Honor 90 Smart 5G 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Honor 90 Smart 5G:
- 6.8" FHD+ display
- 5330 mAh battery, 35W fast charging
- 108MP Triple Camera
- Octa-core 5G processor
- Android 13, MagicOS 7.2
Honor 90 Smart 5G 4GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Honor 90 Smart 5G
Share your vibe
Ultra bright screen, for an ultra-clear experience
With a screen that remains sharp in bright outdoor light, you'll be able to easily view all your apps, respond to messages, and record videos without a problem.
By reducing indoor brightness, dark mode, eye protection mode and circadian night display can provide multiple care for your eyes .
The gentle curvature is due to the 63° quad curved design . Speaking in terms of ultra-thinness and lightness.
108MP with Ultra Clarity
The large size photos with super photosensitive and 9 in 1 pixel synthesis technology, presenting the extravagant night with super photosensitive.
Multi-video recording for a better experience. Another view, another emotion, another surprise.
Long duration battery
5330 mAh capacity, 3-year durability8 Say goodbye to “low battery” anxiety.
HONOR SuperCharge 35W.
Dual stereo speakers, immerse yourself in the world of sound
Surround sound effect, cinema audio quality High-quality Hi-Res audio , as if you were there.
Supports high volume mode in multiple outdoor scenarios, no call loss, crystal clear calls, simultaneous video-audio experience, safer browsing.
Honor 90 Smart 5G
Share your vibe
Ultra bright screen, for an ultra-clear experience
With a screen that remains sharp in bright outdoor light, you'll be able to easily view all your apps, respond to messages, and record videos without a problem.
By reducing indoor brightness, dark mode, eye protection mode and circadian night display can provide multiple care for your eyes .
The gentle curvature is due to the 63° quad curved design . Speaking in terms of ultra-thinness and lightness.
108MP with Ultra Clarity
The large size photos with super photosensitive and 9 in 1 pixel synthesis technology, presenting the extravagant night with super photosensitive.
Multi-video recording for a better experience. Another view, another emotion, another surprise.
Long duration battery
5330 mAh capacity, 3-year durability8 Say goodbye to “low battery” anxiety.
HONOR SuperCharge 35W.
Dual stereo speakers, immerse yourself in the world of sound
Surround sound effect, cinema audio quality High-quality Hi-Res audio , as if you were there.
Supports high volume mode in multiple outdoor scenarios, no call loss, crystal clear calls, simultaneous video-audio experience, safer browsing.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MagicOS 7.2 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 166,7 x 76,5 x 8,2 mm |
| Weight | 199 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,8" |
| Display type | TFT LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 850 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5330 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Honor |
| Alert button | Disabled |