OPPO A57 4GB/64GB Green (Glowing Green) Dual SIM CPH2387
OPPO A57
- 5000mAh battery
- SuperVooc 33W fast charge
- 6.52" screen
- ultra-linear stereo speaker
- Dual 13 MP rear camera
OPPO A57 4GB/64GB Green (Glowing Green) Dual SIM CPH2387
OPPO A57
Elegance at the best price
5000 mAh battery with 33W SUPERVOOC charging
The OPPO A57 has a long-lasting 5000 mAh battery , which will last up to 12 days in standby. Also, if you need a quick power shot, it has 33W fast charging that will give you power for more than 4 hours of watching videos with 15 minutes of charging and it will take 30 minutes to charge 50% of the battery.
Inside, the OPPO A57 has an eight-core MediaTek Helio G35 processor . Both RAM and storage are expandable, the first virtually up to 4 GB; and the second through an SD card of up to 1 TB
Premium design with fingerprint reader
In addition, the OPPO A57 has an OPPO Flow design , also having an ultra-thin body and a modern unlocking system with a side fingerprint reader. Its thickness is 7.99 mm and it has a fingerprint sensor on the side .
Dual 13 MPx rear camera
The OPPO A57 has a double 13 MPx rear camera accompanied by a Bokeh lens, which allows you to take good quality photos even in low light situations. The 2 MPx depth camera with Bokeh effect so that the images have a perfect balance between the foreground and the background. Its 8 MPx front lens has a light on the screen to improve night selfies and is used to unlock the terminal.
6.52-inch screen with ultra-linear stereo speaker
The new OPPO terminal incorporates a 6.52-inch screen , with HD+ 720 x 1612 px resolution . In addition, it has a refresh rate of 60 Hz and a maximum brightness of up to 600 nits. On the other hand, it has a color gamut of 16 million and, most importantly, it has dual speakers and exclusive Dirac 3.0 technology, which gives them stereo quality sound. It has a 100% DCI-P3 color gamut.
This new OPPO A57 incorporates the Android 12 Snow Cone operating system with ColorOS 12.1 layer. This layer gives you advantages such as the privacy panel, to find out which apps have accessed personal data in the last 24 hours; digital privacy of your photos ; will translate directly with Google Lens; and with FlexDrop, which will allow chats to be kept open while the user does other things.
OPPO A57
Elegance at the best price
5000 mAh battery with 33W SUPERVOOC charging
The OPPO A57 has a long-lasting 5000 mAh battery , which will last up to 12 days in standby. Also, if you need a quick power shot, it has 33W fast charging that will give you power for more than 4 hours of watching videos with 15 minutes of charging and it will take 30 minutes to charge 50% of the battery.
Inside, the OPPO A57 has an eight-core MediaTek Helio G35 processor . Both RAM and storage are expandable, the first virtually up to 4 GB; and the second through an SD card of up to 1 TB
Premium design with fingerprint reader
In addition, the OPPO A57 has an OPPO Flow design , also having an ultra-thin body and a modern unlocking system with a side fingerprint reader. Its thickness is 7.99 mm and it has a fingerprint sensor on the side .
Dual 13 MPx rear camera
The OPPO A57 has a double 13 MPx rear camera accompanied by a Bokeh lens, which allows you to take good quality photos even in low light situations. The 2 MPx depth camera with Bokeh effect so that the images have a perfect balance between the foreground and the background. Its 8 MPx front lens has a light on the screen to improve night selfies and is used to unlock the terminal.
6.52-inch screen with ultra-linear stereo speaker
The new OPPO terminal incorporates a 6.52-inch screen , with HD+ 720 x 1612 px resolution . In addition, it has a refresh rate of 60 Hz and a maximum brightness of up to 600 nits. On the other hand, it has a color gamut of 16 million and, most importantly, it has dual speakers and exclusive Dirac 3.0 technology, which gives them stereo quality sound. It has a 100% DCI-P3 color gamut.
This new OPPO A57 incorporates the Android 12 Snow Cone operating system with ColorOS 12.1 layer. This layer gives you advantages such as the privacy panel, to find out which apps have accessed personal data in the last 24 hours; digital privacy of your photos ; will translate directly with Google Lens; and with FlexDrop, which will allow chats to be kept open while the user does other things.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | ColorOS 12.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 163,7 x 75 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IPX5 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G35 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2.2, 26mm, 1/3.06", 1.12µm, AF) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0); HDR; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | GPS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Oppo |
| Alert button | Disabled |