Samsung Galaxy M23 5G 4GB/128GB Blue (Light Blue) Dual SIM
Samsung Galaxy M23 5G
- One UI 4
- 50MP main camera
- 8MP Front Camera
- Dolby Atmos
- 6.6” display, 120Hz Super Smooth
- Octa-Core Snapdragon® 750G
- Support for a microSD card up to 1TB
- 5,000 mAh battery (typical)
Samsung Galaxy M23 5G 4GB/128GB Blue (Light Blue) Dual SIM
Samsung Galaxy M23 5G
Ready to speed up your routine
Minimalist look, quality design
Galaxy M23 5G has a quality design. Its soft and rounded edges; and its central frame, give your smartphone's camera a minimalist touch. Choose between its available colors, Light Blue, Deep Green and Orange Copper, to find the one that best suits your style.
make it yours
Personalize your Galaxy with One UI 4 and give your smartphone an edgy look that suits your style. Create a custom tool that helps you perform your tasks smoothly and access your favorite features easily.
Capture more moments with the Triple camera
Stay with each moment and capture it in great detail thanks to the 50MP main camera . And that's not all! Widen the angle of view with the Ultra Wide Camera or get closer to every detail with the Macro Camera . The 2MP Macro Camera and discover all the details that, if it weren't for it, you might miss. The Ultra Wide Camera captures the world at a viewing angle of 123 degrees, adding more perspective to everything you record, as if it were human vision itself.
Front camera: share your selfies with the world
With the Galaxy M23 5G's 8MP Front Camera and its Bokeh effect , it's easy to get the most amazing selfies that focus more on you and less on the background.
Go beyond the usual listening experience with Dolby Atmos
With Dolby Atmos , you'll hear full, rich, spatial sound, just as if you were inside the scene. Take blanket and movie night or your favorite games to the next level with cinematic sound that immerses you in the purest entertainment.
Control the sound with Microphone Mode
With Microphone Mode , you can customize the sounds according to your needs. Voice Focus isolates your voice from background noise and amplifies your sound so your recipient hears you more clearly. In addition, All Sound can add the ambient sounds of your environment so that the person you are talking to can know where you are.
An enhanced visual experience with a super fluid scroll
Take your way of looking further with the 6.6” screen of the Galaxy M23 5G and be surprised by everything you have been missing! Thanks to FHD+ technology , the content you enjoy every day looks better, crisp and clear. Plus, the 120Hz Super Smooth display keeps your view smooth whether you're gaming or scrolling.
Octa-core processor: more power and faster performance
Galaxy M23 5G is powered by the Octa-Core Snapdragon® 750G mobile platform, and with it, you'll have plenty of power to enjoy everything you can do. The improved performance of its CPU and its RAM of up to 4 GB guarantee unparalleled speed with each use.
More memory, more space
Enjoy its internal storage for your photos and videos, as well as its compatibility with a microSD card of up to 1TB . Thanks to them, you can get a large amount of space to store your most precious moments.
RAM Plus: expand your RAM memory
Galaxy M23 5G intelligently records your phone's usage pattern to give you extra virtual RAM . Thus, it ensures that your applications work without any interruption so that you can enjoy multitasking.
Battery to overcome your day to day
Anticipate your routine with the battery that doesn't slow you down. The 5,000 mAh (typical) battery gives you more time to do what you love: share, game, stream and more. And what's more, the Galaxy M23 5G's battery quickly returns to full with up to 25W super fast charging .
Samsung Galaxy M23 5G
Ready to speed up your routine
Minimalist look, quality design
Galaxy M23 5G has a quality design. Its soft and rounded edges; and its central frame, give your smartphone's camera a minimalist touch. Choose between its available colors, Light Blue, Deep Green and Orange Copper, to find the one that best suits your style.
make it yours
Personalize your Galaxy with One UI 4 and give your smartphone an edgy look that suits your style. Create a custom tool that helps you perform your tasks smoothly and access your favorite features easily.
Capture more moments with the Triple camera
Stay with each moment and capture it in great detail thanks to the 50MP main camera . And that's not all! Widen the angle of view with the Ultra Wide Camera or get closer to every detail with the Macro Camera . The 2MP Macro Camera and discover all the details that, if it weren't for it, you might miss. The Ultra Wide Camera captures the world at a viewing angle of 123 degrees, adding more perspective to everything you record, as if it were human vision itself.
Front camera: share your selfies with the world
With the Galaxy M23 5G's 8MP Front Camera and its Bokeh effect , it's easy to get the most amazing selfies that focus more on you and less on the background.
Go beyond the usual listening experience with Dolby Atmos
With Dolby Atmos , you'll hear full, rich, spatial sound, just as if you were inside the scene. Take blanket and movie night or your favorite games to the next level with cinematic sound that immerses you in the purest entertainment.
Control the sound with Microphone Mode
With Microphone Mode , you can customize the sounds according to your needs. Voice Focus isolates your voice from background noise and amplifies your sound so your recipient hears you more clearly. In addition, All Sound can add the ambient sounds of your environment so that the person you are talking to can know where you are.
An enhanced visual experience with a super fluid scroll
Take your way of looking further with the 6.6” screen of the Galaxy M23 5G and be surprised by everything you have been missing! Thanks to FHD+ technology , the content you enjoy every day looks better, crisp and clear. Plus, the 120Hz Super Smooth display keeps your view smooth whether you're gaming or scrolling.
Octa-core processor: more power and faster performance
Galaxy M23 5G is powered by the Octa-Core Snapdragon® 750G mobile platform, and with it, you'll have plenty of power to enjoy everything you can do. The improved performance of its CPU and its RAM of up to 4 GB guarantee unparalleled speed with each use.
More memory, more space
Enjoy its internal storage for your photos and videos, as well as its compatibility with a microSD card of up to 1TB . Thanks to them, you can get a large amount of space to store your most precious moments.
RAM Plus: expand your RAM memory
Galaxy M23 5G intelligently records your phone's usage pattern to give you extra virtual RAM . Thus, it ensures that your applications work without any interruption so that you can enjoy multitasking.
Battery to overcome your day to day
Anticipate your routine with the battery that doesn't slow you down. The 5,000 mAh (typical) battery gives you more time to do what you love: share, game, stream and more. And what's more, the Galaxy M23 5G's battery quickly returns to full with up to 25W super fast charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | One UI 4.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 165,5 x 77 x 8,4 mm |
| Weight | 198 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | LCD, TFT |
| Screen dimensions | 6,6" |
| Screen resolution | 1080 x 2408 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 123˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, panorama, HDR; Video: 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.2); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |
| Alert button | Disabled |