Apple iPad Mini 2021 (6th Gen.) 64GB Wi-Fi + Cellular Pink (Pink)
Apple iPad Mini 2021:
- 8.3" Liquid Retina display
- A15 Bionic chip
- 12 MP rear camera
- 12 MP front camera
- Wi‑Fi 6 connection
- 5078 mAh battery
- 5G connection
Apple iPad Mini 2021 (6th Gen.) 64GB Wi-Fi + Cellular Pink (Pink)
Apple iPad Mini 2021
Megapower. Mini size.
Design and display
The stunning 8.3-inch Liquid Retina display with an edge-to-edge design fits in the palm of your hand. Apple Pencil attaches magnetically to the side, ready for quick note-taking.
Mini size. Maximum power.
Ultra-fast performance. With the new A15 Bionic chip and all-day battery life, you can work, create, and play wherever you go. Edit photos and videos, enjoy graphics-intensive games, and be amazed by augmented reality.
Teleworking. Wherever you want.
With super-fast 5G networks, sixth-generation Wi-Fi, and USB-C, you'll always be connected. Make FaceTime calls, stream your favorite series, play some games, and work together from wherever you are.
Big time fun
Thanks to the 12MP Ultra Wide Front Camera with Center-Focused Framing, video calls will feel more natural than ever. And with the 12MP Wide Rear Camera, you can take ultra-sharp photos, record 4K video , and even scan documents.
Work in easy mode
iPadOS is as powerful as it is easy to use right out of the box. And in the App Store, you have over a million apps designed specifically for iPad, so you're sure to find what you're looking for.
Apple iPad Mini 2021
Megapower. Mini size.
Design and display
The stunning 8.3-inch Liquid Retina display with an edge-to-edge design fits in the palm of your hand. Apple Pencil attaches magnetically to the side, ready for quick note-taking.
Mini size. Maximum power.
Ultra-fast performance. With the new A15 Bionic chip and all-day battery life, you can work, create, and play wherever you go. Edit photos and videos, enjoy graphics-intensive games, and be amazed by augmented reality.
Teleworking. Wherever you want.
With super-fast 5G networks, sixth-generation Wi-Fi, and USB-C, you'll always be connected. Make FaceTime calls, stream your favorite series, play some games, and work together from wherever you are.
Big time fun
Thanks to the 12MP Ultra Wide Front Camera with Center-Focused Framing, video calls will feel more natural than ever. And with the 12MP Wide Rear Camera, you can take ultra-sharp photos, record 4K video , and even scan documents.
Work in easy mode
iPadOS is as powerful as it is easy to use right out of the box. And in the App Store, you have over a million apps designed specifically for iPad, so you're sure to find what you're looking for.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | iPadOs |
| O.S. version | iPadOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-09-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 195,4 x 134,8 x 6,3 mm |
| Weight | 297 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 8,3" |
| Display type | Retina lÃquida IPS LCD |
| Screen resolution | 1488 x 2266 p |
| Screen protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, gran angular, AF); Flash de doble tono Quad-LED, HDR, panorámica; Vídeo: 4K@24/25/30/60 fps, 1080p@25/30/60/120/240 fps; giroscopio EIS |
| Front camera | 12 MP (f/2.4, 122° ultra gran angular); HDR Vídeo: 1080p@25/30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Front camera resolution | 12 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS with GLONASS |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5078 mAh |
| Removable battery | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|