Lenovo Tab P12 12.7" 8GB/256GB WiFi Gray (Storm Grey) + Lenovo Tab Pen Plus
Lenovo Tab P12:
- 12.7" LCD screen, 3K resolution
- Mediatek Dimensity 7050 Chip (6nm)
- JBL speaker system and Dolby Atmos
- 10200 mAh battery and 30W fast charging
- Lenovo Tab Pen Plus
- 13MP and 8MP camera
Lenovo Tab P12 12.7" 8GB/256GB WiFi Gray (Storm Grey) + Lenovo Tab Pen Plus
Lenovo Tab P12
Let your ideas fly on a wide screen
Sights and sounds worthy of a break
All the Lenovo Tab P12 tablet asks of you is that you take some time for yourself. Enjoy cinematic sounds and images anywhere with 1080p streaming quality and JBL speakers equipped with Dolby Atmos® technology. Completely unwind with sophisticated ambient light adjustment that adapts to your viewing enjoyment and the brightness of your surroundings. Sit back, stream, and relax with a 32.26 cm ( 12.7" ) display that's purpose-built for entertainment, whether you're taking a course or cramming for an exam.
The game begins
Play with Xbox Cloud Gaming on an 8-core processor for fast, responsive gameplay. Satisfy your need for speed and greater connectivity with Wi-Fi 6 technology for faster connections, lower latency, and greater capacity.
Charge less, capture more
Say goodbye to those pesky plugs Forget about charging your tablet over and over again and focus on getting your energy levels back up. Thanks to its 10200 mAh battery capacity, you can go from streaming to gaming to reading without wasting time looking for plugs. The result? More hours of entertainment and fewer interruptions so you can make the most of your free time, no matter your schedule.
Fresh, fun and fabulous
Unleash your dual character with the Lenovo Tab P12 tablet. Sleek and uncomplicated, it's your business partner and personal oasis, both wrapped up in one metallic piece. Choose Storm Grey to match your mood. A reflection of your unique style, this color is perfect for corporate activities or relaxing at a coffee shop. Enjoy your leisure time with a device that combines functionality and style.
Your professional work diary
Discover the harmony between work and wellness with the Lenovo Tab Pen Plus . Enhanced with Smart features, it’s your perfect companion for note-taking or sketching. Harness the power of the included Nebo software to perform editing work with precision. Embrace a smarter learning experience that effortlessly transitions from corporate to creative. Tab Pen Plus – your bridge between your boardroom awesomeness and all those wonderful experiences you can have on the weekends.
Get lost in a book
Immerse yourself in a captivating novel with the Tab P12 tablet’s customizable color display. Delve into a sensory experience with our curated playlist of 20 songs, specifically designed to intensify the plot. Optimized with an ambient light display, you can enjoy extended reading sessions without straining your eyes. The Tab P12 is your passport to literary escapades, ready to catch any inspiring idea. Enjoy your personalized reading at your leisure.
Switch from one task to another skillfully and quickly
Unleash productivity by seamlessly switching between tasks with the Tab P12 tablet. Equipped with an octa-core processor, you can quickly switch between tasks and free up time in return. Handle gaming, writing, and all your other tasks with four split screens and five floating windows , making using multiple apps a breeze. The Tab P12 is your gateway to efficient leisure, the perfect balance of work and play, one app after another. Enjoy your leisure time effortlessly with a tablet designed for your diverse lifestyle.
Lenovo Tab P12
Let your ideas fly on a wide screen
Sights and sounds worthy of a break
All the Lenovo Tab P12 tablet asks of you is that you take some time for yourself. Enjoy cinematic sounds and images anywhere with 1080p streaming quality and JBL speakers equipped with Dolby Atmos® technology. Completely unwind with sophisticated ambient light adjustment that adapts to your viewing enjoyment and the brightness of your surroundings. Sit back, stream, and relax with a 32.26 cm ( 12.7" ) display that's purpose-built for entertainment, whether you're taking a course or cramming for an exam.
The game begins
Play with Xbox Cloud Gaming on an 8-core processor for fast, responsive gameplay. Satisfy your need for speed and greater connectivity with Wi-Fi 6 technology for faster connections, lower latency, and greater capacity.
Charge less, capture more
Say goodbye to those pesky plugs Forget about charging your tablet over and over again and focus on getting your energy levels back up. Thanks to its 10200 mAh battery capacity, you can go from streaming to gaming to reading without wasting time looking for plugs. The result? More hours of entertainment and fewer interruptions so you can make the most of your free time, no matter your schedule.
Fresh, fun and fabulous
Unleash your dual character with the Lenovo Tab P12 tablet. Sleek and uncomplicated, it's your business partner and personal oasis, both wrapped up in one metallic piece. Choose Storm Grey to match your mood. A reflection of your unique style, this color is perfect for corporate activities or relaxing at a coffee shop. Enjoy your leisure time with a device that combines functionality and style.
Your professional work diary
Discover the harmony between work and wellness with the Lenovo Tab Pen Plus . Enhanced with Smart features, it’s your perfect companion for note-taking or sketching. Harness the power of the included Nebo software to perform editing work with precision. Embrace a smarter learning experience that effortlessly transitions from corporate to creative. Tab Pen Plus – your bridge between your boardroom awesomeness and all those wonderful experiences you can have on the weekends.
Get lost in a book
Immerse yourself in a captivating novel with the Tab P12 tablet’s customizable color display. Delve into a sensory experience with our curated playlist of 20 songs, specifically designed to intensify the plot. Optimized with an ambient light display, you can enjoy extended reading sessions without straining your eyes. The Tab P12 is your passport to literary escapades, ready to catch any inspiring idea. Enjoy your personalized reading at your leisure.
Switch from one task to another skillfully and quickly
Unleash productivity by seamlessly switching between tasks with the Tab P12 tablet. Equipped with an octa-core processor, you can quickly switch between tasks and free up time in return. Handle gaming, writing, and all your other tasks with four split screens and five floating windows , making using multiple apps a breeze. The Tab P12 is your gateway to efficient leisure, the perfect balance of work and play, one app after another. Enjoy your leisure time effortlessly with a tablet designed for your diverse lifestyle.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 293,3 x 190,7 x 6,9 mm |
| Weight | 615 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 12,7" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1840 x 2944 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (wide, AF); LED flash; Video: 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera | 13 MP (ultrawide); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Network connection | WiFi |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 10200 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Others | |
|---|---|