Realme C75 4G 8GB/256GB Black (Storm Black) Dual SIM
Realme C75:
- 6.72" IPS LCD display
- Mediatek Helio G92 Max processor
- 50MP AI Camera
- Large 5828 mAh battery
- 45W SUPERVOOC charging
- ArmorShell Protection
- IP69 water and dust resistance
Realme C75 4G 8GB/256GB Black (Storm Black) Dual SIM
Realme C75
Waterproof. Unbreakable. Unfazed.
Designed to be the champion in water resistance
Thanks to advanced waterproof technologies and structural upgrades, the realme C75 can withstand the 2-meter water immersion test for 24 hours . Whether you submerge it daily or take an accidental dip, the realme C75 can handle it.
SonicWave Water Ejection - The speaker can vibrate at a certain frequency to effectively expel up to 50% of excess water. Unexpected dip in the pool? Don't worry, a couple of taps and it's ready to deliver crystal-clear sound in no time.
ArmorShell Glass
Experience flagship-level toughness with ArmorShell ™ glass. By adding up to 35% lithium, aluminum, and boron, the glass is transformed into an incredibly strong, dense protective shield. With superior impact resistance and scratch protection, this innovative glass is designed to stand up to life’s toughest challenges.
Infinite power, fast recharging.
5828mAh Large Battery . Switch to unstoppable power. The realme C75 features a 5828mAh large-capacity battery, which is 20% more than the average battery capacity. The power bank-style battery ends the era of anxiety about running out of battery.
45W fast charging allows you to charge up to 100% in 90 minutes. Smart charging ensures devices are charged efficiently and safely.
AI for all
Mini Capsule 3.0 now comes with a new design and supports a wider variety of apps for a seamless experience.
Al Clear Face . By using AI algorithm capabilities, the realme C75 improves the sharpness of blurred faces in photos. Through AI enhancement, facial details are restored, making photos more vivid and authentic.
AI Smart Loop recognizes the content you tap and hold, predicts your intent, and provides accurate recommendations for the next step.
Incredible and impeccable images
Immerse yourself in incredible images with a 90Hz FHD display . Experience a flow of impeccable color and clarity and make every detail come to life.
The 2400 x 1080 FHD display delivers crisp, sharp images for an enhanced viewing experience.
Exceptional performance and fluidity.
Powerful MediaTek Helio G92 Max processor . The excellent octa-core processor provides smooth performance at all times, as well as great efficiency.
Every moment is crystal clear.
50MP Super-Sharp Camera - Capture every moment in jaw-dropping detail. Thanks to algorithm optimizations, this camera takes crisp, vivid photos.
400% UltraBoom . A large super-linear speaker with super-volume algorithm delivers better sound quality.
Realme C75
Waterproof. Unbreakable. Unfazed.
Designed to be the champion in water resistance
Thanks to advanced waterproof technologies and structural upgrades, the realme C75 can withstand the 2-meter water immersion test for 24 hours . Whether you submerge it daily or take an accidental dip, the realme C75 can handle it.
SonicWave Water Ejection - The speaker can vibrate at a certain frequency to effectively expel up to 50% of excess water. Unexpected dip in the pool? Don't worry, a couple of taps and it's ready to deliver crystal-clear sound in no time.
ArmorShell Glass
Experience flagship-level toughness with ArmorShell ™ glass. By adding up to 35% lithium, aluminum, and boron, the glass is transformed into an incredibly strong, dense protective shield. With superior impact resistance and scratch protection, this innovative glass is designed to stand up to life’s toughest challenges.
Infinite power, fast recharging.
5828mAh Large Battery . Switch to unstoppable power. The realme C75 features a 5828mAh large-capacity battery, which is 20% more than the average battery capacity. The power bank-style battery ends the era of anxiety about running out of battery.
45W fast charging allows you to charge up to 100% in 90 minutes. Smart charging ensures devices are charged efficiently and safely.
AI for all
Mini Capsule 3.0 now comes with a new design and supports a wider variety of apps for a seamless experience.
Al Clear Face . By using AI algorithm capabilities, the realme C75 improves the sharpness of blurred faces in photos. Through AI enhancement, facial details are restored, making photos more vivid and authentic.
AI Smart Loop recognizes the content you tap and hold, predicts your intent, and provides accurate recommendations for the next step.
Incredible and impeccable images
Immerse yourself in incredible images with a 90Hz FHD display . Experience a flow of impeccable color and clarity and make every detail come to life.
The 2400 x 1080 FHD display delivers crisp, sharp images for an enhanced viewing experience.
Exceptional performance and fluidity.
Powerful MediaTek Helio G92 Max processor . The excellent octa-core processor provides smooth performance at all times, as well as great efficiency.
Every moment is crystal clear.
50MP Super-Sharp Camera - Capture every moment in jaw-dropping detail. Thanks to algorithm optimizations, this camera takes crisp, vivid photos.
400% UltraBoom . A large super-linear speaker with super-volume algorithm delivers better sound quality.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-12-01 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 165,7 x 76,2 x 8 mm |
| Weight | 196 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,72" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | ArmorShell |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 580 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G92 Max (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular) cámara secundaria PDAF; Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |