Huawei P50 Pocket 8GB/256GB White (White) Dual SIM
Huawei P50 Pocket:
- Foldable and modern design
- 40 MP triple camera
- Qualcomm Snapdragon 888 4G (5nm)
- 4000 mAh battery
- 40W fast charging
- 6.9" OLED screen
Does not include Google services*
Huawei P50 Pocket 8GB/256GB White (White) Dual SIM
Huawei P50 Pocket
fold everything
Beauty from any point of view
Fashionable design, lightweight glass combined with smooth skin-friendly material, simple and pure at the same time, conveys a unique feeling.
The new generation of water drop hinge design , multi-dimensional linkage lifting, tight and seamless when closed, and flatter after unfolding. A variety of innovative materials are used to further improve reliability and durability.
Spectacular screen
Unfold to reveal a 6.9-inch flexible foldable display with a 21:9 aspect ratio for a more immersive viewing experience. Mate 10.7 100-color color management and P3 wide color gamut, delicate restoration of true colors. With support for screen refresh rates of up to 120Hz , smooth image quality is evident. Innovative nano optical film, low screen reflectivity, so you can see clearly. 1440Hz high frequency PWM to protect your eyes.
HUAWEI Imaging provides information on everything
Inheriting Huawei's advanced primary color engine, computational optics and other technologies, XD Fusion Pro hyperspectral imaging technology is added to reveal subtle details beyond visible light. Clearer, more accurate image reproduction capabilities and stronger environmental perception create a more realistic sense of atmosphere.
See what you see, shoot what you love . With the power of the primary color engine, you can take photos of your favorite landscapes and good things, with clear, detailed and accurate colors. Your favorite deserves to be seen by more people.
It gives a great close up of the small world. With support for 2.5cm super macro , you can capture natural textures down to the smallest details and discover eye-catching details.
Revealing and full of details. The 120° ultra-wide-angle rear camera captures the expansive views. Rich and insightful content.
Fluorescent photography, hidden blockbuster. The hyperspectral superimaging unit helps you detect amazing colors and patterns in invisible light. Accustomed, discover the beauty of dreams.
Do not underestimate the strength of the newcomer
Small size, big energy. A 4000 mAh battery and 40 W Huawei super fast charging.
Activate super privacy mode, when you close the phone, automatically turn off the camera, microphone and location information, convenient operation, peace of mind.
Huawei P50 Pocket
fold everything
Beauty from any point of view
Fashionable design, lightweight glass combined with smooth skin-friendly material, simple and pure at the same time, conveys a unique feeling.
The new generation of water drop hinge design , multi-dimensional linkage lifting, tight and seamless when closed, and flatter after unfolding. A variety of innovative materials are used to further improve reliability and durability.
Spectacular screen
Unfold to reveal a 6.9-inch flexible foldable display with a 21:9 aspect ratio for a more immersive viewing experience. Mate 10.7 100-color color management and P3 wide color gamut, delicate restoration of true colors. With support for screen refresh rates of up to 120Hz , smooth image quality is evident. Innovative nano optical film, low screen reflectivity, so you can see clearly. 1440Hz high frequency PWM to protect your eyes.
HUAWEI Imaging provides information on everything
Inheriting Huawei's advanced primary color engine, computational optics and other technologies, XD Fusion Pro hyperspectral imaging technology is added to reveal subtle details beyond visible light. Clearer, more accurate image reproduction capabilities and stronger environmental perception create a more realistic sense of atmosphere.
See what you see, shoot what you love . With the power of the primary color engine, you can take photos of your favorite landscapes and good things, with clear, detailed and accurate colors. Your favorite deserves to be seen by more people.
It gives a great close up of the small world. With support for 2.5cm super macro , you can capture natural textures down to the smallest details and discover eye-catching details.
Revealing and full of details. The 120° ultra-wide-angle rear camera captures the expansive views. Rich and insightful content.
Fluorescent photography, hidden blockbuster. The hyperspectral superimaging unit helps you detect amazing colors and patterns in invisible light. Accustomed, discover the beauty of dreams.
Do not underestimate the strength of the newcomer
Small size, big energy. A 4000 mAh battery and 40 W Huawei super fast charging.
Activate super privacy mode, when you close the phone, automatically turn off the camera, microphone and location information, convenient operation, peace of mind.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | EMUI |
| O.S. version | 12 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 170 x 75,5 x 7,2 mm |
| Weight | 190 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1188 x 2790 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 40 MP (f/1.8, gran angular, PDAF, AF láser) + 13 MP (f/2.2, 120° ultra gran angular, AF) + 32 MP (f/1.8, gran angular, 1/3.14", 0.7μm, AF); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/120/240 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 10,7 MP (f/2,2, ultra gran angular); HDR, panorámica; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240 fps |
| Rear camera resolution | 40 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 10.7 MP |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |