Realme X3 SuperZoom 12GB/256GB Blue (Glacier Blue) Dual SIM RMX2086
Realme X3 SuperZoom:
- 64 MP quad camera
- Super Zoom 60X
- 32 MP dual selfie camera
- Qualcomm Snapdragon 855+ (7nm)
- 4200 mAh battery
- 30W fast charging
Realme X3 SuperZoom 12GB/256GB Blue (Glacier Blue) Dual SIM RMX2086
Realme X3
Super Zoom - Super Speed
Leading anti-glare technology
Realme X3 SuperZoom uses high-precision abrasive etching technology for industry-leading anti-glare fingerprint-proof glass. This provides an unprecedented level of delicacy and uniformity to the surface, which is visually balanced and smooth to the touch. 6.6" IPS LCD screen with a resolution of 1080 x 2400 pixels.
Explore the world with 60X Super Zoom.
The realme X3 SuperZoom camera system is equipped with a new periscope zoom lens , offering a completely new photography experience. It supports a wide zoom range from 0.5X to 60X so you can see any view, whether it's in front of you or something far away.
This periscopic zoom lens is accompanied by an ultra-wide angle lens and the main camera. It provides a focal length on the realme X3 SuperZoom of 16mm to 124mm, equivalent to 0.5X to 60X soft zoom. Optical Image Stabilization (OIS) stabilizes the magnified preview, making it easy to take sharp, clear photos, even from 100 meters away.
On the other hand, this Realme has a dual 32 MP internal camera , offering you many more alternatives when taking a selfie.
Unprecedented performance.
Qualcomm Snapdragon 855+ processor that can easily handle multiple processes, such as playing games, launching heavy applications, editing photos or watching high-definition movies.
Realme _
As for the battery, it has 4200 mAh with Dart 30W charging for the first time, a unique low voltage and high current solution. Dart charging will charge your phone four times faster than standard chargers. The new and improved battery significantly increases charging speed by 30%. Fully charge in the blink of an eye!
Realme X3
Super Zoom - Super Speed
Leading anti-glare technology
Realme X3 SuperZoom uses high-precision abrasive etching technology for industry-leading anti-glare fingerprint-proof glass. This provides an unprecedented level of delicacy and uniformity to the surface, which is visually balanced and smooth to the touch. 6.6" IPS LCD screen with a resolution of 1080 x 2400 pixels.
Explore the world with 60X Super Zoom.
The realme X3 SuperZoom camera system is equipped with a new periscope zoom lens , offering a completely new photography experience. It supports a wide zoom range from 0.5X to 60X so you can see any view, whether it's in front of you or something far away.
This periscopic zoom lens is accompanied by an ultra-wide angle lens and the main camera. It provides a focal length on the realme X3 SuperZoom of 16mm to 124mm, equivalent to 0.5X to 60X soft zoom. Optical Image Stabilization (OIS) stabilizes the magnified preview, making it easy to take sharp, clear photos, even from 100 meters away.
On the other hand, this Realme has a dual 32 MP internal camera , offering you many more alternatives when taking a selfie.
Unprecedented performance.
Qualcomm Snapdragon 855+ processor that can easily handle multiple processes, such as playing games, launching heavy applications, editing photos or watching high-definition movies.
Realme _
As for the battery, it has 4200 mAh with Dart 30W charging for the first time, a unique low voltage and high current solution. Dart charging will charge your phone four times faster than standard chargers. The new and improved battery significantly increases charging speed by 30%. Fully charge in the blink of an eye!
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | Realme UI 2.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 163,8 x 75,8 x 8,9 mm |
| Weight | 202 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 26 mm gran angular, 1/1.72", 0.8μm, PDAF) + 8MP (f/3.4, 124 mm teleobjetivo periscópico, PDAF , OIS, zoom óptico 5x) + 8MP (f/2.3, 119°, 16 mm ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm) +2MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo 4K |
| Front camera | 32 MP (f/2.5, 26 mm gran angular, 1/2.8", 0.8μm) + 8 MP (f/2.2, 105° ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm); Vídeo: 1080p@30fps, giro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |