Realme 9i 4GB/128GB Black (Prism Black) Dual SIM RMX3491
REALME 9i 128GB Black:
- Qualcomm Snapdragon 680
- 5,000mAh battery
- 33W fast charge
- Full HD 90Hz LCD screen
Realme 9i 4GB/128GB Black (Prism Black) Dual SIM RMX3491
realm 9i
simple but colorful
not far behind
The Realme 9i bets on a simple but colorful back. The device has a fingerprint reader built into the right frame, something to which terminals with LCD panels have already accustomed us. Because yes, the Realme 9i incorporates a 6.6-inch LCD panel with FullHD + resolution and 90 Hz refresh rate . The screen, of course, is perforated in one of the corners to house the internal camera. If we open the hood we will see the advanced Qualcomm Snapdragon 680 processor is equipped with a 6nm process with powerful ARM Cortex-A73 and Cortex-A53 CPUs, clocked at up to 2.4GHz, offering unprecedented performance . LPDDR4x RAM. The trick is that Realme uses virtual RAM to add an additional five gigabytes , so the figure goes up to 11 GB . As for the internal storage UFS 2.2 expandable up to 1 TB with microSD cards.
Did someone say battery?
It has 33W fast charging . 36% faster charging speed. Compared to realme 8i, realme 9i has 36% faster charging speed. 33W charging power with 5 layers of safe charging protection, enabling faster and safer charging. The 5000 mAh large capacity battery allows you to enjoy long-lasting performance, play games and watch videos all day long. With Super Power Saving mode, which requires only 5% power, the standby time will be extended up to 49.9 hours.
Camera to give and take
Realme 9i incorporates a 50-megapixel main camera, a 2-megapixel depth sensor, and a 2-megapixel macro. Equipped with a 16 MP HD camera with selfie features , realme 9i easily helps you capture beautiful moments in every photo. The main camera features 50MP, night shot, panorama, expert, time-lapse, portrait, slow motion, text, super close-up, HDR mode. Furthermore, it is capable of recording 1080P at a speed of 30FPS. It's everything you need in a camera.
realm 9i
simple but colorful
not far behind
The Realme 9i bets on a simple but colorful back. The device has a fingerprint reader built into the right frame, something to which terminals with LCD panels have already accustomed us. Because yes, the Realme 9i incorporates a 6.6-inch LCD panel with FullHD + resolution and 90 Hz refresh rate . The screen, of course, is perforated in one of the corners to house the internal camera. If we open the hood we will see the advanced Qualcomm Snapdragon 680 processor is equipped with a 6nm process with powerful ARM Cortex-A73 and Cortex-A53 CPUs, clocked at up to 2.4GHz, offering unprecedented performance . LPDDR4x RAM. The trick is that Realme uses virtual RAM to add an additional five gigabytes , so the figure goes up to 11 GB . As for the internal storage UFS 2.2 expandable up to 1 TB with microSD cards.
Did someone say battery?
It has 33W fast charging . 36% faster charging speed. Compared to realme 8i, realme 9i has 36% faster charging speed. 33W charging power with 5 layers of safe charging protection, enabling faster and safer charging. The 5000 mAh large capacity battery allows you to enjoy long-lasting performance, play games and watch videos all day long. With Super Power Saving mode, which requires only 5% power, the standby time will be extended up to 49.9 hours.
Camera to give and take
Realme 9i incorporates a 50-megapixel main camera, a 2-megapixel depth sensor, and a 2-megapixel macro. Equipped with a 16 MP HD camera with selfie features , realme 9i easily helps you capture beautiful moments in every photo. The main camera features 50MP, night shot, panorama, expert, time-lapse, portrait, slow motion, text, super close-up, HDR mode. Furthermore, it is capable of recording 1080P at a speed of 30FPS. It's everything you need in a camera.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme UI 2.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,4 x 75,7 x 8,4 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Screen protection | Dragontrail Glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 480 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm, 1/2.76", 0.64µm, PDAF) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4, LED flash, HDR, panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.1, 26mm, 1/3.0", 1.0µm, Panorama) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Realme |
| Alert button | Disabled |