Oppo A77 5G 4GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM
OPPO A77 5G
- IPX4
- 48MP main camera
- 2MP depth camera
- 5000mAh long-lasting battery
- 33W SUPERVOOC TM charging
- Mediatek Dimensity 810
- nfc
Oppo A77 5G 4GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM
OPPO A77 5G
Modern, light and resistant
Ultra Slim Design AND OPPO Glow
Straight-cut and feather-light, with excellent ergonomic styling, the OPPO A77 5G is comforting and classic, yet contemporary to the core. It is also resistant, with excellent resistance to scratches and wear .
OPPO A77 5G has been rigorously tested to perfection, having to pass hundreds of strict quality tests before it begins its journey to you. To protect perfection, it has been tested for resistance to water and splashes of water. It is waterproof to strict IPX4 stipulations, according to the most exacting standards in the industry, so you can take it anywhere with complete peace of mind.
Capture life in its fullness
Pure imaging perfection comes with the 48MP main camera alongside the 2MP depth camera .
You can touch up natural beauty with the Portrait Retouch function. The incredible AI differentiates ages, gender and other information to help touch reality and express genuine beauty.
OPPO A77 5G's advanced algorithm can reconstruct photos and boost pixels to achieve excellent photo quality effortlessly.
Ultra Linear Stereo Speaker
Enjoy crystal-clear, immersive audio in all its glory on your phone, thanks to pioneering synchronization of stereo speakers that create dual-channel surround sound, plus dedicated tuning for different modes.
With Ultra Volume Mode you can go much higher with social networks, ringtones, alarms and notifications, but without sacrificing quality, clarity or fun. Make it twice as loud as the original and keep the range and detail.
Charge faster, enjoy more
OPPO A77 5G features a long-lasting 5000mAh battery with super saving mode and night standby , as well as 33W SUPERVOOC TM charging technology with advanced temperature control and hardware protection, so you can safely recover power in a instant.
Say goodbye to battery anxiety, even when life is moving at full speed!
ColorOS
Get the most out of ColorOS , and the options of Flexdrop , Three Finger Translation and Privacy Certificate . Versatility at your fingertips.
With Flexdrop you will be able to adjust the applications in full screen, in a window or mini window to visualize them more easily. Ideal for social networks or multi-tasking!
With Three Finger Translation, you will have the possibility to translate through screenshots. Incredible Google Lenses and ColorOS capabilities give you the ability to immediately translate over 100 languages, using three-finger selection and one-touch command.
In addition, with the Privacy Certificate, you will have the total guarantee of privacy, unique access and control over the details of the use of private data within the applications and between them.
Mediatek Dimensity 810
Enjoy high performance without power drain thanks to the flagship 5G chip with a 6nm processor offering the peace of mind of optimal performance, even with the most demanding platforms.
nfc
With NFC you have mobile payments, access control, ID recognition and anti-counterfeiting in the palm of your hand. Unique and safe.
OPPO A77 5G
Modern, light and resistant
Ultra Slim Design AND OPPO Glow
Straight-cut and feather-light, with excellent ergonomic styling, the OPPO A77 5G is comforting and classic, yet contemporary to the core. It is also resistant, with excellent resistance to scratches and wear .
OPPO A77 5G has been rigorously tested to perfection, having to pass hundreds of strict quality tests before it begins its journey to you. To protect perfection, it has been tested for resistance to water and splashes of water. It is waterproof to strict IPX4 stipulations, according to the most exacting standards in the industry, so you can take it anywhere with complete peace of mind.
Capture life in its fullness
Pure imaging perfection comes with the 48MP main camera alongside the 2MP depth camera .
You can touch up natural beauty with the Portrait Retouch function. The incredible AI differentiates ages, gender and other information to help touch reality and express genuine beauty.
OPPO A77 5G's advanced algorithm can reconstruct photos and boost pixels to achieve excellent photo quality effortlessly.
Ultra Linear Stereo Speaker
Enjoy crystal-clear, immersive audio in all its glory on your phone, thanks to pioneering synchronization of stereo speakers that create dual-channel surround sound, plus dedicated tuning for different modes.
With Ultra Volume Mode you can go much higher with social networks, ringtones, alarms and notifications, but without sacrificing quality, clarity or fun. Make it twice as loud as the original and keep the range and detail.
Charge faster, enjoy more
OPPO A77 5G features a long-lasting 5000mAh battery with super saving mode and night standby , as well as 33W SUPERVOOC TM charging technology with advanced temperature control and hardware protection, so you can safely recover power in a instant.
Say goodbye to battery anxiety, even when life is moving at full speed!
ColorOS
Get the most out of ColorOS , and the options of Flexdrop , Three Finger Translation and Privacy Certificate . Versatility at your fingertips.
With Flexdrop you will be able to adjust the applications in full screen, in a window or mini window to visualize them more easily. Ideal for social networks or multi-tasking!
With Three Finger Translation, you will have the possibility to translate through screenshots. Incredible Google Lenses and ColorOS capabilities give you the ability to immediately translate over 100 languages, using three-finger selection and one-touch command.
In addition, with the Privacy Certificate, you will have the total guarantee of privacy, unique access and control over the details of the use of private data within the applications and between them.
Mediatek Dimensity 810
Enjoy high performance without power drain thanks to the flagship 5G chip with a 6nm processor offering the peace of mind of optimal performance, even with the most demanding platforms.
nfc
With NFC you have mobile payments, access control, ID recognition and anti-counterfeiting in the palm of your hand. Unique and safe.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | ColorOS 12.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,8 x 75,1 x 8 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IPX4 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 480 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek MT6833P Dimensity 810 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.7, 26mm, PDAF) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26mm); Panorama; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Oppo |
| Alert button | Disabled |