Amazfit Bip U Smartwatch Verde (Green) A2017
Amazfit Bip U Smartwatch:
- Blood oxygen measurement
- 60 sport modes and 5 ATM water resistance
- Sleep monitoring
- 9 days of battery
Amazfit Bip U Smartwatch Verde (Green) A2017
Amazfit Bip U
Blood Oxygen Measurement - 5 ATM water resistance - 60 sport modes
1.43" color screen
Amazfit continues to become strong in the smartwatch market with new and innovative products, like this Amazfit Bip U. The Chinese brand's smart watch comes with a large 1.43" color screen with a resolution of 320 x 302 pixels . The screen design is very reminiscent of the Apple Watch, due to its square design. Here you can see all the calls. incoming messages, messages and reminders.
60 sport modes and water resistance 50 meters
This new Amazfit smartwatch is very oriented towards the sports field and, that is why it has more than 60 sports modes and high-precision GPS . The Amazfit Bip U will record your data when you exercise to help you control its quality. It is capable of showing distance, speed, heart rate, calories burned and even allows you to measure the level of oxygen in the blood . In addition, it has 5 ATM resistance , which allows us to submerge the watch up to 50 meters deep.
Monitor sleep quality with the Amazfit Bip U
A good rest and a good quality of sleep are very important for our daily lives, since they will determine the performance of our body. For this reason, the new Amazfit Bip U allows you to monitor your sleep quality, so you can have more exact control of how you rest at night. Analyzes light and deep sleep, REM, awake time, and afternoon naps.
Amazfit Bip U
Blood Oxygen Measurement - 5 ATM water resistance - 60 sport modes
1.43" color screen
Amazfit continues to become strong in the smartwatch market with new and innovative products, like this Amazfit Bip U. The Chinese brand's smart watch comes with a large 1.43" color screen with a resolution of 320 x 302 pixels . The screen design is very reminiscent of the Apple Watch, due to its square design. Here you can see all the calls. incoming messages, messages and reminders.
60 sport modes and water resistance 50 meters
This new Amazfit smartwatch is very oriented towards the sports field and, that is why it has more than 60 sports modes and high-precision GPS . The Amazfit Bip U will record your data when you exercise to help you control its quality. It is capable of showing distance, speed, heart rate, calories burned and even allows you to measure the level of oxygen in the blood . In addition, it has 5 ATM resistance , which allows us to submerge the watch up to 50 meters deep.
Monitor sleep quality with the Amazfit Bip U
A good rest and a good quality of sleep are very important for our daily lives, since they will determine the performance of our body. For this reason, the new Amazfit Bip U allows you to monitor your sleep quality, so you can have more exact control of how you rest at night. Analyzes light and deep sleep, REM, awake time, and afternoon naps.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | FreeRTOS |
| O.S. version | RTOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 40,9 x 35,5 x 11,4 mm |
| Weight | 31 g |
| Case size | 40 mm |
| Dial Material | Polycarbonate |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,43" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 302 x 320 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | 2-pin clip |
| Battery capacity | 230 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 60 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 5.0 o iOS 10.0 o superior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Amazfit |
| Approximate battery life | 9 d |
| Mobile application | Zepp |