Samsung Galaxy A03s 3GB/32GB Blue (Blue) Dual SIM SM-A037
SAMSUNG GALAXY A03s BLUE:
- 5000mAh battery
- 6.5" PLS LCD screen
- MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
- 13 MP triple camera
Samsung Galaxy A03s 3GB/32GB Blue (Blue) Dual SIM SM-A037
Samsung Galaxy A03S
6.5" HD+ screen - Triple 13 MP camera - 5000 mAh battery
More screen for everything, more screen for you
It seems that large screens of more than 6" have been standardized in practically all smartphones on the current market, even in the cheapest mobiles. Samsung was not going to be less and, for this reason, it has equipped a PLS TFT screen in this Galaxy A03s 6.5" LCD in HD+ resolution at 720 x 1600 pixels. Make the most of this fantastic panel with sharp, bright and clear images , and don't miss anything from your favorite series or movies.
Cheap phones also have good cameras
Immortalize your best moments with sharper and more colorful photos, thanks to the 3 rear cameras of the Samsung Galaxy A03s . This camera system consists of a 13 MP Wide Angle main lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. Widen the viewing angle and surprise your loved ones with reports worthy of a professional. In addition, you can record your videos in 1080 pixels so that your trips or short films are in HD.
Discover multiple ways to capture your world with the Triple Camera
Capture memorable moments in fine detail with the 13 MP main camera, customize the focus with the Depth Camera, or get closer to every detail with the Macro Camera. Get up close to the 2MP Macro Camera and see all the details you might otherwise miss. How does it work? The camera applies a natural bokeh effect to your photos, allowing you to highlight the subject you want against the background, incredible!
Capture photos in portrait mode thanks to the depth camera
The 2MP Depth Camera allows you to adjust the depth of field in your photos with a simple touch. So you can easily blur the background of an image, capturing high-quality portraits that stand out amazingly.
Do you want to get the trendy selfie? Use the Front Camera!
With the Galaxy A03s 5MP Front Camera and its bokeh effect, it's easy to take amazing selfies that show more of you and less of the background.
Get more space to play!
Combining the power of the Octa-core processor with up to 3GB RAM, the Galaxy A03s allows you to complete all your tasks with faster and more efficient performance. But this is not all! Also enjoy 32GB of internal storage or add more space with a MicroSD card up to 1TB.
Energy that keeps you alive all day
Autonomy is one of the most important points when choosing a smartphone. More and more users prefer a good battery that is capable of lasting several days. For this reason, Samsung has introduced a 5000 mAh battery with 15 W fast charging into its new Galaxy A12, which will allow you to spend several days on a single charge .
Unlock your phone with your fingerprint, it's that simple!
Thanks to the fingerprint sensor integrated into the power button, you will be able to access your phone in a single movement.
Focus more with One UI
One UI helps you focus on what really matters. Its hardware and software work together, putting all the content and functions at your fingertips. Switch from one app to another seamlessly and get information from different apps at the same time. As? Thanks to a simple user interface that allows you to enjoy multitasking on a single screen.
Samsung Galaxy A03S
6.5" HD+ screen - Triple 13 MP camera - 5000 mAh battery
More screen for everything, more screen for you
It seems that large screens of more than 6" have been standardized in practically all smartphones on the current market, even in the cheapest mobiles. Samsung was not going to be less and, for this reason, it has equipped a PLS TFT screen in this Galaxy A03s 6.5" LCD in HD+ resolution at 720 x 1600 pixels. Make the most of this fantastic panel with sharp, bright and clear images , and don't miss anything from your favorite series or movies.
Cheap phones also have good cameras
Immortalize your best moments with sharper and more colorful photos, thanks to the 3 rear cameras of the Samsung Galaxy A03s . This camera system consists of a 13 MP Wide Angle main lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor. Widen the viewing angle and surprise your loved ones with reports worthy of a professional. In addition, you can record your videos in 1080 pixels so that your trips or short films are in HD.
Discover multiple ways to capture your world with the Triple Camera
Capture memorable moments in fine detail with the 13 MP main camera, customize the focus with the Depth Camera, or get closer to every detail with the Macro Camera. Get up close to the 2MP Macro Camera and see all the details you might otherwise miss. How does it work? The camera applies a natural bokeh effect to your photos, allowing you to highlight the subject you want against the background, incredible!
Capture photos in portrait mode thanks to the depth camera
The 2MP Depth Camera allows you to adjust the depth of field in your photos with a simple touch. So you can easily blur the background of an image, capturing high-quality portraits that stand out amazingly.
Do you want to get the trendy selfie? Use the Front Camera!
With the Galaxy A03s 5MP Front Camera and its bokeh effect, it's easy to take amazing selfies that show more of you and less of the background.
Get more space to play!
Combining the power of the Octa-core processor with up to 3GB RAM, the Galaxy A03s allows you to complete all your tasks with faster and more efficient performance. But this is not all! Also enjoy 32GB of internal storage or add more space with a MicroSD card up to 1TB.
Energy that keeps you alive all day
Autonomy is one of the most important points when choosing a smartphone. More and more users prefer a good battery that is capable of lasting several days. For this reason, Samsung has introduced a 5000 mAh battery with 15 W fast charging into its new Galaxy A12, which will allow you to spend several days on a single charge .
Unlock your phone with your fingerprint, it's that simple!
Thanks to the fingerprint sensor integrated into the power button, you will be able to access your phone in a single movement.
Focus more with One UI
One UI helps you focus on what really matters. Its hardware and software work together, putting all the content and functions at your fingertips. Switch from one app to another seamlessly and get information from different apps at the same time. As? Thanks to a simple user interface that allows you to enjoy multitasking on a single screen.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI Core 3.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,2 x 75,9 x 9,1 mm |
| Weight | 196 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | PLS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2.2, AF) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4), LED flash; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2) |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |