Motorola Moto G04 4GB/128GB Blue (Satin Blue) XT2421
Motorola Moto G04:
- 6.6" HD+ display
- 16 MP main camera
- 5000 mAh battery
- 15W fast charging
- Octa-core processor
- Android 14
Motorola Moto G04 4GB/128GB Blue (Satin Blue) XT2421
Motorola Moto G04
You will have everything
Have fun in style
Available in four striking colors, the slim, lightweight moto g04 is as appealing to the eye as it is to the touch, thanks to an optimized camera housing and elegant matte finish.
Rain resistant
Your smartphone is protected from spills and splashes thanks to its water-repellent design.
Pocket Cinema
Your favorite content comes to life on an extra-bright 6.6'' HD+ display with a smooth 90Hz refresh rate. You'll hear deeper, clearer, more detailed sounds thanks to the multi-dimensional sound of Dolby Atmos® .
Faster focus
Automatic enhancements instantly bring sharper photos to your AI-powered 16MP main camera .
Add personality to your social media with the 5MP selfie camera.
Capture the magic every moment with a variety of innovative camera features.
Night photos are rendered with amazing clarity and color accuracy when multiple frames are combined at different exposures.
Power
Accelerate any performance with the speed and efficiency of an eight-core processor.
Say goodbye to battery worries
Listen to playlists for longer, make endless video calls with your friends and enjoy all the episodes of your favorite series thanks to the 5000 mAh battery and its 15 W fast charge.
Motorola Moto G04
You will have everything
Have fun in style
Available in four striking colors, the slim, lightweight moto g04 is as appealing to the eye as it is to the touch, thanks to an optimized camera housing and elegant matte finish.
Rain resistant
Your smartphone is protected from spills and splashes thanks to its water-repellent design.
Pocket Cinema
Your favorite content comes to life on an extra-bright 6.6'' HD+ display with a smooth 90Hz refresh rate. You'll hear deeper, clearer, more detailed sounds thanks to the multi-dimensional sound of Dolby Atmos® .
Faster focus
Automatic enhancements instantly bring sharper photos to your AI-powered 16MP main camera .
Add personality to your social media with the 5MP selfie camera.
Capture the magic every moment with a variety of innovative camera features.
Night photos are rendered with amazing clarity and color accuracy when multiple frames are combined at different exposures.
Power
Accelerate any performance with the speed and efficiency of an eight-core processor.
Say goodbye to battery worries
Listen to playlists for longer, make endless video calls with your friends and enjoy all the episodes of your favorite series thanks to the 5000 mAh battery and its 15 W fast charge.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-02-07 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 163,5 x 74,5 x 8 mm |
| Weight | 178,8 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 16 MP (f/2.2, gran angular, 1.0μm, PDAF); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 16 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |