Samsung Galaxy Z Flip3 5G Refurbished 8GB/128GB Black (Phantom Black) Dual SIM F711B - CPO Grade
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Refurbished 128GB Black:
This Samsung Galaxy Z Flip3 works correctly and is brand new. It is a reconditioned CPO Grade mobile and has 1 year warranty.
- Professionally checked, tested and cleaned by the manufacturer.
- It does not have micro-scratches on the screen, or wear on the outer casing.
- The battery is above 95% of its capacity.
- Includes 100% original accessories.
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Refurbished 8GB/128GB Black (Phantom Black) Dual SIM F711B - CPO Grade
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Refurbished
Roll out 5G with the new Z Flip3
This Samsung Galaxy Z Flip3 works correctly and is brand new. This is a Grado CPO quality refurbished mobile and comes with original box and accessories. In addition, it has a 1-year warranty .
- It has been professionally checked, tested and cleaned by the manufacturer.
- It does not have micro-scratches on the screen, or wear on the outer casing.
- The battery is above 95% of its capacity.
- Includes 100% original accessories.
New design, new outfit
Samsung continues its particular career and continues to bet on folding smartphones as a hallmark. For this reason, the Korean brand has presented the new Samsung Galaxy Z Flip3 5G , Samsung's smallest folding phones and now, with two screens. But without a doubt, the main novelty is its outstanding Outfit . And it is that these Samsung smartphones have been presented in 4 colors , in the classic Phantom Black, in green, in the successful Lavender and as a novelty, in Cream color. In addition, we can also find exclusive colors such as gray, white or pink. A new shade of colors for a new Flip generation.
Two screens for day to day
The main attraction of the new Galaxy Z Flip3 5G is its folding screen in vertical format. However, this does not mean that we only have one... You will be able to read your messages, take photos, play music and much more, without opening the phone, thanks to the 1.9-inch screen located on the back . You can customize it, to have the applications you use the most at hand.
On the other hand, the main screen has also evolved. Now, this Samsung mobile has a 6.7-inch Dynamic AMOLED 2X panel , with an amazing 120Hz refresh rate and HDR10+ color technology to watch your favorite movies and series more vividly. It will surprise you!
An important point of this terminal is the durability of the screen. In this case, it is made with Samsung's Ultra Thin glass, which is 80% more resistant than its little brother and supports up to 200,000 folds . Although it may seem little, if for example we open and close the phone 50 times a day, we will have 4,000 days of durability, or what is the same, almost 11 years.
Another way of photographing life
The new Samsung Galaxy Z Flip3 5G is designed to be creative. And it is that, in the photographic section, it allows us endless possibilities, thanks to its 2 rear cameras of 12 MP each and its 10 MP front camera . Take a selfie without opening your mobile and preview the photo on the external screen. Activate Flex Mode and capture your best moments as if you had a tripod, just place it on a flat surface and let the magic flow.
On the other hand, you can record videos in 4K so that your trips or short films are even more impressive. Play with Time-Lapse mode or Slow Motion, the results are simply incredible.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Refurbished
Roll out 5G with the new Z Flip3
This Samsung Galaxy Z Flip3 works correctly and is brand new. This is a Grado CPO quality refurbished mobile and comes with original box and accessories. In addition, it has a 1-year warranty .
- It has been professionally checked, tested and cleaned by the manufacturer.
- It does not have micro-scratches on the screen, or wear on the outer casing.
- The battery is above 95% of its capacity.
- Includes 100% original accessories.
New design, new outfit
Samsung continues its particular career and continues to bet on folding smartphones as a hallmark. For this reason, the Korean brand has presented the new Samsung Galaxy Z Flip3 5G , Samsung's smallest folding phones and now, with two screens. But without a doubt, the main novelty is its outstanding Outfit . And it is that these Samsung smartphones have been presented in 4 colors , in the classic Phantom Black, in green, in the successful Lavender and as a novelty, in Cream color. In addition, we can also find exclusive colors such as gray, white or pink. A new shade of colors for a new Flip generation.
Two screens for day to day
The main attraction of the new Galaxy Z Flip3 5G is its folding screen in vertical format. However, this does not mean that we only have one... You will be able to read your messages, take photos, play music and much more, without opening the phone, thanks to the 1.9-inch screen located on the back . You can customize it, to have the applications you use the most at hand.
On the other hand, the main screen has also evolved. Now, this Samsung mobile has a 6.7-inch Dynamic AMOLED 2X panel , with an amazing 120Hz refresh rate and HDR10+ color technology to watch your favorite movies and series more vividly. It will surprise you!
An important point of this terminal is the durability of the screen. In this case, it is made with Samsung's Ultra Thin glass, which is 80% more resistant than its little brother and supports up to 200,000 folds . Although it may seem little, if for example we open and close the phone 50 times a day, we will have 4,000 days of durability, or what is the same, almost 11 years.
Another way of photographing life
The new Samsung Galaxy Z Flip3 5G is designed to be creative. And it is that, in the photographic section, it allows us endless possibilities, thanks to its 2 rear cameras of 12 MP each and its 10 MP front camera . Take a selfie without opening your mobile and preview the photo on the external screen. Activate Flex Mode and capture your best moments as if you had a tripod, just place it on a flat surface and let the magic flow.
On the other hand, you can record videos in 4K so that your trips or short films are even more impressive. Play with Time-Lapse mode or Slow Motion, the results are simply incredible.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI 3.1.1 |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2021-08-27 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 166 x 72,2 x 6,9 mm |
| Weight | 183 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IPX8 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS) + 12 MP (f/2.2, 123˚, 1.12µm); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front camera | 10 MP (f/2.4, 26mm, 1.22µm); HDR; Video: 4K@30fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 10 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |