Apple iPad Pro 2024 11" 256GB WiFi + Cellular Black (Space Black)
Apple iPad Pro 2024:
- 11" Ultra Retina XDR display
- Apple M4 chip
- 12 MP wide angle
- ProRes 4K video
- 12 MP horizontal front ultra-wide angle
- iPadOS 17.5.1
- Compatible with Apple Pencil Pro and Magic Keyboard
Apple iPad Pro 2024 11" 256GB WiFi + Cellular Black (Space Black)
Apple iPad Pro 2024
Infinite
An almost invisible superpower.
In its ultra-thin and ultra-light design, the new iPad Pro packs incredible power. Now it defies logic with a super-portable 11-inch model and a 13-inch model that not only has a larger display but is also the thinnest product Apple has ever created .
iPad Pro combines breakthrough performance with an ultra-thin design so you can work better than ever, wherever you are. The 13-inch model is over 100 grams lighter than the previous generation, taking iPad's versatility and portability to new heights.
The most advanced display on the planet.
The new Ultra Retina XDR display uses revolutionary OLED technology in tandem . Extreme brightness, ultra-precise contrast, and cutting-edge features like ProMotion and True Tone deliver a stunning visual experience. For processes that require highly accurate color calibration, you can use Reference mode.
The Ultra Retina XDR display gives you stunning full-screen brightness and incredible detail, all thanks to revolutionary Tandem OLED technology. The combined light from two OLED panels produces spectacular brightness and ultra-wide dynamic range.
Now you can choose the new nanotextured display glass option, perfect for advanced processes where color is critical and lighting conditions aren't ideal. Manufactured using a high-precision nanometer-level etching process, nanotextured glass maintains image quality and contrast by scattering ambient light to further reduce reflections.
A meteoric chip.
Hold on tight, introducing M4 , Apple’s next-generation chip that powers the blazing performance of this thin and light iPad Pro. A new display engine delivers stunning levels of accuracy, color, and brightness. A powerful GPU with hardware-accelerated ray tracing delivers stunning graphics. And with the Neural Engine in M4, iPad Pro unleashes the full potential of AI .
The M4's next-generation GPU architecture accelerates rendering speeds by up to 10x and introduces hardware-accelerated ray tracing to iPad. Lighting, shadows, and reflections in professional games and apps are now stunningly sharp and realistic.
iPadOS and apps. No job is too hard for them.
Business or pleasure? iPadOS is designed to make everything equally easy —from doing the things you love to completing the most demanding tasks. Use professional apps, play the latest AAA games, and tackle creative projects of any size with an intuitive, touch-based interface .
Microphones. Cameras. Action.
Shoot, edit, and share all on one device—you get a Pro camera system with a LiDAR scanner , studio-quality microphones, and four speakers. The ultimate in performance. Shoot ProRes 4K video , join a video call with the new landscape front camera, and scan documents with pristine quality thanks to AI.
- 12MP wide-angle with adaptive True Tone flash
- 12MP Horizontal Ultra Wide Angle with Center-Focused Framing
- Studio-quality microphones
- Four-speaker system with spectacular sound quality
Aim for everything. Connect to nothing.
With its array of pro-grade connectivity options, iPad Pro is pure versatility. Connect high-resolution external displays up to 6K and storage devices with Thunderbolt. And with ultra-fast Wi-Fi 6E and 5G , you can move around as much as you want and always stay connected.
Apple iPad Pro 2024
Infinite
An almost invisible superpower.
In its ultra-thin and ultra-light design, the new iPad Pro packs incredible power. Now it defies logic with a super-portable 11-inch model and a 13-inch model that not only has a larger display but is also the thinnest product Apple has ever created .
iPad Pro combines breakthrough performance with an ultra-thin design so you can work better than ever, wherever you are. The 13-inch model is over 100 grams lighter than the previous generation, taking iPad's versatility and portability to new heights.
The most advanced display on the planet.
The new Ultra Retina XDR display uses revolutionary OLED technology in tandem . Extreme brightness, ultra-precise contrast, and cutting-edge features like ProMotion and True Tone deliver a stunning visual experience. For processes that require highly accurate color calibration, you can use Reference mode.
The Ultra Retina XDR display gives you stunning full-screen brightness and incredible detail, all thanks to revolutionary Tandem OLED technology. The combined light from two OLED panels produces spectacular brightness and ultra-wide dynamic range.
Now you can choose the new nanotextured display glass option, perfect for advanced processes where color is critical and lighting conditions aren't ideal. Manufactured using a high-precision nanometer-level etching process, nanotextured glass maintains image quality and contrast by scattering ambient light to further reduce reflections.
A meteoric chip.
Hold on tight, introducing M4 , Apple’s next-generation chip that powers the blazing performance of this thin and light iPad Pro. A new display engine delivers stunning levels of accuracy, color, and brightness. A powerful GPU with hardware-accelerated ray tracing delivers stunning graphics. And with the Neural Engine in M4, iPad Pro unleashes the full potential of AI .
The M4's next-generation GPU architecture accelerates rendering speeds by up to 10x and introduces hardware-accelerated ray tracing to iPad. Lighting, shadows, and reflections in professional games and apps are now stunningly sharp and realistic.
iPadOS and apps. No job is too hard for them.
Business or pleasure? iPadOS is designed to make everything equally easy —from doing the things you love to completing the most demanding tasks. Use professional apps, play the latest AAA games, and tackle creative projects of any size with an intuitive, touch-based interface .
Microphones. Cameras. Action.
Shoot, edit, and share all on one device—you get a Pro camera system with a LiDAR scanner , studio-quality microphones, and four speakers. The ultimate in performance. Shoot ProRes 4K video , join a video call with the new landscape front camera, and scan documents with pristine quality thanks to AI.
- 12MP wide-angle with adaptive True Tone flash
- 12MP Horizontal Ultra Wide Angle with Center-Focused Framing
- Studio-quality microphones
- Four-speaker system with spectacular sound quality
Aim for everything. Connect to nothing.
With its array of pro-grade connectivity options, iPad Pro is pure versatility. Connect high-resolution external displays up to 6K and storage devices with Thunderbolt. And with ultra-fast Wi-Fi 6E and 5G , you can move around as much as you want and always stay connected.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 17.5.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-05-15 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 249,7 x 177,5 x 5,3 mm |
| Weight | 446 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 11" |
| Display type | Ultra Retina Tandem OLED |
| Screen resolution | 1668 x 2420 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple M4 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | Escáner LiDAR 3D PDAF TOF de 12 MP (f/1,8 gran angular de doble píxel PDAF TOF profundidad); Flash de doble tono Quad-LED, HDR; Vídeo: 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120/240 fps; giroscopio EIS, ProRes (4K, 1080p), modo cinemático (4K, 1080p) |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra gran angular); Detección de rostros, HDR, panorámica; Vídeo: 1080p@25/30/60 fps, giro-EIS, HDR |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | WiFi + Cellular |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | e-SIM |
| USB connection | USB 4.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 8160 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|