Huawei Watch Ultimate GPS 48mm Titanium (Steel Zircon)
Huawei Watch Ultimate:
- Sapphire crystal dial, Nanocrystalline ceramic bezel
- Zirconium-based liquid metal front case, Nanocrystalline ceramic back case
- Wireless Charging
- Battery life up to 14 days
- Sensors: accelerometer, gyroscope, magnetometer, optical heart rate, barometer, temperature, depth
- Bluetooth 5.2
- GPS
- NFC
- Golf and Expedition Mode
- waterproof 100m 10 ATM, IP68, ECG certified
Huawei Watch Ultimate GPS 48mm Titanium (Steel Zircon)
Huawei Watch Ultimate
The best companion on your adventures
Superior design with premium materials
HUAWEI WATCH Ultimate is designed to accompany you on all your adventures , as it is the masterpiece of a smartwatch that is as dynamic as it is durable, allowing you to scale new heights, dive to new depths and explore the unknown knowing that this watch has your back.
The HUAWEI WATCH Ultimate's zirconium -based liquid metal case is the first to be used on a smartwatch, it is more robust and more resistant to wear and corrosion, this means it has been designed to withstand the most rigorous and demanding conditions, from desert dunes to towering mountains. Compared to a stainless steel case, it is 4.5% stronger, 2.5% stronger and 17.4% lighter.
Its 1.5-inch LTPO AMOLED display fits perfectly beneath the watch's sapphire dial, providing essential information at a glance, so every dive and ascent can be carried out with absolute confidence.
Voyage Blue design inspired by sailboats with its four hollowed corners, embodying the spirit of the open sea and Expedition Black that is designed for those who dare to dream , with its iconic red and black ceramic ring design, the sophistication of nanotechnology and a formidable tachymeter that gives you the power and passion to go further.
With the HUAWEI WATCH Ultimate device, you can dive to new depths thanks to its 16-structure waterproof design and micron-level waterproof filter, waterproof to 100m 10 ATM IP68 . Various diving modes such as recreational diving, technical diving, scuba diving and free diving, flexible settings and high-level data make HUAWEI WATCH Ultimate the best diver.
The HUAWEI WATCH Ultimate's new Expedition Mode is supported by dual-band five-system GNSS technology to ensure more precise positioning , and its specially designed dim mode makes it easier to read in low-light environments, whether it's a night by the campfire or a hike under the stars.
Protect your health
The HUAWEI WATCH Ultimate captures dynamic heart rate and other health indicators with remarkable accuracy, while continuing to monitor crucial data during workouts, blood saturation and heart rate in real time, and will even send timely alerts whenever it detects something abnormal, such as low oxygen level or high heart rate.
Featuring over 20 professional modes and over 100 core workouts , this watch has your dream outdoor activities covered, from hiking to trail running and mountaineering. Precision tracking gives you access to a wealth of data, including calories, distance, route and more, with plenty of on-the-fly tips to enhance your enjoyment of the scenery. The watch records a wealth of golf swing data, including swing speed, swing time, backswing and downswing.
Huawei Watch Ultimate
The best companion on your adventures
Superior design with premium materials
HUAWEI WATCH Ultimate is designed to accompany you on all your adventures , as it is the masterpiece of a smartwatch that is as dynamic as it is durable, allowing you to scale new heights, dive to new depths and explore the unknown knowing that this watch has your back.
The HUAWEI WATCH Ultimate's zirconium -based liquid metal case is the first to be used on a smartwatch, it is more robust and more resistant to wear and corrosion, this means it has been designed to withstand the most rigorous and demanding conditions, from desert dunes to towering mountains. Compared to a stainless steel case, it is 4.5% stronger, 2.5% stronger and 17.4% lighter.
Its 1.5-inch LTPO AMOLED display fits perfectly beneath the watch's sapphire dial, providing essential information at a glance, so every dive and ascent can be carried out with absolute confidence.
Voyage Blue design inspired by sailboats with its four hollowed corners, embodying the spirit of the open sea and Expedition Black that is designed for those who dare to dream , with its iconic red and black ceramic ring design, the sophistication of nanotechnology and a formidable tachymeter that gives you the power and passion to go further.
With the HUAWEI WATCH Ultimate device, you can dive to new depths thanks to its 16-structure waterproof design and micron-level waterproof filter, waterproof to 100m 10 ATM IP68 . Various diving modes such as recreational diving, technical diving, scuba diving and free diving, flexible settings and high-level data make HUAWEI WATCH Ultimate the best diver.
The HUAWEI WATCH Ultimate's new Expedition Mode is supported by dual-band five-system GNSS technology to ensure more precise positioning , and its specially designed dim mode makes it easier to read in low-light environments, whether it's a night by the campfire or a hike under the stars.
Protect your health
The HUAWEI WATCH Ultimate captures dynamic heart rate and other health indicators with remarkable accuracy, while continuing to monitor crucial data during workouts, blood saturation and heart rate in real time, and will even send timely alerts whenever it detects something abnormal, such as low oxygen level or high heart rate.
Featuring over 20 professional modes and over 100 core workouts , this watch has your dream outdoor activities covered, from hiking to trail running and mountaineering. Precision tracking gives you access to a wealth of data, including calories, distance, route and more, with plenty of on-the-fly tips to enhance your enjoyment of the scenery. The watch records a wealth of golf swing data, including swing speed, swing time, backswing and downswing.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | HarmonyOS |
| O.S. version | 3.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 48,5 x 48,5 x 13 mm |
| Weight | 76 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Case size | 48 mm |
| Dial Material | Metal líquido a base de circonio |
| Waterproof | 10 ATM (100 meters) |
| Strap material | Titanium |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,5" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Storage | 32 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Network connection | GPS |
| Wi-Fi | Sí |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Wireless charging |
| Battery capacity | 530 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 6.0 o posterior, iOS 9.0 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Huawei |
| Approximate battery life | 14 días |
| Mobile application | Huawei Salud |