Honor 200 Smart 5G 4GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
HONOR 200 Smart:
- 6.8" AMOLED display
- 50MP camera
- Snapdragon 4 Gen 2 chip
- 5200 mAh battery
- HONOR 35W SuperCharge
- 300% High-Volume Mode
- Android 14, MagicOS 8
Honor 200 Smart 5G 4GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Honor 200 Smart
Unlock your extra power
5-star drop resistance
While tempered glass provides reliable protection for the screen, HONOR’s all-new shock-absorbing architecture enhances its overall impact resistance. The HONOR 200 Smart has obtained Swiss SGS Premium Performance certification for drop and shock resistance, providing superior protection and peace of mind.
Proven by the 3-minute washing test, the HONOR 200 Smart can easily withstand accidental exposure to rain or even a drop in the pool.
5200mAh battery, extra long life
Large capacity 5200mAh battery, for a carefree day.
With HONOR Ultra Power-Saving Mode activated, the last 2% of the battery can support up to 60 minutes of continuous calls.
Dual stereo speakers, your portable speaker
300% High-Volume Mode . High-volume mode supports multiple outdoor scenarios, ensuring no loss of call quality and clear, louder voice for music, videos and navigation.
Impressive performance
Snapdragon 4 Gen 2. 4nm technology combines excellent performance with extraordinary energy efficiency.
Bright in daylight, soft at night
120Hz screen refresh rate, smoother experience.
With a peak brightness of 850 nits, the display stays sharp in bright outdoor light for browsing, messaging and videos.
In dark environments , the brightness automatically dims to as low as 2 nits, with multiple eye care options and brightness protection modes.
Honor 200 Smart
Unlock your extra power
5-star drop resistance
While tempered glass provides reliable protection for the screen, HONOR’s all-new shock-absorbing architecture enhances its overall impact resistance. The HONOR 200 Smart has obtained Swiss SGS Premium Performance certification for drop and shock resistance, providing superior protection and peace of mind.
Proven by the 3-minute washing test, the HONOR 200 Smart can easily withstand accidental exposure to rain or even a drop in the pool.
5200mAh battery, extra long life
Large capacity 5200mAh battery, for a carefree day.
With HONOR Ultra Power-Saving Mode activated, the last 2% of the battery can support up to 60 minutes of continuous calls.
Dual stereo speakers, your portable speaker
300% High-Volume Mode . High-volume mode supports multiple outdoor scenarios, ensuring no loss of call quality and clear, louder voice for music, videos and navigation.
Impressive performance
Snapdragon 4 Gen 2. 4nm technology combines excellent performance with extraordinary energy efficiency.
Bright in daylight, soft at night
120Hz screen refresh rate, smoother experience.
With a peak brightness of 850 nits, the display stays sharp in bright outdoor light for browsing, messaging and videos.
In dark environments , the brightness automatically dims to as low as 2 nits, with multiple eye care options and brightness protection modes.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Magic OS 8 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 166,9 x 76,8 x 8,1 mm |
| Weight | 193 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,8" |
| Display type | TFT LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 850 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |