Xiaomi 13 Lite 5G 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM
XIAOMI 13 LITE:
- 6.55" AMOLED FHD+ screen
- 32 MP ultra-wide front camera
- Large 4500 mAh battery and 67 W fast charging
- Snapdragon 7 Gen 1 chip
Xiaomi 13 Lite 5G 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM
xiaomi 13lite
A masterpiece
Ultra-slim, lightweight curved design
The Xiaomi 13 Lite features a slim and curved front and back that fits perfectly in the hand and offers a lightweight design with exceptional performance .
Capture your favorite moments
Glow brightly in low-light environments thanks to Xiaomi Selfie Glow . Xiaomi Selfie Glow provides perfect lighting that automatically adapts to a wide variety of lighting situations, ensuring your photos really stand out.
The ultra-wide front camera intelligently detects the number of people in the frame, then automatically adjusts to the best framing, switching between 1x, 0.8x and 0.6x zoom. In addition, the lens has a 100° field of view, ideal for group selfies at any time.
The two front-facing cameras combine to produce background blur and amazing depth of field behind your subject, so you get a deep, natural result.
Enjoy selfie zoom for luscious close-ups. Selfies can be magnified up to 2x, allowing for detailed close-ups that effortlessly capture nuances.
The flagship rear camera incorporates powerful optical technology with an anti-reflective coating on the glass to reduce flare in backlit environments.
Practical Pocket Mirror
The Xiaomi 13 Lite includes Pocket Mirror, a mirror with a realistic visual aspect . The feature can automatically center the mouth and eyes, and zoom up to three times, which is perfect for you to look at yourself or put on makeup.
Improved vlog mode
Vlogging mode is available on both the front and rear cameras. You can reshoot videos in sections and choose from enhanced templates to make vlogging simple.
Xiaomi Teleprompter: You won't have to worry if you forget what you have to say thanks to Xiaomi Teleprompter. You can read it directly on the screen and adjust the size and speed of the text as you like.
Sony's flagship IMX 766 sensor
Sony's flagship IMX 766 sensor features a 1/1.56" size and 1.0μm pixels, helping you capture sharper and brighter images . Together with Xiaomi Imaging Engine, you can enjoy an image experience distinctive.
Thin, light, durable and fast
Big 4500 mAh battery for longer battery life, and flagship 67W fast charging for a full charge in just 40 minutes. No more waiting for your phone to charge before heading out.
Additionally, the octa-core module is based on the flagship Snapdragon® 7-series processor to deliver a smoother user experience.
xiaomi 13lite
A masterpiece
Ultra-slim, lightweight curved design
The Xiaomi 13 Lite features a slim and curved front and back that fits perfectly in the hand and offers a lightweight design with exceptional performance .
Capture your favorite moments
Glow brightly in low-light environments thanks to Xiaomi Selfie Glow . Xiaomi Selfie Glow provides perfect lighting that automatically adapts to a wide variety of lighting situations, ensuring your photos really stand out.
The ultra-wide front camera intelligently detects the number of people in the frame, then automatically adjusts to the best framing, switching between 1x, 0.8x and 0.6x zoom. In addition, the lens has a 100° field of view, ideal for group selfies at any time.
The two front-facing cameras combine to produce background blur and amazing depth of field behind your subject, so you get a deep, natural result.
Enjoy selfie zoom for luscious close-ups. Selfies can be magnified up to 2x, allowing for detailed close-ups that effortlessly capture nuances.
The flagship rear camera incorporates powerful optical technology with an anti-reflective coating on the glass to reduce flare in backlit environments.
Practical Pocket Mirror
The Xiaomi 13 Lite includes Pocket Mirror, a mirror with a realistic visual aspect . The feature can automatically center the mouth and eyes, and zoom up to three times, which is perfect for you to look at yourself or put on makeup.
Improved vlog mode
Vlogging mode is available on both the front and rear cameras. You can reshoot videos in sections and choose from enhanced templates to make vlogging simple.
Xiaomi Teleprompter: You won't have to worry if you forget what you have to say thanks to Xiaomi Teleprompter. You can read it directly on the screen and adjust the size and speed of the text as you like.
Sony's flagship IMX 766 sensor
Sony's flagship IMX 766 sensor features a 1/1.56" size and 1.0μm pixels, helping you capture sharper and brighter images . Together with Xiaomi Imaging Engine, you can enjoy an image experience distinctive.
Thin, light, durable and fast
Big 4500 mAh battery for longer battery life, and flagship 67W fast charging for a full charge in just 40 minutes. No more waiting for your phone to charge before heading out.
Additionally, the octa-core module is based on the flagship Snapdragon® 7-series processor to deliver a smoother user experience.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | MIUI 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 159,2 x 72,7 x 7,2 mm |
| Weight | 171 g |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,55" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 23mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 119˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4); Features: Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama; Video:4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 100˚, 1/2.74", 0.8µm) + 8 MP (f/2.3); Features: Dual-LED flash, HDR; Video: 1080p@30/60fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Double |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Alert button | Disabled |