Samsung Galaxy S8 4GB/64GB Black (Midnight Black) Single SIM G950
samsung galaxy s8
- 5.8" Super AMOLED HDR10
- 12MP 2160p
- 4GB RAM Exynos 8895 (10nm)
Samsung Galaxy S8 4GB/64GB Black (Midnight Black) Single SIM G950
samsung galaxy s8
The Samsung Galaxy S8 is one of those phones that need no introduction. After sweeping the S7, the South Korean company has completely redefined the design of its new flagship, which comes loaded with novelties and with heart-stopping features . At MaxMovil you can buy the Samsung Galaxy S8 with cheap shipping and pay comfortably in installments.
A borderless screen
The elegant and curved silhouette of the Galaxy S8 is undoubtedly starring the screen. A panel with a diagonal of 5.8 inches that seems to have no limits. In fact, Samsung has removed the frames so that the screen occupies the entire front. You can immerse yourself in its WQHD+ resolution, with 550 pixels per inch, and discover the level of detail that a smartphone screen can offer.
To give you even more space, the navigation buttons stay hidden until you need them. Samsung's traditional physical button also becomes virtual on this model. Take advantage of the space and multitasking of Android Nougat and use different applications in several simultaneous windows.
A 24 hour camera
Many cell phones take good photos during the day, but when there is not much light, the quality is dramatically lost. This is not the case with the Samsung S8, capable of taking bright, sharp photos in low light . The F1.7 lens, the 1.4 µm pixel and the processing are capable of compensating for low light in these conditions. The front camera, for its part, allows you to capture selfies that everyone will want to share. With all your friends focused on the first time and a multitude of filters to play with.
The Dual Pixel sensor quickly focuses photos with optimum clarity. You can also opt for the Pro Mode of the camera, to adjust the ISO, the shutter speed, the white balance or the exposure. Get the most out of the Galaxy S8 thanks to simple and intuitive controls. Try the mouth-watering food mode, or use selective focus to blur the background. You put the limits!
Protect your Galaxy S8 from prying eyes
Up to three different state-of-the-art systems are present in the Samsung flaghsip to protect your privacy. The fingerprint reader, the iris scanner and the facial recognition system. Samsung has relocated the fingerprint reader to the back , so you can unlock the phone quickly and naturally.
The retina scanner and facial recognition allow you to unlock your smartphone with just one look at you. Eye and face patterns are impossible to reproduce, so your Samsung Galaxy S8 will keep unwanted intrusions at bay. If you are nostalgic, you can also choose patterns and even the traditional PIN code.
In addition to other extras such as resistance to water and dust , this mobile is compatible with fast and wireless charging.
Unmatched potential
The S8 comes with the world's first 10nm processor . This translates into opening apps faster and enjoying more battery life. The eight-core processor of this Samsung smartphone is much more efficient than the previous model, reducing power consumption by 20%. You also have 4 GB of RAM and 64 GB of ROM , expandable with microSD.
WiFi and 4G have also been improved for faster downloads. This, together with a powerful and quality sound , guarantees hours of fun in the form of series and videos. And why talk about games! You have the perfect screen, sound and performance to enjoy the gamer experience like never before.
Meet Bixby, your new assistant
To differentiate itself from the Android competition, Samsung has developed its own virtual assistant. This is Bixby, a tool integrated into the entire S8 system that will make your day-to-day life easier. You can write or talk to her to save appointments in your calendar or consult things quickly.
Dare to discover what a smartphone can do. At MaxMovil we have all the models and colors of the Samsung Galaxy S8 and S8+ .
On Samsung mobiles that are not Spanish, the Samsung Pay function may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your smartphone via NFC .
samsung galaxy s8
The Samsung Galaxy S8 is one of those phones that need no introduction. After sweeping the S7, the South Korean company has completely redefined the design of its new flagship, which comes loaded with novelties and with heart-stopping features . At MaxMovil you can buy the Samsung Galaxy S8 with cheap shipping and pay comfortably in installments.
A borderless screen
The elegant and curved silhouette of the Galaxy S8 is undoubtedly starring the screen. A panel with a diagonal of 5.8 inches that seems to have no limits. In fact, Samsung has removed the frames so that the screen occupies the entire front. You can immerse yourself in its WQHD+ resolution, with 550 pixels per inch, and discover the level of detail that a smartphone screen can offer.
To give you even more space, the navigation buttons stay hidden until you need them. Samsung's traditional physical button also becomes virtual on this model. Take advantage of the space and multitasking of Android Nougat and use different applications in several simultaneous windows.
A 24 hour camera
Many cell phones take good photos during the day, but when there is not much light, the quality is dramatically lost. This is not the case with the Samsung S8, capable of taking bright, sharp photos in low light . The F1.7 lens, the 1.4 µm pixel and the processing are capable of compensating for low light in these conditions. The front camera, for its part, allows you to capture selfies that everyone will want to share. With all your friends focused on the first time and a multitude of filters to play with.
The Dual Pixel sensor quickly focuses photos with optimum clarity. You can also opt for the Pro Mode of the camera, to adjust the ISO, the shutter speed, the white balance or the exposure. Get the most out of the Galaxy S8 thanks to simple and intuitive controls. Try the mouth-watering food mode, or use selective focus to blur the background. You put the limits!
Protect your Galaxy S8 from prying eyes
Up to three different state-of-the-art systems are present in the Samsung flaghsip to protect your privacy. The fingerprint reader, the iris scanner and the facial recognition system. Samsung has relocated the fingerprint reader to the back , so you can unlock the phone quickly and naturally.
The retina scanner and facial recognition allow you to unlock your smartphone with just one look at you. Eye and face patterns are impossible to reproduce, so your Samsung Galaxy S8 will keep unwanted intrusions at bay. If you are nostalgic, you can also choose patterns and even the traditional PIN code.
In addition to other extras such as resistance to water and dust , this mobile is compatible with fast and wireless charging.
Unmatched potential
The S8 comes with the world's first 10nm processor . This translates into opening apps faster and enjoying more battery life. The eight-core processor of this Samsung smartphone is much more efficient than the previous model, reducing power consumption by 20%. You also have 4 GB of RAM and 64 GB of ROM , expandable with microSD.
WiFi and 4G have also been improved for faster downloads. This, together with a powerful and quality sound , guarantees hours of fun in the form of series and videos. And why talk about games! You have the perfect screen, sound and performance to enjoy the gamer experience like never before.
Meet Bixby, your new assistant
To differentiate itself from the Android competition, Samsung has developed its own virtual assistant. This is Bixby, a tool integrated into the entire S8 system that will make your day-to-day life easier. You can write or talk to her to save appointments in your calendar or consult things quickly.
Dare to discover what a smartphone can do. At MaxMovil we have all the models and colors of the Samsung Galaxy S8 and S8+ .
On Samsung mobiles that are not Spanish, the Samsung Pay function may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your smartphone via NFC .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | Nougat 7.0 |
| User interface | One UI |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 148,9 x 68,1 x 8 mm |
| Weight | 155 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 5,8" |
| Display type | Super AMOLED |
| Screen resolution | 1440x2960p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 8895 (10 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.7, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS); LED flash, auto-HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, HDR, stereo sound rec., gyro-EIS, OIS |
| Front camera | 8 MP (f/1.7, 25mm, 1/3.6", 1.22µm, AF) + 2 MP (dedicated iris scanner camera); Dual video call, Auto-HDR; Video: 1440p@30fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 3.1 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Iris scanner |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Samsung |
| Alert button | Disabled |