Xiaomi 11T 5G 8GB/256GB Blue (Celestial Blue) Dual SIM 21081111RG
Xiaomi 11T 5G Celestial Blue Dual SIM
- 8GB RAM and 256GB storage
- 6.67" AMOLED display, 120 Hz and HD10+
- Triple 108 MP camera and 8K videos
- 67W fast charging
- From 0 to 100% in 36 minutes
Xiaomi 11T 5G 8GB/256GB Blue (Celestial Blue) Dual SIM 21081111RG
Xiaomi 11T 5G
of magic, of cinema
Gives you the power to turn everyday moments into movie magic
Xiaomi sneaks back into the big mobile brands with this new 11T 5G , a movie smartphone. And it is that, for its creation, the Chinese brand gathered a team of film experts to give life to what is already the new flagship of the brand. In this line, the Xiaomi 11T equips an innovative camera system at the rear, consisting of a 108 MP Wide Angle lens with Dual Native ISO , an 8MP Ultra Wide Angle lens and a 5 MP Telemacro camera.
As a novelty, Xiaomi incorporates a large number of cinematographic effects , among which is the One-Click AI Cinema tool, which will allow you to turn your 8K videos into authentic works of art. Freeze Time, Magic Zoom, Slow Shutter, Night Time-Lapse, and many more.
Better screen quality than in the cinema
Another of the strengths of the Xiaomi 11T 5G is its screen. Specifically, it equips a 6.67" AMOLED panel with a high resolution Dolby Vision at 1080 x 2400 pixels, which provides almost perfect clarity, color and smoothness. In addition, it uses a luminescent material that improves the efficiency of the display, in terms of a power is concerned, it is capable of processing more than 1 billion colors!
It also has a 120 Hz refresh rate with AdaptiveSync , which makes everything go smoother and with less lag problems. The display will automatically adjust the Hz based on demand, to optimize power consumption. This, along with HDR10+ 10-bit color technology , makes this screen a true marvel.
On the other hand, this 11T has obtained the A+ classification from DisplayMate , which accredits it as one of the most reliable screens in the world.
Flagship-worthy performance
In terms of performance, the new Xiaomi 11T 5G is equipped with one of the most powerful processors of the 5G era from MediaTek today. Specifically, we find the 8 nm MediaTek Dimensity 1200 5G that is capable of offering excellent performance, achieving 25% more CPU speed and 35% more GPU speed with 2.7 gigapixels per second processing. Not even the heaviest games are capable of slowing down this Xiaomi smartphone. In addition, it has Wi-Fi 6 , which ensures a more stable and faster Internet connection.
It's time to say goodbye to leaving your phone charging at night and start charging it in the morning while you get ready. The Xiaomi 11T a fast charge of 67 W, that is, it charges 100% in 36 minutes! It has a long lasting 5000 mAh battery . The future is today, dear reader. In addition, the new Xiaomi 11T has dual specific speakers and sound designed by Harman Kardon . Being the life of the party has never been so easy.
You can now buy Xiaomi 11T 5G at Maxmovil , with a 3-year official guarantee and shipping in 24 hours.
Xiaomi 11T 5G
of magic, of cinema
Gives you the power to turn everyday moments into movie magic
Xiaomi sneaks back into the big mobile brands with this new 11T 5G , a movie smartphone. And it is that, for its creation, the Chinese brand gathered a team of film experts to give life to what is already the new flagship of the brand. In this line, the Xiaomi 11T equips an innovative camera system at the rear, consisting of a 108 MP Wide Angle lens with Dual Native ISO , an 8MP Ultra Wide Angle lens and a 5 MP Telemacro camera.
As a novelty, Xiaomi incorporates a large number of cinematographic effects , among which is the One-Click AI Cinema tool, which will allow you to turn your 8K videos into authentic works of art. Freeze Time, Magic Zoom, Slow Shutter, Night Time-Lapse, and many more.
Better screen quality than in the cinema
Another of the strengths of the Xiaomi 11T 5G is its screen. Specifically, it equips a 6.67" AMOLED panel with a high resolution Dolby Vision at 1080 x 2400 pixels, which provides almost perfect clarity, color and smoothness. In addition, it uses a luminescent material that improves the efficiency of the display, in terms of a power is concerned, it is capable of processing more than 1 billion colors!
It also has a 120 Hz refresh rate with AdaptiveSync , which makes everything go smoother and with less lag problems. The display will automatically adjust the Hz based on demand, to optimize power consumption. This, along with HDR10+ 10-bit color technology , makes this screen a true marvel.
On the other hand, this 11T has obtained the A+ classification from DisplayMate , which accredits it as one of the most reliable screens in the world.
Flagship-worthy performance
In terms of performance, the new Xiaomi 11T 5G is equipped with one of the most powerful processors of the 5G era from MediaTek today. Specifically, we find the 8 nm MediaTek Dimensity 1200 5G that is capable of offering excellent performance, achieving 25% more CPU speed and 35% more GPU speed with 2.7 gigapixels per second processing. Not even the heaviest games are capable of slowing down this Xiaomi smartphone. In addition, it has Wi-Fi 6 , which ensures a more stable and faster Internet connection.
It's time to say goodbye to leaving your phone charging at night and start charging it in the morning while you get ready. The Xiaomi 11T a fast charge of 67 W, that is, it charges 100% in 36 minutes! It has a long lasting 5000 mAh battery . The future is today, dear reader. In addition, the new Xiaomi 11T has dual specific speakers and sound designed by Harman Kardon . Being the life of the party has never been so easy.
You can now buy Xiaomi 11T 5G at Maxmovil , with a 3-year official guarantee and shipping in 24 hours.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 12.5 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 164,1 x 76,9 x 8,8 mm |
| Weight | 203 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, 26mm , 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 120˚, 1/4", 1.12µm) + 5 MP (f/2.4, 50mm, 1/5.0", 1.12µm, AF) Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120, gyro-EIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06", 1.0µm); Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Alert button | Disabled |