Huawei P60 Pro 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM MNA-LX9
Huawei P60 Pro:
- 6.67" FHD+ LTPO OLED display with 120 HzOcta-core (8 cores)
- Ultra-resistant Kunlun Glass Protection
- Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G Chip (4nm)
- 48 MP triple camera with Ultra-illumination and 4K video
- 4,815 mAh battery and 88W and 50W wireless charging
- EMUI 13.1 (does not include Google Play services)
Huawei P60 Pro 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM MNA-LX9
Huawei P60 Pro
Illuminate your Vision
Pearlescent Texture Design
This exquisite smartphone adopts an exclusive Pearl Texture design, making it shine like an icon and giving a distinctive pattern to each phone with its shimmering Rococo Pearl exterior, to express ultimate elegance every step of the way. This Huawe P60 Pro, with anti-fingerprint Feather-Sand Glass, is a classic work and the Rococo Pearl signature advocates romanticism and elegance of style, each piece is unique.
Super Resistant Quad-Curve Screen
The Huawei P60 Pro's 6.67-inch LTPO Quad-Curve display provides a smooth grip and immersive view with an adaptive 1-120 Hz refresh rate , the HUAWEI X-True display displays accurate colors and realistic details in areas bright and dark. Compatible with the P3 wide color gamut, it has obtained dual color accuracy certification (color accuracy and accurate color projection) from TÜV Rheinland.
The terminal is designed to last, the phone's Kunlun Glass has received five-star drop resistance certification from SGS Switzerland . Overall drop resistance is increased by 10 times. IP68-rated splash water and dust resistance provides additional protection against everyday mishaps.
With the Huawei P60 Pro terminal you can see the weather in 3D Always On Display, take a look at the screen to immediately see a 3D weather animation and check the weather in your city in a totally new way.
XMAGE Camera with Ultralight
The terminal incorporates a telephoto camera with ultra-illumination, which allows you to take impeccable photos from any distance and at any time. The ultra-illuminated main camera, featuring a variable physical aperture of F1.-4-F4.0, helps capture wonderful images day and night with its unprecedented full-path light capture attributes. XMAGE styles reproduce colors with distinctive styles that offer a simply outstanding look.
You'll be able to explore your surroundings in the dark, with a cutting-edge ultra-illuminated telephoto camera, loaded with multiple lens groups and a large F2.1 aperture, admitting 178% more light to highlight details. With a single touch you can zoom into tiny, low-light scenes, so your masterpieces are always sharp, without unwanted blur. You can get the best night scenes from a distance with the 200x zoom , your photos of the moon will be more radiant than ever, it has an amazing super macro and thanks to the advanced rotation system of the telephoto anti-shake sensor, significant improvements have been achieved in the consistency of image stabilization between the center and the four corners.
Fast, Faster
Activate Turbo mode to charge the battery to 50% in just 10 minutes with 88W HUAWEI SuperCharge, the 4815 mAh battery and BatteryCare optimizations further extend battery life to help you get the most out of every charge.
Huawei P60 Pro
Illuminate your Vision
Pearlescent Texture Design
This exquisite smartphone adopts an exclusive Pearl Texture design, making it shine like an icon and giving a distinctive pattern to each phone with its shimmering Rococo Pearl exterior, to express ultimate elegance every step of the way. This Huawe P60 Pro, with anti-fingerprint Feather-Sand Glass, is a classic work and the Rococo Pearl signature advocates romanticism and elegance of style, each piece is unique.
Super Resistant Quad-Curve Screen
The Huawei P60 Pro's 6.67-inch LTPO Quad-Curve display provides a smooth grip and immersive view with an adaptive 1-120 Hz refresh rate , the HUAWEI X-True display displays accurate colors and realistic details in areas bright and dark. Compatible with the P3 wide color gamut, it has obtained dual color accuracy certification (color accuracy and accurate color projection) from TÜV Rheinland.
The terminal is designed to last, the phone's Kunlun Glass has received five-star drop resistance certification from SGS Switzerland . Overall drop resistance is increased by 10 times. IP68-rated splash water and dust resistance provides additional protection against everyday mishaps.
With the Huawei P60 Pro terminal you can see the weather in 3D Always On Display, take a look at the screen to immediately see a 3D weather animation and check the weather in your city in a totally new way.
XMAGE Camera with Ultralight
The terminal incorporates a telephoto camera with ultra-illumination, which allows you to take impeccable photos from any distance and at any time. The ultra-illuminated main camera, featuring a variable physical aperture of F1.-4-F4.0, helps capture wonderful images day and night with its unprecedented full-path light capture attributes. XMAGE styles reproduce colors with distinctive styles that offer a simply outstanding look.
You'll be able to explore your surroundings in the dark, with a cutting-edge ultra-illuminated telephoto camera, loaded with multiple lens groups and a large F2.1 aperture, admitting 178% more light to highlight details. With a single touch you can zoom into tiny, low-light scenes, so your masterpieces are always sharp, without unwanted blur. You can get the best night scenes from a distance with the 200x zoom , your photos of the moon will be more radiant than ever, it has an amazing super macro and thanks to the advanced rotation system of the telephoto anti-shake sensor, significant improvements have been achieved in the consistency of image stabilization between the center and the four corners.
Fast, Faster
Activate Turbo mode to charge the battery to 50% in just 10 minutes with 88W HUAWEI SuperCharge, the 4815 mAh battery and BatteryCare optimizations further extend battery life to help you get the most out of every charge.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | HarmonyOS |
| O.S. version | EMUI 13.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161 x 74,5 x 8,3 mm |
| Weight | 200 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | LTPO OLED |
| Screen resolution | 1220 x 2700 p |
| Screen protection | Kulun Glass |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/4.0, 25mm, PDAF, Laser AF, OIS) + 48 MP, (f/2.1, 90mm, PDAF, sensor-shift OIS, 3.5x optical zoom) + 13 MP, (f/2.2, 13mm, AF; LED flash, HDR, panorama; Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Front camera | 13 MP, (f/2.4,); Panorama, HDR; Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4815 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |