Honor Magic6 Lite 5G 8GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Honor Magic6 Lite 5G:
- HONOR Ultra-Bounce
- Super powerful performance
- 108 MP main camera
- Super durable 5300 mAh battery
- 35W fast charging
Honor Magic6 Lite 5G 8GB/256GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Honor Magic6 Lite 5G
Attraction at first sight, love at first touch
Ultra-resistant screen
With comprehensive 360° protection across the entire device, the HONOR Ultra-Bounce display is ultra-resistant. New three-level protection with multiple reinforcements on the screen, frame and interior of the terminal. New HONOR cushioning material making the device more resistant.
The 1.5K retina resolution leaves no detail behind, suitable for the most demanding eyes. The maximum brightness of 1200 nits highlights every moment with a clear presentation.
5-layer eye protection for comprehensive care of your eyes. 1920Hz high frequency PWM dimming does not flicker in low light
With a design comparable to high-end watches; Let yourself be surprised by a world of lights and shadows in constant movement. 185 g in weight and 7.98 mm thick, which facilitates a perfect grip.
Ultra clear and sensitive
108 MP main camera, crop as much as you want and retain all the sharpness.
Wide angle with the best perspective.
4 cm supermacro to portray the microworld.
Capture movement and freeze the most unforgettable moments with shots in milliseconds, you won't miss a single one.
3x lossless zoom , all scenarios in total clarity, whether far or near.
Become a professional editor with instant film.
Super durable battery
5300 mAh battery with 35W fast charging . With the increase in battery life, the life expectancy of the terminal also increases. After 1000 charge and discharge cycles, the health status of the battery is still above 80%.
With the Snapdragon 6 Gen 1 mobile platform and its flagship 4nm process technology, we have significantly improved performance.
Enjoy MagicOS 7.2 now. Rigorous quality standards.
Honor Magic6 Lite 5G
Attraction at first sight, love at first touch
Ultra-resistant screen
With comprehensive 360° protection across the entire device, the HONOR Ultra-Bounce display is ultra-resistant. New three-level protection with multiple reinforcements on the screen, frame and interior of the terminal. New HONOR cushioning material making the device more resistant.
The 1.5K retina resolution leaves no detail behind, suitable for the most demanding eyes. The maximum brightness of 1200 nits highlights every moment with a clear presentation.
5-layer eye protection for comprehensive care of your eyes. 1920Hz high frequency PWM dimming does not flicker in low light
With a design comparable to high-end watches; Let yourself be surprised by a world of lights and shadows in constant movement. 185 g in weight and 7.98 mm thick, which facilitates a perfect grip.
Ultra clear and sensitive
108 MP main camera, crop as much as you want and retain all the sharpness.
Wide angle with the best perspective.
4 cm supermacro to portray the microworld.
Capture movement and freeze the most unforgettable moments with shots in milliseconds, you won't miss a single one.
3x lossless zoom , all scenarios in total clarity, whether far or near.
Become a professional editor with instant film.
Super durable battery
5300 mAh battery with 35W fast charging . With the increase in battery life, the life expectancy of the terminal also increases. After 1000 charge and discharge cycles, the health status of the battery is still above 80%.
With the Snapdragon 6 Gen 1 mobile platform and its flagship 4nm process technology, we have significantly improved performance.
Enjoy MagicOS 7.2 now. Rigorous quality standards.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | Magic UI 7.2 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,6 x 75,5 x 8 mm |
| Weight | 185 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1200 x 2652 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, gran angular, 1/1.67", PDAF) + 5 MP (f/2.2, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, gran angular); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |