Huawei Watch GT 3 42mm Black (Black) Active Edition
Huawei Watch GT 3 42mm Black
- GPS model allows you to receive calls and respond to text messages from your wrist
- AMOLED screen
- Blood Oxygen Measurement
- Get high and low heart rate and irregular heart rhythm notifications
Huawei Watch GT 3 42mm Black (Black) Active Edition
Huawei Watch GT 3
Create your best version
Beauty within everyone's reach
A true masterpiece, the elegant 42mm dial catches light on the 3D curved glass, giving off a soft, water-like glow. It is a minimalist body design with a high gloss finish, accompanied by stylish straps for a modern and sophisticated look. Do you want elegance? This smartwatch offers it to you.
Get an electro anytime
Blood oxygen saturation (SpO2) is one of the important vital signs that can reflect the body's oxygen supply. HUAWEI WATCH GT 3 automatically provides continuous SpO2 level detection whether you are working, exercising or sleeping. So you can control your status 24 hours a day.
It's time to get up, drink water and exercise: the watch sets daily goals and offers a smart reminder to help you develop healthy habits. Set yourself a consistent sleep schedule so you can start the day energized. When you feel tired, get up, go for a walk, get some fresh air and continue with your fruitful day.
The watch can track your sleep to help you set a sleep routine, monitor your heart rate, regulate your breathing, and relieve tension when you're stressed. It also records your menstrual cycle and other health issues so you can relax and enjoy life.
The trainer of all your trainings
Your challenge, your rhythm. It integrates and analyzes more than 100 sports modes , such as running, cycling, hiking, swimming, skipping and skiing. Whether you're diving into the pool or training hard on the field, you'll be able to enjoy your training to the fullest.
You can also use the watch to play music , so you can combine your running activity with background music to set the pace for your exercise. When exercising, the watch can be linked to different apps and sports equipment.
Heart rate and other watch data can be synced with equipment such as treadmills, ellipticals, rowing machines, etc., and you can sync the data with major third-party sports apps through the HUAWEI Health app, to help you Evaluate and adjust your exercise in time.
Huawei Watch GT 3
Create your best version
Beauty within everyone's reach
A true masterpiece, the elegant 42mm dial catches light on the 3D curved glass, giving off a soft, water-like glow. It is a minimalist body design with a high gloss finish, accompanied by stylish straps for a modern and sophisticated look. Do you want elegance? This smartwatch offers it to you.
Get an electro anytime
Blood oxygen saturation (SpO2) is one of the important vital signs that can reflect the body's oxygen supply. HUAWEI WATCH GT 3 automatically provides continuous SpO2 level detection whether you are working, exercising or sleeping. So you can control your status 24 hours a day.
It's time to get up, drink water and exercise: the watch sets daily goals and offers a smart reminder to help you develop healthy habits. Set yourself a consistent sleep schedule so you can start the day energized. When you feel tired, get up, go for a walk, get some fresh air and continue with your fruitful day.
The watch can track your sleep to help you set a sleep routine, monitor your heart rate, regulate your breathing, and relieve tension when you're stressed. It also records your menstrual cycle and other health issues so you can relax and enjoy life.
The trainer of all your trainings
Your challenge, your rhythm. It integrates and analyzes more than 100 sports modes , such as running, cycling, hiking, swimming, skipping and skiing. Whether you're diving into the pool or training hard on the field, you'll be able to enjoy your training to the fullest.
You can also use the watch to play music , so you can combine your running activity with background music to set the pace for your exercise. When exercising, the watch can be linked to different apps and sports equipment.
Heart rate and other watch data can be synced with equipment such as treadmills, ellipticals, rowing machines, etc., and you can sync the data with major third-party sports apps through the HUAWEI Health app, to help you Evaluate and adjust your exercise in time.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | HarmonyOS |
| O.S. version | 2.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 45,9 x 45,9 x 11 mm |
| Weight | 42,6 g |
| Case size | 42 mm |
| Dial Material | Stainless steel |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Fluoroelastomer |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | ARM Cortex - M |
| RAM | 32 MB |
| Storage | 4 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| Network connection | GPS |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Wireless charging |
| Battery capacity | 455 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | Más de 100 modos deportivos |
| Electrocardiogram sensor | Enabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | HarmonyOS 2 o superior, Android 6.0 o superior, iOS 9 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 14 días |
| Mobile application | Huawei Salud |