Motorola Moto G31 LTE 4GB/64GB Gray (Mineral Grey) Dual SIM XT2173-3
Motorola moto G31 128GB Gray:
- MediaTek Helio G85
- 5000 mAh battery (more than 40 hours of battery life)
- 4GB/128GB storage
- 6.4" OLED screen
- 50MP triple camera
Motorola Moto G31 LTE 4GB/64GB Gray (Mineral Grey) Dual SIM XT2173-3
Motorola Moto G31
The most yours Motorola
Sublime performance
The new Moto G31 is the highest performing mobile phone ever created by Motorola. It has the latest version of the MediaTek Helio G85 , with which you will get double the performance compared to terminals that cost twice as much. In addition, it has OLED technology, which with a 6.4-inch screen and a resolution of 2400 x 1080 p , becomes almost a movie screen. And you won't have to worry about this consuming your battery, since it has a 5000 mAh battery, so it won't take you long to have it.
The camera you've always been looking for
If I told you that it comes with a 50 MP triple camera, 8MP super wide angle and depth camera, It would be enough for me to convince you how good a phone it is. But we are not going to stop here, since it also has software worthy of the 22nd century. Color filters, night vision, professional mode, HDR, Google Lens, timer, barcode scanner, etc... The list goes on. Your night photos are rendered with stunning clarity when multiple frames are combined at different exposures. Portrait Mode for a professional finish, add a blurred background to turn a snapshot into a portrait.
The king of platforms
The Moto G100 has plenty of power to go and do whatever you want. For this reason, Motorola colleagues have created the Ready for platform. This new platform allows you to easily extend your phone experience to any television or external display. The cradle (included in the phone case) holds your phone horizontally or vertically, which is perfect for watching movies, video chatting, or even working. It also includes the option to connect via Bluetooth to a controller for a more stimulating gaming experience. Put on your headphones and enjoy greater clarity and definition along with the three-dimensional sound of Dolby Atmos®.
Motorola Moto G31
The most yours Motorola
Sublime performance
The new Moto G31 is the highest performing mobile phone ever created by Motorola. It has the latest version of the MediaTek Helio G85 , with which you will get double the performance compared to terminals that cost twice as much. In addition, it has OLED technology, which with a 6.4-inch screen and a resolution of 2400 x 1080 p , becomes almost a movie screen. And you won't have to worry about this consuming your battery, since it has a 5000 mAh battery, so it won't take you long to have it.
The camera you've always been looking for
If I told you that it comes with a 50 MP triple camera, 8MP super wide angle and depth camera, It would be enough for me to convince you how good a phone it is. But we are not going to stop here, since it also has software worthy of the 22nd century. Color filters, night vision, professional mode, HDR, Google Lens, timer, barcode scanner, etc... The list goes on. Your night photos are rendered with stunning clarity when multiple frames are combined at different exposures. Portrait Mode for a professional finish, add a blurred background to turn a snapshot into a portrait.
The king of platforms
The Moto G100 has plenty of power to go and do whatever you want. For this reason, Motorola colleagues have created the Ready for platform. This new platform allows you to easily extend your phone experience to any television or external display. The cradle (included in the phone case) holds your phone horizontally or vertically, which is perfect for watching movies, video chatting, or even working. It also includes the option to connect via Bluetooth to a controller for a more stimulating gaming experience. Put on your headphones and enjoy greater clarity and definition along with the three-dimensional sound of Dolby Atmos®.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 161,9 x 73,9 x 8,6 mm |
| Weight | 181 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,4" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 0.64µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118º, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4, LED flash, HDR, panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 13 MP (f/2.2, 1.12µm) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Motorola |
| Alert button | Disabled |