth generation A10 Fusion chip with 64-bit architecture and integrated M10 coprocessor is capable of doing whatever you ask of it: use several apps at the same time, edit videos, create presentations, design 3D models, watch series... Do not do without anything.
enjoy it to the max
The front and rear cameras of the iPad Air allow you to record HD video and hold video calls, scan documents or enjoy augmented reality apps.
The compatibility with the Apple Pencil and the Smart Keyboard is another of the strengths of this model. Take notes and draw just by connecting these accessories. You have over a million apps to discover on the App Store.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | iPad 10,2" |
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | 13.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 250,6 x 174,1 x 7,5 mm |
| Weight | 489 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 10,2" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1620 x 2160 p |
| Screen protection | Scratch-resistant ceramic glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| Processor | Quad Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF, HDR, 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Front camera | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard), Face detection, HDR, panorama, 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 1 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| Network connection | WiFi |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Lightning (Apple) |
| Battery capacity | 8827 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|