Nokia C21 2GB/32GB Warm Grey Dual SIM TA-1352 Refurbished - Very Good
Nokia C21 - Refurbished:
- 6.52" HD+ IPS LCD display
- 3000 mAh battery for all day use
- 8 MP rear camera with autofocus and QR code detector
- Quarterly security updates for 2 years
- Android 11 (Go edition)
Nokia C21 2GB/32GB Warm Grey Dual SIM TA-1352 Refurbished - Very Good
Nokia C21
Live large
The Nokia C21 is designed to bring you closer and take you further. It combines two years of quarterly security updates as standard with our signature durability, making it the perfect choice for leveraging smartphone performance. Epic all-day battery life on a single charge means you can do more of what you love. And a large, bright 6.5" HD+ display is perfect for streaming, scrolling, moving, and sharing, wherever and whenever you want.
All-day battery life
Stay connected longer without having to worry about charging. Choose the phone that won't let you down, with gratifying all-day battery life that gives you the freedom to keep going on a single charge.
Evolving security
With two years of quarterly security updates that will protect your device from the latest security threats. Plus, AI face unlock and fingerprint technology ensure only you can access your Nokia C21.
Large and bright HD+ display
Impressive screen time and captivating entertainment. With a large, bright 6.5-inch HD+ display, you can watch movies exactly as they were meant to be, and all-day battery life means you won't miss the ending.
More than a camera
The 8MP autofocus camera reads QR codes perfectly, and the front camera with flash is perfect for selfies.
Nokia C21
Live large
The Nokia C21 is designed to bring you closer and take you further. It combines two years of quarterly security updates as standard with our signature durability, making it the perfect choice for leveraging smartphone performance. Epic all-day battery life on a single charge means you can do more of what you love. And a large, bright 6.5" HD+ display is perfect for streaming, scrolling, moving, and sharing, wherever and whenever you want.
All-day battery life
Stay connected longer without having to worry about charging. Choose the phone that won't let you down, with gratifying all-day battery life that gives you the freedom to keep going on a single charge.
Evolving security
With two years of quarterly security updates that will protect your device from the latest security threats. Plus, AI face unlock and fingerprint technology ensure only you can access your Nokia C21.
Large and bright HD+ display
Impressive screen time and captivating entertainment. With a large, bright 6.5-inch HD+ display, you can watch movies exactly as they were meant to be, and all-day battery life means you won't miss the ending.
More than a camera
The 8MP autofocus camera reads QR codes perfectly, and the front camera with flash is perfect for selfies.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Go edition |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 169,9 x 77,9 x 8,8 mm |
| Weight | 195 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,52" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc SC9863A (28nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 2GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP; LED flash, HDR; Video 720p@30fps |
| Front camera | 5 MP; LED flash; Video 720p |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n) |
| GPS | GPS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |