Samsung Galaxy M55 5G 8GB/256GB Dark Blue (Dark Blue) Dual SIM
Samsung Galaxy M55 5G:
- Snapdragon 7 Gen 1 Octa-Core Processor
- 120Hz Super AMOLED Plus FHD+ display
- 50MP triple camera
- 4K video recording
- 5000 mAh battery
- 45W fast charging
- 5G connection
*Charger not included
*Samsung Pay terms and conditions in description.
Samsung Galaxy M55 5G 8GB/256GB Dark Blue (Dark Blue) Dual SIM
Samsung Galaxy M55 5G
All the power for your greatest goal
Vastly improved and powered by the Snapdragon® 7 Gen 1 Mobile Platform, the Galaxy M55 5G boasts blazing speeds for powerful gaming, multitasking, and lag-free high-quality videos.
Super fast and super charged
Equipped with a 5,000mAh battery that supports Super Fast Charging 2.0 (45W) , your device boasts a quick recharge that gets you back to work or play.
Go and capture the majestic
When it gets dark, no problem. Nightography creates vivid masterpieces with low noise even in the dark. For videos, 1.5˚ OIS and VDIS stabilize in 4K to capture smooth, precise movements. The 50MP selfie camera takes stunning, detailed selfies you’ll want to share with all your friends.
Have fun with it. Dual Recording uses the rear wide-angle camera and the 50MP selfie camera to create new and interesting angles with simultaneous front and rear recording.
Wide display with ultra-thin bezels
Immerse yourself in color and detail with the Galaxy M55 5G’s 6.7-inch FHD+ Super AMOLED+ display with ultra-narrow bezels, up to 120Hz refresh rate, and 1000 nits of brightness for a crystal-clear view even in direct sunlight.
Trust in Samsung Knox Vault
EAL5+ certified, Samsung Knox Vault is designed to safeguard your sensitive data, such as PINs, passwords and patterns, in separate, tamper-proof storage to protect against software and hardware threats involving voltage, unexpected failure, high temperatures and lasers.
All our Samsung products are European. Due to geographical restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please check this condition before purchasing for more security.
Samsung Galaxy M55 5G
All the power for your greatest goal
Vastly improved and powered by the Snapdragon® 7 Gen 1 Mobile Platform, the Galaxy M55 5G boasts blazing speeds for powerful gaming, multitasking, and lag-free high-quality videos.
Super fast and super charged
Equipped with a 5,000mAh battery that supports Super Fast Charging 2.0 (45W) , your device boasts a quick recharge that gets you back to work or play.
Go and capture the majestic
When it gets dark, no problem. Nightography creates vivid masterpieces with low noise even in the dark. For videos, 1.5˚ OIS and VDIS stabilize in 4K to capture smooth, precise movements. The 50MP selfie camera takes stunning, detailed selfies you’ll want to share with all your friends.
Have fun with it. Dual Recording uses the rear wide-angle camera and the 50MP selfie camera to create new and interesting angles with simultaneous front and rear recording.
Wide display with ultra-thin bezels
Immerse yourself in color and detail with the Galaxy M55 5G’s 6.7-inch FHD+ Super AMOLED+ display with ultra-narrow bezels, up to 120Hz refresh rate, and 1000 nits of brightness for a crystal-clear view even in direct sunlight.
Trust in Samsung Knox Vault
EAL5+ certified, Samsung Knox Vault is designed to safeguard your sensitive data, such as PINs, passwords and patterns, in separate, tamper-proof storage to protect against software and hardware threats involving voltage, unexpected failure, high temperatures and lasers.
All our Samsung products are European. Due to geographical restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Play. Please check this condition before purchasing for more security.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | One UI 6.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-03-28 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 163,9 x 76,5 x 7,8 mm |
| Weight | 180 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | Super AMOLED Plus |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, 1/1.56", 1.0μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 123° ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, panorama, HDR; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio-EIS, OIS |
| Front camera | 50 MP (f/2.4, gran angular); Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |