Lenovo Tab M10 FHD Plus (3rd Gen) 10.3" 4GB/128GB Wifi Gray (Grey) TB125FU
Lenovo Tab M10 FHD Plus (3rd Gen)
- Portable entertainment tablet, also ideal for students
- All-day performance with eight-core CPU and all-day battery life
- Stream up to mobile maximum 1080p on a 26.92cm (10.6") 2K IPS display
- Special reading mode and low blue light certification for long screen sessions
- Immersive four-speaker system optimized with Dolby Atmos
Lenovo Tab M10 FHD Plus (3rd Gen) 10.3" 4GB/128GB Wifi Gray (Grey) TB125FU
Lenovo Tab M10 FHD Plus (3rd Gen)
STUDY SMARTER
Broadcasting and movie entertainment
There's nothing like the stunning 26.92 (10.6") 2K IPS display on the Tab M10 Plus 3rd Gen. Stream Netflix, Disney+ and other services in up to 1080p, the highest video resolution available for mobile devices , all while the four-speaker system surrounds you with its sound | TÜV Low Blue Light Certified
Study Smarter, Not Harder
This tablet is ideal for research and student projects. It works with the Lenovo Instant Memo app to make on-screen input a breeze, from handwritten notes and sketches to marking up documents and dragging and dropping text. For maximum speed and comfort, enjoy the Lenovo Precision Pen 2.
Immersive reading mode makes long screen sessions easy on your eyes. Improves readability by simulating the color matrix of the pages of a printed book, resembling reading on paper.
Powerful processing and long battery life
Stream, study, and multitask for hours, even when it's not plugged in. With a choice of quality octa-core processors, the Tab M10 Plus 3rd Generation tablet has power to spare. And with an all-day battery, you can use it almost anywhere.
Lenovo Tab M10 FHD Plus (3rd Gen)
STUDY SMARTER
Broadcasting and movie entertainment
There's nothing like the stunning 26.92 (10.6") 2K IPS display on the Tab M10 Plus 3rd Gen. Stream Netflix, Disney+ and other services in up to 1080p, the highest video resolution available for mobile devices , all while the four-speaker system surrounds you with its sound | TÜV Low Blue Light Certified
Study Smarter, Not Harder
This tablet is ideal for research and student projects. It works with the Lenovo Instant Memo app to make on-screen input a breeze, from handwritten notes and sketches to marking up documents and dragging and dropping text. For maximum speed and comfort, enjoy the Lenovo Precision Pen 2.
Immersive reading mode makes long screen sessions easy on your eyes. Improves readability by simulating the color matrix of the pages of a printed book, resembling reading on paper.
Powerful processing and long battery life
Stream, study, and multitask for hours, even when it's not plugged in. With a choice of quality octa-core processors, the Tab M10 Plus 3rd Generation tablet has power to spare. And with an all-day battery, you can use it almost anywhere.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 251,2 x 158,8 x 7,5 mm |
| Weight | 465 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 10,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1200 x 2000 p |
| Brightness | 400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMCP |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP, AF Vídeo 1080p |
| Front camera | 8 MP |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Network connection | WiFi |
| GPS | A-GPS with GLONASS/BDS |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 7700 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Lenovo |