Xiaomi Redmi Watch 3 Active 46mm Bluetooth Gray (Gray) M2235W1
Xiaomi Redmi Watch 3 Active
- Large 1.83" LCD screen
- Answer and receive calls via Bluetooth®️
- More than 100 sports modes, more professional and free training
- 5 ATM water resistance
- Blood oxygen saturation detection
- All-day heart rate monitoring
- Scientific sleep monitoring
- Magnetic charging
- Extra long 12& day battery life
Xiaomi Redmi Watch 3 Active 46mm Bluetooth Gray (Gray) M2235W1
Xiaomi Redmi Watch 3 Active
Your new favorite watch
Large 1.83" LCD screen
The new large 1.83" iridescent display features vivid colors, a sharp display and impressive vision, allowing you to see everything at a glance, from message notifications to training data. The curved glass of High strength 2.5D offers a sleeker look and greater wear resistance.
Change the subject whenever you want thanks to the 200 spheres. It's easy to show your unique personality just by raising your hand.
Bluetooth voice calls
Connect the watch to your smartphone via Bluetooth. Calls can be answered on the watch with a single touch. Whether you are working or exercising, you can raise your hand to answer calls more conveniently and interestingly.
Water resistance 5 ATM. Enjoy the dip
Whether you enjoy a swim in the colder shallow waters or snorkeling, you can wear the watch all the time. The 5 ATM* water resistance rating allows for worry-free daily use.
Blood oxygen saturation detection. Know your physical condition better
The professional optical oximetry sensor constantly monitors your health by detecting blood oxygen saturation and alerting you when blood oxygen level is low.
All-day heart rate monitoring
Stay alert for changes in your heart rate. Monitor your heart rate 24/7 to see changes at a glance. Receive alerts when your heart rate is high to protect your health 24 hours a day.
Scientific sleep monitoring. Master your dream
The Redmi Watch 3 Active can accurately record sleep duration and status by continuously monitoring blood oxygen and heart rate in different phases such as deep and light sleep, and gives you sleep improvement suggestions based on monitoring data to optimize sleep quality.
More than 100 sports modes. More professional and free training
The Redmi Watch 3 Active offers you more than 100 sports modes, including 10 professional modes*. Built-in sensors and professional sports algorithms can monitor and analyze your body when you play your favorite sports to show you your efforts at a glance.
Magnetic charging. Extra-long 12-day battery life
Gently place the watch near the charger and it will automatically dock for charging. The combination of low-power hardware and software provides up to ten days of battery life* to save you worry
Xiaomi Redmi Watch 3 Active
Your new favorite watch
Large 1.83" LCD screen
The new large 1.83" iridescent display features vivid colors, a sharp display and impressive vision, allowing you to see everything at a glance, from message notifications to training data. The curved glass of High strength 2.5D offers a sleeker look and greater wear resistance.
Change the subject whenever you want thanks to the 200 spheres. It's easy to show your unique personality just by raising your hand.
Bluetooth voice calls
Connect the watch to your smartphone via Bluetooth. Calls can be answered on the watch with a single touch. Whether you are working or exercising, you can raise your hand to answer calls more conveniently and interestingly.
Water resistance 5 ATM. Enjoy the dip
Whether you enjoy a swim in the colder shallow waters or snorkeling, you can wear the watch all the time. The 5 ATM* water resistance rating allows for worry-free daily use.
Blood oxygen saturation detection. Know your physical condition better
The professional optical oximetry sensor constantly monitors your health by detecting blood oxygen saturation and alerting you when blood oxygen level is low.
All-day heart rate monitoring
Stay alert for changes in your heart rate. Monitor your heart rate 24/7 to see changes at a glance. Receive alerts when your heart rate is high to protect your health 24 hours a day.
Scientific sleep monitoring. Master your dream
The Redmi Watch 3 Active can accurately record sleep duration and status by continuously monitoring blood oxygen and heart rate in different phases such as deep and light sleep, and gives you sleep improvement suggestions based on monitoring data to optimize sleep quality.
More than 100 sports modes. More professional and free training
The Redmi Watch 3 Active offers you more than 100 sports modes, including 10 professional modes*. Built-in sensors and professional sports algorithms can monitor and analyze your body when you play your favorite sports to show you your efforts at a glance.
Magnetic charging. Extra-long 12-day battery life
Gently place the watch near the charger and it will automatically dock for charging. The combination of low-power hardware and software provides up to ten days of battery life* to save you worry
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 46,9 x 38,9 x 10,9 mm |
| Weight | 41,67 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,83" |
| Display type | LCD |
| Screen resolution | 240 x 280 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.3 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 289 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Disabled |
| Sport modes | 100 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 6.0 o iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Approximate battery life | 12 días |
| Mobile application | Mi Fitness |