Huawei MatePad T 10 9.7" 2GB/32GB LTE Navy Blue (Deepsea Blue)
HUAWEI MATEPAD T10:
- 9.7" HD screen
- Immersive stereo sound, Histen 6.1
- Octa-core EMUI 10.1
- Eye Protection, TÜV Rheinland Eye Comfort Certification
- 5100mAh battery
Huawei MatePad T 10 9.7" 2GB/32GB LTE Navy Blue (Deepsea Blue)
Huawei MatePad T10
9.7-inch HD screen | Eye Protection | Immersive stereo sound
broaden your vision
HUAWEI MatePad T 10 offers a 9.7-inch HD display , delicately embedded in a sleek and compact design. With its lightweight and portable body, you can carry your favorite apps, games and videos comfortably in your hands and enjoy a fully immersive experience wherever you are.
Surround sound, loud and clear
Get ready for an acoustic feast. HUAWEI MatePad T 10's dual speaker system delivers symmetrical audio from both sides , so you can enjoy a louder and more uniform sound field . Supported by HUAWEI Histen 6.1 technology , from crisp, refined treble to powerful, punchy bass, sound remains consistent with vibrant musical details.
Fast and smooth experience
Combining EMUI 10.1 octa-core chipset and advanced algorithm, this tablet offers enhanced graphics and higher performance . Check the news, watch the videos or shop online, you can use the apps as you like, always enjoying a smooth and stable experience .
Double the applications, double the efficiency
HUAWEI MatePad T 10's HUAWEI App Multiplier system allows the tablet to display two windows of the same application when held horizontally, and you can also adjust the size of each according to your needs. It is perfect for online purchases or for reading the news: in one window you will see the list of articles while in the other you will see details and images of each one of them...
Protect your eyes day and night
The device is specially designed to offer you greater eye comfort in daily use, as it has the TÜV Rheinland Eye Comfort certification to reduce blue light.
eBook mode
You can choose the eBook mode to enjoy a much more real experience similar to reading a paper book.
dark mode
When it's dark, switching to Dark mode will give you a much softer screen effect by reducing high light contrast for much more comfortable viewing.
An exclusive world for the little ones!
With HUAWEI MatePad T 10, the little ones in the house can sing and play their favorite songs from the recorder, capture special moments with the camera, paint and draw freely in Kids Painting and go on adventures with the best games. Your children will be able to develop their creativity and curiosity quietly thanks to the Kids Corner . Not only will they nurture their minds with age-appropriate content, always monitored by you through parental controls, but the tablet will protect their eyes, their health, and their personal growth in daily use through various child protection modes .
Huawei MatePad T10
9.7-inch HD screen | Eye Protection | Immersive stereo sound
broaden your vision
HUAWEI MatePad T 10 offers a 9.7-inch HD display , delicately embedded in a sleek and compact design. With its lightweight and portable body, you can carry your favorite apps, games and videos comfortably in your hands and enjoy a fully immersive experience wherever you are.
Surround sound, loud and clear
Get ready for an acoustic feast. HUAWEI MatePad T 10's dual speaker system delivers symmetrical audio from both sides , so you can enjoy a louder and more uniform sound field . Supported by HUAWEI Histen 6.1 technology , from crisp, refined treble to powerful, punchy bass, sound remains consistent with vibrant musical details.
Fast and smooth experience
Combining EMUI 10.1 octa-core chipset and advanced algorithm, this tablet offers enhanced graphics and higher performance . Check the news, watch the videos or shop online, you can use the apps as you like, always enjoying a smooth and stable experience .
Double the applications, double the efficiency
HUAWEI MatePad T 10's HUAWEI App Multiplier system allows the tablet to display two windows of the same application when held horizontally, and you can also adjust the size of each according to your needs. It is perfect for online purchases or for reading the news: in one window you will see the list of articles while in the other you will see details and images of each one of them...
Protect your eyes day and night
The device is specially designed to offer you greater eye comfort in daily use, as it has the TÜV Rheinland Eye Comfort certification to reduce blue light.
eBook mode
You can choose the eBook mode to enjoy a much more real experience similar to reading a paper book.
dark mode
When it's dark, switching to Dark mode will give you a much softer screen effect by reducing high light contrast for much more comfortable viewing.
An exclusive world for the little ones!
With HUAWEI MatePad T 10, the little ones in the house can sing and play their favorite songs from the recorder, capture special moments with the camera, paint and draw freely in Kids Painting and go on adventures with the best games. Your children will be able to develop their creativity and curiosity quietly thanks to the Kids Corner . Not only will they nurture their minds with age-appropriate content, always monitored by you through parental controls, but the tablet will protect their eyes, their health, and their personal growth in daily use through various child protection modes .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | EMUI 10.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 240,2 x 159 x 7,9 mm |
| Weight | 450 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 9,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 800 x 1280 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Kirin 710A (14 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 2GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 5 MP (f/2.2, PDAF); HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 2 MP (f/2.4); Video: 720p@30fps |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Front camera resolution | 2 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS with GLONASS/BDS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Huawei |