TCL 40 NXTPAPER 5G 6GB/256GB Black (Starlight Black) Dual SIM
TCL 40 NXTPAPER 5G:
- 6.6" HD+ display
- 50MP camera
- 8MP front camera
- MediaTek Dimensity 6020 processor
- 5000 mAh battery
- 15W fast charging
- 5G connection
- Face unlock
TCL 40 NXTPAPER 5G 6GB/256GB Black (Starlight Black) Dual SIM
TCL 40 NXTPAPER 5G
Seeing everything will be easier.
Reimagine what you see.
Enjoy the latest in visual technology thanks to the innovation of NXTPAPER technology .
Enjoy vivid visuals on an expansive 6.6" display with HD+ clarity and a silky-smooth 90Hz refresh rate.
Delicate comfort.
Featuring an innovative design, its multiple integrated layers offer advanced features to enable versatile eye protection .
Experience a paper-like tactile sensation when interacting with the fingerprint-resistant matte finish screen, which uniquely replicates the comfortable texture of paper .
Double certification.
Low Blue Light – Significantly eliminates harmful blue light at the hardware level, preserving natural color tones and no unwanted yellow tones.
The screen is certified to offer glare-free viewing, ensuring sharpness and smoothness even in outdoor sunlight, thanks to the anti-reflective function noticeable from any angle.
Nature-inspired and nature-themed UI elements provide soothing visual effects throughout the day for enjoyable viewing .
More power with NXTURBO.
Visual processing power with NXTURBO accelerates image rendering by up to 30% to make gaming, switching between videos, and browsing online even smoother.
Ultimate 5G performance for everyday tasks, high-quality streaming, gaming and browsing.
A battery you can count on.
5000 mAh battery . Enjoy maximum performance and online entertainment all day long on a single charge.
Smart charging . The phone delays charging above 80% until you are ready to wake up. This saves power and extends battery life.
Capture your world.
50MP AI Triple Camera . Effortlessly explore high-resolution and low-light photography thanks to intuitive AI features.
AI-powered color video . Be the center of attention whenever you want with an original black and white background behind you.
8MP selfies . Always ready to bring out the best in you, whenever and however you want.
TCL 40 NXTPAPER 5G
Seeing everything will be easier.
Reimagine what you see.
Enjoy the latest in visual technology thanks to the innovation of NXTPAPER technology .
Enjoy vivid visuals on an expansive 6.6" display with HD+ clarity and a silky-smooth 90Hz refresh rate.
Delicate comfort.
Featuring an innovative design, its multiple integrated layers offer advanced features to enable versatile eye protection .
Experience a paper-like tactile sensation when interacting with the fingerprint-resistant matte finish screen, which uniquely replicates the comfortable texture of paper .
Double certification.
Low Blue Light – Significantly eliminates harmful blue light at the hardware level, preserving natural color tones and no unwanted yellow tones.
The screen is certified to offer glare-free viewing, ensuring sharpness and smoothness even in outdoor sunlight, thanks to the anti-reflective function noticeable from any angle.
Nature-inspired and nature-themed UI elements provide soothing visual effects throughout the day for enjoyable viewing .
More power with NXTURBO.
Visual processing power with NXTURBO accelerates image rendering by up to 30% to make gaming, switching between videos, and browsing online even smoother.
Ultimate 5G performance for everyday tasks, high-quality streaming, gaming and browsing.
A battery you can count on.
5000 mAh battery . Enjoy maximum performance and online entertainment all day long on a single charge.
Smart charging . The phone delays charging above 80% until you are ready to wake up. This saves power and extends battery life.
Capture your world.
50MP AI Triple Camera . Effortlessly explore high-resolution and low-light photography thanks to intuitive AI features.
AI-powered color video . Be the center of attention whenever you want with an original black and white background behind you.
8MP selfies . Always ready to bring out the best in you, whenever and however you want.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | TCL UI |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-10-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,5 x 75,4 x 9 mm |
| Weight | 192 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, 1/2.76", 0.64μm, PDAF) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (gran angular, 1/4,0", 1,12 μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Tcl |
| Alert button | Disabled |