Huawei Nova 9 SE 4G 8GB/128GB Blue (Crystal Blue) Dual SIM
HUAWEI NOVA 9SE:
- 108 MP high resolution photography
- 4000mAh battery
- Quick Charge 66W HUAWEI SuperCharge
- 6.78" HUAWEI FullView 90 Hz display
- Qualcomm Snapdragon 680 4G (6nm)
Huawei Nova 9 SE 4G 8GB/128GB Blue (Crystal Blue) Dual SIM
Huawei Nova 9 SE
Get inspired, be new
Design
Enjoy the glow given off by the orbital ring of stars on the 3D glass on the back. This is achieved thanks to a state-of-the-art dual-layer nanotexture : just hold it and it shimmers in your hand.
Ultra-thin 1.05mm bezels outline HUAWEI's massive 6.78-inch FullView display , which sits atop a razor-thin body in such a way that it appears to be floating in the air.
108 MP high-resolution camera system
Capture every last detail of your memories. The main camera uses innovative 9-in-1 pixel technology to enhance pixel size down to 2.1µm. A 1/1.52-inch sensor captures more light , resulting in high dynamic range and low noise . Thanks to a powerful multi-frame blending algorithm, the rear quad camera can capture incredible images, anytime, day or night.
Bring out all the beauty of a painting or the energy and personality behind any expression with the high-resolution 108 MP camera .
Capture fleeting moments with exceptional sharpness thanks to the AI snapshot function , no matter if you're on the go!
Improve skin quality and accentuate your definitive facial features thanks to powerful 4-in-1 pixel technology and AI beauty adjustments. Super Night Selfie adjusts lighting and reduces noise for stunning selfies in the dark.
HUAWEI nova 9 SE comes equipped with 112° ultra-wide angle and 4cm macro cameras , so you can capture the beauty of your surroundings, no matter the size. Portrait mode with bokeh effect and f/2.4 aperture put the focus on your subject, so even the most casual portraits become true personality reveals.
Petal clip
Become a Master of Editing. Petal clip features automatic captioning , automatic marking , and moving image . It also allows you to create videos with a single click and mix photos and videos , in addition to offering other very practical functions. Use it to create a great vlog effortlessly.
power your passion
66W HUAWEI SuperCharge technology will charge your phone in no time. A coffee break is all you need to replenish your body, mind and phone.
HUAWEI nova 9 SE features a graphene heat dissipation system in a sandwich construction that is able to detect and cool overheated areas faster, so you can play games and watch your favorite shows smoothly.
Smart connection, unlimited convenience
Swipe to open the control panel for direct access to display, Wi-Fi, Bluetooth and volume settings, even to enable smart collaboration via Device+ to watch movies on the big screen while listening to them in private on your Freebuds headphones.
With the new distributed file system , you can have instant access to your phone's documents or photos through your laptop. Open, watch and enjoy, all without using a single cable.
Huawei Nova 9 SE
Get inspired, be new
Design
Enjoy the glow given off by the orbital ring of stars on the 3D glass on the back. This is achieved thanks to a state-of-the-art dual-layer nanotexture : just hold it and it shimmers in your hand.
Ultra-thin 1.05mm bezels outline HUAWEI's massive 6.78-inch FullView display , which sits atop a razor-thin body in such a way that it appears to be floating in the air.
108 MP high-resolution camera system
Capture every last detail of your memories. The main camera uses innovative 9-in-1 pixel technology to enhance pixel size down to 2.1µm. A 1/1.52-inch sensor captures more light , resulting in high dynamic range and low noise . Thanks to a powerful multi-frame blending algorithm, the rear quad camera can capture incredible images, anytime, day or night.
Bring out all the beauty of a painting or the energy and personality behind any expression with the high-resolution 108 MP camera .
Capture fleeting moments with exceptional sharpness thanks to the AI snapshot function , no matter if you're on the go!
Improve skin quality and accentuate your definitive facial features thanks to powerful 4-in-1 pixel technology and AI beauty adjustments. Super Night Selfie adjusts lighting and reduces noise for stunning selfies in the dark.
HUAWEI nova 9 SE comes equipped with 112° ultra-wide angle and 4cm macro cameras , so you can capture the beauty of your surroundings, no matter the size. Portrait mode with bokeh effect and f/2.4 aperture put the focus on your subject, so even the most casual portraits become true personality reveals.
Petal clip
Become a Master of Editing. Petal clip features automatic captioning , automatic marking , and moving image . It also allows you to create videos with a single click and mix photos and videos , in addition to offering other very practical functions. Use it to create a great vlog effortlessly.
power your passion
66W HUAWEI SuperCharge technology will charge your phone in no time. A coffee break is all you need to replenish your body, mind and phone.
HUAWEI nova 9 SE features a graphene heat dissipation system in a sandwich construction that is able to detect and cool overheated areas faster, so you can play games and watch your favorite shows smoothly.
Smart connection, unlimited convenience
Swipe to open the control panel for direct access to display, Wi-Fi, Bluetooth and volume settings, even to enable smart collaboration via Device+ to watch movies on the big screen while listening to them in private on your Freebuds headphones.
With the new distributed file system , you can have instant access to your phone's documents or photos through your laptop. Open, watch and enjoy, all without using a single cable.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | EMUI 12 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-03-20 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,6 x 75,6 x 7,9 mm |
| Weight | 191 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2388 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 112˚) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.2, 22mm); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |