Nokia 3210 4G Blue (Scuba Blue) Dual SIM
Nokia 3210:
- 2.4" screen
- FM Radio
- 2MP camera
- Long-lasting battery
- 4G connection
- Play Snake
Nokia 3210 4G Blue (Scuba Blue) Dual SIM
Nokia 3210
An original returns
Let's go back to the 2000s, when conversations mattered more than likes and shares. A legendary phone returns with a long-lasting battery and a facelift for modern times. And of course, it has the Snake. Here's the best news: the return of the Nokia 3210.
3, 2, 1, 0, go!
Back in 1999, the original Nokia 3210 was with us as we celebrated the turn of the millennium. Now, that iconic phone is back, combining a modern redesign with a familiar feel to bring back the nostalgia .
The joy of missing something
We had fewer apps in the 90s. Fewer channels to be present on. But were we less in touch? Remove the likes, shares, and comments, and what you're left with are conversations with the people who matter most.
Long live this classic
Remember when your phone would last for days on end without needing to be charged? And if you dropped it, you didn't even flinch? Today's iconic Nokia takes us back to that time. So take it on weekend getaways, to festivals, on road trips, wherever - it'll be with you from start to finish .
Entertainment
Snake . Want to beat your high score? The quintessential mobile game is back.
Nokia 3210
An original returns
Let's go back to the 2000s, when conversations mattered more than likes and shares. A legendary phone returns with a long-lasting battery and a facelift for modern times. And of course, it has the Snake. Here's the best news: the return of the Nokia 3210.
3, 2, 1, 0, go!
Back in 1999, the original Nokia 3210 was with us as we celebrated the turn of the millennium. Now, that iconic phone is back, combining a modern redesign with a familiar feel to bring back the nostalgia .
The joy of missing something
We had fewer apps in the 90s. Fewer channels to be present on. But were we less in touch? Remove the likes, shares, and comments, and what you're left with are conversations with the people who matter most.
Long live this classic
Remember when your phone would last for days on end without needing to be charged? And if you dropped it, you didn't even flinch? Today's iconic Nokia takes us back to that time. So take it on weekend getaways, to festivals, on road trips, wherever - it'll be with you from start to finish .
Entertainment
Snake . Want to beat your high score? The quintessential mobile game is back.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | S30+ |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 122 x 52 x 13,1 mm |
| Keyboard | Numeric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2,4" |
| Display type | TFT LCD |
| Screen resolution | 240 x 320 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T107 (22 nm) |
| RAM | 64 MB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Storage | 128 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 2 MP; Flash LED |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Number of rear cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 4G |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 1450 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |