Samsung Galaxy S20 FE 5G 8GB/256GB Violet (Lavander) Dual SIM G781B
SAMSUNG GALAXY S20 FE 5G VIOLET:
- 8GB of RAM and 256GB storage
- Qualcomm Snapdragon 865 (7nm+)
- 6.5" Super AMOLED screen
- 4500 mAh with 25W fast charge
Samsung Galaxy S20 FE 5G 8GB/256GB Violet (Lavander) Dual SIM G781B
Samsung Galaxy S20 FE
Super AMOLED screen - Qualcomm Snapdragon 865 - 4500 mAh battery
Created to suit you
Samsung has decided to listen to users, and create a smartphone tailored to them. The new Samsung Galaxy S20 FE is the mobile for the people who want it all. It doesn't matter if what you like is photography, games, or publishing everything that inspires you, this Samsung mobile has it all.
Enjoy on the Infinity-O screen
The new Samsung Galaxy S20 FE comes with a 6.5-inch screen in FHD resolution, which reduces the edges to a minimum and avoids those annoying frames when you're watching your favorite movie. In addition, the front camera is located in the upper central part, perforated on the screen itself, so you don't miss a thing when you're playing online with your friends.
3 cameras for impeccable quality
The photographic section is one of the most acclaimed by users. More and more, technology lovers value the quality of the photos that our smartphone is capable of capturing. With this Galaxy S20 FE, we will have a triple lens camera, with exceptional quality. Thanks to its 12 MP Wide Angle sensor , plus its 12 MP Ultra Wide Angle sensor , together with the 8 MP telephoto camera , you will be able to immortalize your best moments, without the need for filters or retouching.
Long-lasting smart battery
The battery is one of the aspects that most concern users, especially the most demanding ones. With this Galaxy S0 FE you can play as long as you want, without worrying about the state of the battery. Its 4500 mAh battery and its 25W fast charge make it one of the best mobiles with the best battery on the market.
Samsung Galaxy S20 FE
Super AMOLED screen - Qualcomm Snapdragon 865 - 4500 mAh battery
Created to suit you
Samsung has decided to listen to users, and create a smartphone tailored to them. The new Samsung Galaxy S20 FE is the mobile for the people who want it all. It doesn't matter if what you like is photography, games, or publishing everything that inspires you, this Samsung mobile has it all.
Enjoy on the Infinity-O screen
The new Samsung Galaxy S20 FE comes with a 6.5-inch screen in FHD resolution, which reduces the edges to a minimum and avoids those annoying frames when you're watching your favorite movie. In addition, the front camera is located in the upper central part, perforated on the screen itself, so you don't miss a thing when you're playing online with your friends.
3 cameras for impeccable quality
The photographic section is one of the most acclaimed by users. More and more, technology lovers value the quality of the photos that our smartphone is capable of capturing. With this Galaxy S20 FE, we will have a triple lens camera, with exceptional quality. Thanks to its 12 MP Wide Angle sensor , plus its 12 MP Ultra Wide Angle sensor , together with the 8 MP telephoto camera , you will be able to immortalize your best moments, without the need for filters or retouching.
Long-lasting smart battery
The battery is one of the aspects that most concern users, especially the most demanding ones. With this Galaxy S0 FE you can play as long as you want, without worrying about the state of the battery. Its 4500 mAh battery and its 25W fast charge make it one of the best mobiles with the best battery on the market.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | One UI 2.5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 159,8 x 74,5 x 8,4 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, 26mm, 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.0, 73mm, 1/4.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x zoom) + 12 MP (f/2.2, 123˚, 13mm, 1/3.0", 1.12µm); LED flash, auto-HDR, panorama; Video: 4K@30/60fps, 1080p |
| Front camera | 32 MP (f/2.0, 26mm, 1/2.74", 0.8µm); HDR; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |
| Alert button | Disabled |