Realme GT Neo 2 5G 8GB/128GB Black (Neo Black) Dual SIM RMX3370
Realme GT Neo 2 5G 128GB Black:
- Qualcomm Snapdragon 870 5G
- 120Hz AMOLED screen and HDR10+
- 64 MP triple camera with AI
- 65W SuperDart Charge
- Dolby Atmos stereo speakers
Realme GT Neo 2 5G 8GB/128GB Black (Neo Black) Dual SIM RMX3370
Realme GT Neo 2 5G
It's time for something NEO.
extraordinary power
The flagship Qualcomm® Snapdragon™ 870 5G processor is based on energy-efficient 7nm process technology, taking performance and efficiency to a new level. Combined with a 3.2GHz Prime Core A77, the realme GT NEO 2 allows you to quickly boot up and run all those demanding apps and games with minimal battery life.
Refrigeration by stainless steel steam chamber Plus. The new vapor chamber cooling uses a huge 4,129mm² Stainless Steel Plus plate in an 8-layer cooling structure with diamond thermal gel on the CPU capable of ensuring that temperature control and heat dissipation speed in the realme GT NEO 2 are effective and efficient.
All-day charge in less than 36 minutes
Huge 5000 mAh battery and 65W SuperDart charging. The GT NEO 2, your faithful squire. With a large capacity of 5000 mAh, it will allow you to use it throughout the day and even more. 65W SuperDart charging allows the GT NEO 2 to be fast charged in just 36 minutes.
Get 33h of calls, 88h of music playback, 8h of games, 24h of video playback.
Every flagship needs a flagship display: E4 120Hz AMOLED
Discover our brightest and most color accurate screen. Every parameter of the 6.62-inch screen of the GT NEO 2 has been calibrated with care and detail, offering a truly immersive experience. You will be able to enjoy watching your favorite series or recalling your snapshots.
120Hz Dynamic Refresh Rate GT NEO 2 adjusts the refresh rate based on content to 30Hz, 60Hz, 90Hz or 120Hz for better power efficiency.
600Hz Touch Sampling Rate The screen searches for your touch 600 times per second, making the panel respond quickly to your demands.
Dual 360° ambient light sensors accurately receive ambient light to automatically adjust the screen's brightness level. That means the screen will always be set at a comfortable level, whether in direct sunlight or in an extremely dark environment.
Sharper images in less capture time.
Capture the moment with a unique photo. The 64 MP main camera allows you to take high-resolution photos and capture larger images with the 8 MP wide-angle camera. The custom street photography mode is reimagined from the ground up including features like DIS Snapshot, instant focus and fast zoom to deliver an effortless mobile street photography experience.
The custom street photography mode is reimagined from the ground up including features like DIS Snapshot, instant focus and fast zoom to deliver an effortless mobile street photography experience.
The GT NEO 2's Super Nightscape mode lets you take clear, sharp photos in low light with just a touch.
Realme GT Neo 2 5G
It's time for something NEO.
extraordinary power
The flagship Qualcomm® Snapdragon™ 870 5G processor is based on energy-efficient 7nm process technology, taking performance and efficiency to a new level. Combined with a 3.2GHz Prime Core A77, the realme GT NEO 2 allows you to quickly boot up and run all those demanding apps and games with minimal battery life.
Refrigeration by stainless steel steam chamber Plus. The new vapor chamber cooling uses a huge 4,129mm² Stainless Steel Plus plate in an 8-layer cooling structure with diamond thermal gel on the CPU capable of ensuring that temperature control and heat dissipation speed in the realme GT NEO 2 are effective and efficient.
All-day charge in less than 36 minutes
Huge 5000 mAh battery and 65W SuperDart charging. The GT NEO 2, your faithful squire. With a large capacity of 5000 mAh, it will allow you to use it throughout the day and even more. 65W SuperDart charging allows the GT NEO 2 to be fast charged in just 36 minutes.
Get 33h of calls, 88h of music playback, 8h of games, 24h of video playback.
Every flagship needs a flagship display: E4 120Hz AMOLED
Discover our brightest and most color accurate screen. Every parameter of the 6.62-inch screen of the GT NEO 2 has been calibrated with care and detail, offering a truly immersive experience. You will be able to enjoy watching your favorite series or recalling your snapshots.
120Hz Dynamic Refresh Rate GT NEO 2 adjusts the refresh rate based on content to 30Hz, 60Hz, 90Hz or 120Hz for better power efficiency.
600Hz Touch Sampling Rate The screen searches for your touch 600 times per second, making the panel respond quickly to your demands.
Dual 360° ambient light sensors accurately receive ambient light to automatically adjust the screen's brightness level. That means the screen will always be set at a comfortable level, whether in direct sunlight or in an extremely dark environment.
Sharper images in less capture time.
Capture the moment with a unique photo. The 64 MP main camera allows you to take high-resolution photos and capture larger images with the 8 MP wide-angle camera. The custom street photography mode is reimagined from the ground up including features like DIS Snapshot, instant focus and fast zoom to deliver an effortless mobile street photography experience.
The custom street photography mode is reimagined from the ground up including features like DIS Snapshot, instant focus and fast zoom to deliver an effortless mobile street photography experience.
The GT NEO 2's Super Nightscape mode lets you take clear, sharp photos in low light with just a touch.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Realme UI 3.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 162,9 x 75,8 x 9 mm |
| Weight | 199,8 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,62" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1300 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 26mm, 1/1.73", 0.8µm, PDAF) + 8 MP (f/2.3, 16mm, 119˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 26mm, 1/3.09", 1.0µm); HDR, panorama; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |