Samsung Galaxy XCover 5 4GB/64GB Black (Black) Dual SIM G525
- 4GB RAM and 64GB storage
- IP68 dust and water resistance
- MIL-STD-810H military resistance certification
- Exynos 850 Chipset
- 3000 mAh battery with fast charge
Samsung Galaxy XCover 5 4GB/64GB Black (Black) Dual SIM G525
Samsung Galaxy XCover 5 Enterprise Edition
Samsung's all-terrain mobile, for the toughest companies
Samsung's military-certified phone
Samsung is a brand committed to companies, and for this reason, it always leaves a gap in its catalog for the Enterprise Edition range of terminals. These mobiles, intended mainly for harsh work environments, are the ideal solution to streamline or modernize processes at the same time, which can withstand all kinds of situations. The new Samsung Galaxy XCover 5 comes to market as a military-certified mid-range smartphone, capable of resisting practically anything.
Performance to match
Although the main characteristic of this XCover 5 is resistance and durability , it also stands out in other aspects such as performance. Equipped with the Samsung Exynos 850 chip , this mid-range mobile is capable of offering great processing capacity , which will make it easier to multitask. In addition, thanks to its high memory, you will be able to store files, documents or photos, without fear of running out of space.
With the advantages of a real smartphone
This Samsung Galaxy XCover 5 has seemed like a very complete mobile phone that covers practically all the needs in a more demanding work environment. But we also find specifications that give identity to a smartphone, such as the screen or the camera. More specifically, we find a 5.3" TFT screen in HD+ resolution , a 16 MP rear camera that is capable of recording at 1080 pixels and a long-lasting 3000 mAh battery , with 15 W fast charging .
You can now buy Samsung Galaxy XCover 5 at Maxmovil, with a 3-year warranty and shipping in 24 hours.
Samsung Galaxy XCover 5 Enterprise Edition
Samsung's all-terrain mobile, for the toughest companies
Samsung's military-certified phone
Samsung is a brand committed to companies, and for this reason, it always leaves a gap in its catalog for the Enterprise Edition range of terminals. These mobiles, intended mainly for harsh work environments, are the ideal solution to streamline or modernize processes at the same time, which can withstand all kinds of situations. The new Samsung Galaxy XCover 5 comes to market as a military-certified mid-range smartphone, capable of resisting practically anything.
Performance to match
Although the main characteristic of this XCover 5 is resistance and durability , it also stands out in other aspects such as performance. Equipped with the Samsung Exynos 850 chip , this mid-range mobile is capable of offering great processing capacity , which will make it easier to multitask. In addition, thanks to its high memory, you will be able to store files, documents or photos, without fear of running out of space.
With the advantages of a real smartphone
This Samsung Galaxy XCover 5 has seemed like a very complete mobile phone that covers practically all the needs in a more demanding work environment. But we also find specifications that give identity to a smartphone, such as the screen or the camera. More specifically, we find a 5.3" TFT screen in HD+ resolution , a 16 MP rear camera that is capable of recording at 1080 pixels and a long-lasting 3000 mAh battery , with 15 W fast charging .
You can now buy Samsung Galaxy XCover 5 at Maxmovil, with a 3-year warranty and shipping in 24 hours.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI 2.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 147,1 x 71,6 x 9,2 mm |
| Weight | 172 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810G |
| Pantalla | |
|---|---|
| Display type | IPS, PLS |
| Screen dimensions | 5,3" |
| Screen resolution | 720 x 1480 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 850 (8nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 16 MP (f/1.8, PDAF); Dual LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2) |
| Rear camera resolution | 16 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |