Samsung Galaxy S24 5G 8GB/128GB Sandstone Orange Dual SIM SM-S921B
Samsung Galaxy S24 5G:
- FHD+ Dynamic AMOLED 2X display
- Samsung Exynos 2400 Deca-Core Processor
- Triple camera 50 MP + 10 MP + 12 MP and 8K video
- 4000 mAh battery and 25W Fast Charging
- Android 14, One UI 6.1
*Samsung Pay terms and conditions in the description.
Samsung Galaxy S24 5G 8GB/128GB Sandstone Orange Dual SIM SM-S921B
Samsung Galaxy S24 5G
Galaxy AI is here
Big. Bigger. And faster.
Easy to grip. Comfortable to hold. With a sleek design and a satin finish, Galaxy S24 and S24+ are silky smooth. Here are the improvements you've come to expect: more screen, more battery, more processing power . Now there's even more to love about Galaxy S24 and S24+—especially considering Galaxy S24+ comes with the highest resolution display ever on a Galaxy: QHD+ .
Level up with any of these fantastic displays. With a larger size and ultra-thin bezels, the Galaxy S24's 6.2-inch FHD+ display and the 6.2-inch QHD+ display.
More and more and more and more power . The Galaxy S24 and S24+ have an intelligent battery that gives you longer playtime, so you can watch your favorite shows and relax longer.
Get into gaming with a more powerful vapor chamber . Its new and improved heat dissipation system allows you to keep playing at optimal performance. We've expanded the vapor chamber, which now also integrates a liquid-like thermal interface material.
Enhance the detail
50 MP. Mega megapixels . A veritable army of pixels never disappoints. Take high-resolution photos that will stand the test of time perfectly. Capture bright, colorful, and sharp photos even in the dark thanks to AI ISP technology. Now you can get perfect shots and portraits, even if you zoom in 2x or 3x. Scenes will be clear as day, even though it's technically night. Zoom in further. Go from 1x to 2x or 3x without worry: AI maintains image quality so that it is sharp, clear, and defined without losing detail.
Capture stunning photos with sharp details at greater zoom ranges than ever before. Zoom in on the action and capture enhanced details with the new AI Zoom solution.
AI-enhanced Super HDR preview even before you shoot. With our latest Super HDR update, you can capture super-sharp, true-to-life photos from the moment you preview them until you post them. And it works on photos taken via Instagram, too. Get a Super HDR preview before you even press the shutter. Save it to Gallery or upload it to your feed—no matter what you do, it'll retain the same spectacular HDR quality.
Welcome to the era of mobile AI
With the new Galaxy S24 | S24+, you can unleash your creativity, productivity, and possibilities at a level never before seen, right from the device closest to you: your smartphone.
Unleash the magic with AI photo editing . Now you can easily perfect your photos so each and every one shines. And if you didn't get the result you were looking for, Generative Edit helps you fill in backgrounds and magically make unwanted elements disappear.
Circle to Search . Search for information like never before. Simply circle an object to see Google Search results, a new and more visual way to find what you're looking for.
Live Translate. Get a fast translation for your phone calls. No, it's not magic: AI helps you communicate in another language while on the phone. And, if that's not enough, it works with texts too.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please review this policy before making your purchase for added security.
Samsung Galaxy S24 5G
Galaxy AI is here
Big. Bigger. And faster.
Easy to grip. Comfortable to hold. With a sleek design and a satin finish, Galaxy S24 and S24+ are silky smooth. Here are the improvements you've come to expect: more screen, more battery, more processing power . Now there's even more to love about Galaxy S24 and S24+—especially considering Galaxy S24+ comes with the highest resolution display ever on a Galaxy: QHD+ .
Level up with any of these fantastic displays. With a larger size and ultra-thin bezels, the Galaxy S24's 6.2-inch FHD+ display and the 6.2-inch QHD+ display.
More and more and more and more power . The Galaxy S24 and S24+ have an intelligent battery that gives you longer playtime, so you can watch your favorite shows and relax longer.
Get into gaming with a more powerful vapor chamber . Its new and improved heat dissipation system allows you to keep playing at optimal performance. We've expanded the vapor chamber, which now also integrates a liquid-like thermal interface material.
Enhance the detail
50 MP. Mega megapixels . A veritable army of pixels never disappoints. Take high-resolution photos that will stand the test of time perfectly. Capture bright, colorful, and sharp photos even in the dark thanks to AI ISP technology. Now you can get perfect shots and portraits, even if you zoom in 2x or 3x. Scenes will be clear as day, even though it's technically night. Zoom in further. Go from 1x to 2x or 3x without worry: AI maintains image quality so that it is sharp, clear, and defined without losing detail.
Capture stunning photos with sharp details at greater zoom ranges than ever before. Zoom in on the action and capture enhanced details with the new AI Zoom solution.
AI-enhanced Super HDR preview even before you shoot. With our latest Super HDR update, you can capture super-sharp, true-to-life photos from the moment you preview them until you post them. And it works on photos taken via Instagram, too. Get a Super HDR preview before you even press the shutter. Save it to Gallery or upload it to your feed—no matter what you do, it'll retain the same spectacular HDR quality.
Welcome to the era of mobile AI
With the new Galaxy S24 | S24+, you can unleash your creativity, productivity, and possibilities at a level never before seen, right from the device closest to you: your smartphone.
Unleash the magic with AI photo editing . Now you can easily perfect your photos so each and every one shines. And if you didn't get the result you were looking for, Generative Edit helps you fill in backgrounds and magically make unwanted elements disappear.
Circle to Search . Search for information like never before. Simply circle an object to see Google Search results, a new and more visual way to find what you're looking for.
Live Translate. Get a fast translation for your phone calls. No, it's not magic: AI helps you communicate in another language while on the phone. And, if that's not enough, it works with texts too.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please review this policy before making your purchase for added security.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | One UI 6.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-01-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Orange |
| Dimensions | 147 x 70,6 x 7,6 mm |
| Weight | 167 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,2" |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 2600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 2400 (4 nm) |
| Processor | Deca Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (24 mm gran angular, Dual Pixel PDAF, OIS) + 10 MP (67 mm teleobjetivo, PDAF, OIS, zoom óptico 3x) + 12 MP (13 mm, 120° ultra gran angular); Flash LED, auto HDR, panorámica; Vídeo: UHD 8K (7680 x 4320) @60fps |
| Front camera | 12 MP (f/2.2, 26 mm gran angular, PDAF Dual Pixel); Videollamada dual, Auto-HDR, HDR10+; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Tri-band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |
| Alert button | Disabled |