OnePlus Nord CE 2 5G 8GB/128GB Blue (Bahama Blue) Dual SIM IV2201
OnePlus Nord CE 2 5G
- MediaTek Dimensity 900
- 65W SUPERVOOC
- 64MP triple camera
- On-screen fingerprint sensor
- 3.5mm headphone jack
OnePlus Nord CE 2 5G 8GB/128GB Blue (Bahama Blue) Dual SIM IV2201
OnePlus North CE 2
A little more than you expect
Super fast charging with Fluid AMOLED screen
One of the thinnest smartphones of the brand, the new Oneplus Nord CE 2 , we already have it at Powerplanet. It is in a striking Gray Mirror color. It has a 6.43" Fluid AMOLED screen that has a refresh rate of 90 Hz. Everything will be beautiful and fluid with its FullHD+ resolution
4500 mAh batteries with 65W super fast charging
This model has a 4500 mAh battery , which will give you great usage time. But what stands out the most is its superior charging capacity thanks to its 65W SUPERVOOC fast charger . Giving you the power to use it for a whole day in just 15 minutes.
64 MP AI triple camera
In the photographic aspect, the new Oneplus Nord CE 2 has a triple rear camera with AI of 64 MP . It comes loaded with AI features, an f/1.79 aperture, and captures images with more light, color, and clarity. It will pop images in low light or you can use Bokeh mode to control the depth of photos. It even features smooth image stabilization so you can shoot blur-free videos.
Power to connect to 5G networks
The Nord CE 2 comes with a MediaTek Dimensity 900 5G chipset that will use AI to improve performance when gaming, taking photos and everything else quickly. It also has 5G connectivity. It has 8 GB RAM and 128 GB storage capacity, expandable via SD card.
OxygenOS 8 with various advantages
As for its operating system, the Nord CE 2 carries an OxygenOS 8 based on Android 11. Thus, it will give you advantages such as use with one hand, dark mode, an improved always-on screen... And all this while being customizable.
OnePlus North CE 2
A little more than you expect
Super fast charging with Fluid AMOLED screen
One of the thinnest smartphones of the brand, the new Oneplus Nord CE 2 , we already have it at Powerplanet. It is in a striking Gray Mirror color. It has a 6.43" Fluid AMOLED screen that has a refresh rate of 90 Hz. Everything will be beautiful and fluid with its FullHD+ resolution
4500 mAh batteries with 65W super fast charging
This model has a 4500 mAh battery , which will give you great usage time. But what stands out the most is its superior charging capacity thanks to its 65W SUPERVOOC fast charger . Giving you the power to use it for a whole day in just 15 minutes.
64 MP AI triple camera
In the photographic aspect, the new Oneplus Nord CE 2 has a triple rear camera with AI of 64 MP . It comes loaded with AI features, an f/1.79 aperture, and captures images with more light, color, and clarity. It will pop images in low light or you can use Bokeh mode to control the depth of photos. It even features smooth image stabilization so you can shoot blur-free videos.
Power to connect to 5G networks
The Nord CE 2 comes with a MediaTek Dimensity 900 5G chipset that will use AI to improve performance when gaming, taking photos and everything else quickly. It also has 5G connectivity. It has 8 GB RAM and 128 GB storage capacity, expandable via SD card.
OxygenOS 8 with various advantages
As for its operating system, the Nord CE 2 carries an OxygenOS 8 based on Android 11. Thus, it will give you advantages such as use with one hand, dark mode, an improved always-on screen... And all this while being customizable.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | OxygenOS 11 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 160,6 x 73,2 x 7,8 mm |
| Weight | 173 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 900 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 26mm, 1/1.97", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 119˚) + 2 MP (f/2.4) LED flash, HDR, panorama ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 27mm, 1.0µm HDR) ; Video 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | OnePlus |
| Alert button | Disabled |