OPPO Find N2 Flip 5G 8GB/256GB Black (Astral Black) Dual SIM CPH2437
OPPO FIND N2 FLIP 5G
- 6.8" LTPO AMOLED folding screen with HDR10+ and 120Hz
- 3.26" AMOLED outdoor screen with Corning Gorilla Glass 5 protection
- MediaTek Dimensity 9000+ processor
- Dual 50 MP + 8 MP camera with 4K video resolution
- 44W SUPERVOOCTM fast flash charging
OPPO Find N2 Flip 5G 8GB/256GB Black (Astral Black) Dual SIM CPH2437
OPPO Find N2 Flip
And also, it bends
Perfect design for your pocket
Discover the most premium and advanced smartphone that allows you to see more at the moment. The large exterior screen expands your vision with innovative features, and the folding design reinvents photography. All this in a spectacular and impeccable design perfect for your pocket. And also, it bends.
State-of-the-art hinge
The industry-leading waterdrop hinge is made from high-strength aircraft-grade steel and polymer, making it incredibly strong and thin, with a seamless fold and a seamless wraparound display that keeps you moving when unfolded.
Your flip phone will continue to function throughout its useful life. It resists the test of 400,000 folds and the fold resists better than the other market alternatives.
FlexForm mode. do two things at once
Find the perfect angle thanks to FlexForm mode, which holds your phone in the position you choose, leaving your hands free. Binge-thon series, make video calls or capture images as if you had a built-in tripod.
Plus, the 3.26" outer display is the largest in its class, giving you more room to play. Its vertical layout offers more intuitive and fluid viewing, and it can be customized with tons of shortcuts to save time.
Turn up the camera technology
High-resolution cameras feature the latest technology, such as Sony's flagship sensors and MariSilicon X Imaging NPU , to deliver sharper, clearer images with exceptional quality, whatever the lighting conditions.
This jointly developed camera system gives you the authentic feel of a classic Hasselblad camera. From the iconic reed shutter sound to the legendary XPan to Hasselblad's natural color calibration. And the main filters add even more style to your photos.
All-day durability
A super battery and the best energy efficiency technology offer a phone with a great capacity of endurance, so you can live life to the fullest. Enjoy up to 20 hours of video streaming, up to 16 hours on social media, or up to 6 hours of video calling.
Plus, you'll be ready in no time, thanks to 44W SUPERVOOCTM flash charging that gets you ready to be back in action in no time.
OPPO Find N2 Flip
And also, it bends
Perfect design for your pocket
Discover the most premium and advanced smartphone that allows you to see more at the moment. The large exterior screen expands your vision with innovative features, and the folding design reinvents photography. All this in a spectacular and impeccable design perfect for your pocket. And also, it bends.
State-of-the-art hinge
The industry-leading waterdrop hinge is made from high-strength aircraft-grade steel and polymer, making it incredibly strong and thin, with a seamless fold and a seamless wraparound display that keeps you moving when unfolded.
Your flip phone will continue to function throughout its useful life. It resists the test of 400,000 folds and the fold resists better than the other market alternatives.
FlexForm mode. do two things at once
Find the perfect angle thanks to FlexForm mode, which holds your phone in the position you choose, leaving your hands free. Binge-thon series, make video calls or capture images as if you had a built-in tripod.
Plus, the 3.26" outer display is the largest in its class, giving you more room to play. Its vertical layout offers more intuitive and fluid viewing, and it can be customized with tons of shortcuts to save time.
Turn up the camera technology
High-resolution cameras feature the latest technology, such as Sony's flagship sensors and MariSilicon X Imaging NPU , to deliver sharper, clearer images with exceptional quality, whatever the lighting conditions.
This jointly developed camera system gives you the authentic feel of a classic Hasselblad camera. From the iconic reed shutter sound to the legendary XPan to Hasselblad's natural color calibration. And the main filters add even more style to your photos.
All-day durability
A super battery and the best energy efficiency technology offer a phone with a great capacity of endurance, so you can live life to the fullest. Enjoy up to 20 hours of video streaming, up to 16 hours on social media, or up to 6 hours of video calling.
Plus, you'll be ready in no time, thanks to 44W SUPERVOOCTM flash charging that gets you ready to be back in action in no time.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 166,2 x 75,2 x 7,5 mm |
| Weight | 191 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,8" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2520 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 23mm, 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF) + 8 MP (f/2.2, 112˚); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 22mm, 1/2.74", 0.8µm, AF); HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Tri-band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Oppo |
| Alert button | Disabled |