Oppo A17 4GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM CPH2477
OPPO A17 BLACK:
- 6.56" screen
- A premium design with a leather feel
- 50 MP camera with AI integration
- 5000 mAh long-lasting battery
- RAM memory expandable up to 4 GB
Oppo A17 4GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM CPH2477
Oppo A17
powerful and fluid
premium design
The Oppo A17 has a unique geometric style that is pleasant to the touch thanks to its enveloping and innovative one-piece imitation leather back cover. Enjoy a Smartphone that is pleasant to the touch and resistant to dust .
Long duration battery
The OPPO A17's powerful 5000 mAh battery provides power to keep your phone going all day, even with heavy multi-app usage, content playback and camera use. You no longer have to check the battery percentage. Just enjoy maximum performance!
smooth experience
The Oppo A17 comes with ample storage space so you don't have to decide which photos to delete. You can save them all. Furthermore, Oppo has designed a RAM expansion system that converts ROM to RAM and makes the phone perform smoothly even when using graphically intensive applications. No slowdowns .
High range of vivid colors
Enjoy a screen with a high range of vivid colors and eye care technology . The OPPO A17's screen combines a 100% true DCI-P3 color gamut and intelligent dimming to ensure true, smooth color and delicate definition that is easy on the eyes.
ultra volume mode
Everything louder and clearer. With ultra volume mode, the external volume can double its effect for content playback, ringtones, alarms or notifications.
Camera with AI integration
An ultra-sharp 50 MP rear camera to capture images at incredible resolutions, ensuring perfect detail and definition for close-ups and panoramic views.
Portrait mode is combined with a perfect bokeh effect . You will be able to create masterpieces comparable to photographs taken with professional cameras.
Even against the light, the OPPO A17's camera captures an astonishing level of detail in dark environments and with great sharpness . All this without excessive exposure compensation in environments that combine light and shadow.
AI adjusts to ambient colors and skin tones . Whether it's just you or a group photo, everyone looks amazing!
IPX4 water resistance
Rigorous splash and water resistance tests bring OPPO A17 up to IPX4 standards, so you don't have to worry about water damage.
ColorOS
5-level access control : Customizable privacy and data protection panel, with the ability to configure settings for applications and phone functions.
Translate with three fingers with Google Lens : Easily translate apps, web pages, and even screenshots into 100+ languages.
FlexDrop : With a simple gesture, activate the multitasking mode and use several applications simultaneously, either in full screen, in small windows or in mini windows.
Oppo A17
powerful and fluid
premium design
The Oppo A17 has a unique geometric style that is pleasant to the touch thanks to its enveloping and innovative one-piece imitation leather back cover. Enjoy a Smartphone that is pleasant to the touch and resistant to dust .
Long duration battery
The OPPO A17's powerful 5000 mAh battery provides power to keep your phone going all day, even with heavy multi-app usage, content playback and camera use. You no longer have to check the battery percentage. Just enjoy maximum performance!
smooth experience
The Oppo A17 comes with ample storage space so you don't have to decide which photos to delete. You can save them all. Furthermore, Oppo has designed a RAM expansion system that converts ROM to RAM and makes the phone perform smoothly even when using graphically intensive applications. No slowdowns .
High range of vivid colors
Enjoy a screen with a high range of vivid colors and eye care technology . The OPPO A17's screen combines a 100% true DCI-P3 color gamut and intelligent dimming to ensure true, smooth color and delicate definition that is easy on the eyes.
ultra volume mode
Everything louder and clearer. With ultra volume mode, the external volume can double its effect for content playback, ringtones, alarms or notifications.
Camera with AI integration
An ultra-sharp 50 MP rear camera to capture images at incredible resolutions, ensuring perfect detail and definition for close-ups and panoramic views.
Portrait mode is combined with a perfect bokeh effect . You will be able to create masterpieces comparable to photographs taken with professional cameras.
Even against the light, the OPPO A17's camera captures an astonishing level of detail in dark environments and with great sharpness . All this without excessive exposure compensation in environments that combine light and shadow.
AI adjusts to ambient colors and skin tones . Whether it's just you or a group photo, everyone looks amazing!
IPX4 water resistance
Rigorous splash and water resistance tests bring OPPO A17 up to IPX4 standards, so you don't have to worry about water damage.
ColorOS
5-level access control : Customizable privacy and data protection panel, with the ability to configure settings for applications and phone functions.
Translate with three fingers with Google Lens : Easily translate apps, web pages, and even screenshots into 100+ languages.
FlexDrop : With a simple gesture, activate the multitasking mode and use several applications simultaneously, either in full screen, in small windows or in mini windows.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | ColorOS 12.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,2 x 75,6 x 8,3 mm |
| Weight | 189 g |
| Water and dust resistance | IPX4 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G35 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, PDAF) + 2 MP (f/2.4); Features: LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2); Features: HDR; Video: Yes |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Bluetooth | 5.3 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |