HMD Skyline 5G 8GB/256GB Pink (Neon Pink) Dual SIM
HMD Skyline:
- 144Hz P-OLED display
- Snapdragon 7s Gen 2
- Triple 108 MP camera
- 50MP selfie camera
- 4600 mAh battery
- 33W fast charging
- Android 14
HMD Skyline 5G 8GB/256GB Pink (Neon Pink) Dual SIM
HMD Skyline
Raise the quality of your creations
It's more than just a set of cameras.
50 MP camera . All the power of a selfie stick thanks to gestures.
Portrait mode . Stunning 50mm photos. Natural bokeh effect.
Zoom up to 4x with sharpness.
Ultra wide angle . 0.5x zoom for landscapes and selfies with the rear camera.
AI Capture Function . The main camera adds maximum detail to zoom in photos.
A balanced interface.
We've moved some things around so they're easier to find, and everything sounds more relaxing - alarm sounds, notification sounds, and ringtones won't make your heart skip a beat.
A picture is worth a thousand words.
Most of us know what it feels like to drop our phone and crack the screen. It's a pain, let's face it.
But with the HMD Skyline, that problem is gone. It has 2nd generation repair capability, meaning we took something that was already easy and made it even easier. Pop off the back cover and you’ve got access. Then, remove the screws and replace the display in no time.
Not all batteries are created equal.
The HMD Skyline lasts up to 48 hours per charge . And while batteries do wear down over time, we fully drained and charged it 800 times before we noticed a change in capacity.
The button that does what you want
Make your phone more “yours.” The custom button can do one thing when you hold it down and another thing when you double-tap it. It’s your shortcut to your favorite game, go to Home, ask weird questions to your favorite AI tool, and more. You call the shots.
Are you bored?
Everything from short reels to hardcore games will have the color and clarity they deserve on the brilliant 144Hz PoLED display with HDR10 video playback. And at the heart of it all is a Snapdragon® 7s Gen 2 chipset, built for high performance and seamless multitasking. Boredom: your days are numbered.
HMD Skyline
Raise the quality of your creations
It's more than just a set of cameras.
50 MP camera . All the power of a selfie stick thanks to gestures.
Portrait mode . Stunning 50mm photos. Natural bokeh effect.
Zoom up to 4x with sharpness.
Ultra wide angle . 0.5x zoom for landscapes and selfies with the rear camera.
AI Capture Function . The main camera adds maximum detail to zoom in photos.
A balanced interface.
We've moved some things around so they're easier to find, and everything sounds more relaxing - alarm sounds, notification sounds, and ringtones won't make your heart skip a beat.
A picture is worth a thousand words.
Most of us know what it feels like to drop our phone and crack the screen. It's a pain, let's face it.
But with the HMD Skyline, that problem is gone. It has 2nd generation repair capability, meaning we took something that was already easy and made it even easier. Pop off the back cover and you’ve got access. Then, remove the screws and replace the display in no time.
Not all batteries are created equal.
The HMD Skyline lasts up to 48 hours per charge . And while batteries do wear down over time, we fully drained and charged it 800 times before we noticed a change in capacity.
The button that does what you want
Make your phone more “yours.” The custom button can do one thing when you hold it down and another thing when you double-tap it. It’s your shortcut to your favorite game, go to Home, ask weird questions to your favorite AI tool, and more. You call the shots.
Are you bored?
Everything from short reels to hardcore games will have the color and clarity they deserve on the brilliant 144Hz PoLED display with HDR10 video playback. And at the heart of it all is a Snapdragon® 7s Gen 2 chipset, built for high performance and seamless multitasking. Boredom: your days are numbered.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-07-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 159,8 x 75,7 x 8,9 mm |
| Weight | 209,5 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,55" |
| Display type | P-OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 512 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, gran angular, 1/1.67", 0.64μm, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.0, teleobjetivo, 1/2.76", 0.64μm, PDAF, zoom óptico 2x) + 13 MP (f/2.5, ultra gran angular, 1/3", 1.12μm); Flash LED, HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps, giro-EIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.5, gran angular, AF); Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4600 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | HMD |
| Alert button | Disabled |