Xiaomi POCO M3 Pro 5G 4GB/64GB Yellow (Little Yellow) Dual SIM
Xiaomi POCO M3 Pro 5G Yellow:
- 4GB RAM and 64GB storage
- MediaTek Dimensity 700 5G (7nm)
- 48MP camera
- 5000 mAh battery with 18W fast charge
- Android 11, MIUI 12
Xiaomi POCO M3 Pro 5G 4GB/64GB Yellow (Little Yellow) Dual SIM
Xiaomi LITTLE M3 Pro 5G
More speed, LITTLE time
Ultra-fast processor with 5G
The Xiaomi smartphone brand continues to expand its POCO range, with this new model that stands out mainly for its speed. The Xiaomi POCO M3 Pro comes directly with 5G connection speed , which thanks to its high-performance processor, the 7nm MediaTek Dimensity 700 , is capable of moving any obstacle you put in it. You will be able to enjoy streaming connections without interruptions or download the episodes of your favorite series in a LITTLE time.
In addition, thanks to its long-lasting battery , you won't be stranded at the most interesting moment of the chapter. With a 5000 mAh battery and 18W fast charging , you will discover that you can have more fun than you thought, and with less charging time.
DynamicSwitch display for more enjoyment
Today, users value mobile phones with a good screen much more, where they can enjoy high-quality images and videos. For this reason, this Xiaomi POCO M3 Pro 5G brings a 6.5" IPS LCD panel, with FHD+ resolution and 90 Hz screen fluidity, which offers an excellent audiovisual experience. But also, thanks to DynamicSwitch technology , the screen it will automatically change the Hz, according to the demand of the moment to 90Hz, 60Hz, 50Hz or 30Hz.This function makes the degradation of the battery less, and can last at the maximum level, much longer.
Photography speed with 48 MP
In the photographic section, Xiaomi does not lower the level and continues to offer very good features. In this case, the POCO M3 Pro 5G equips a 3-camera system on the back made up of a 48 MP Wide Angle lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor, for your portraits. In addition, this camera allows you to record in FHD at 1080 pixels , so that your videos are more epic.
You can now buy Xiaomi POCO M3 Pro 5G in Maxmovil , with shipping in 24 hours and 3 years of official guarantee.
Xiaomi LITTLE M3 Pro 5G
More speed, LITTLE time
Ultra-fast processor with 5G
The Xiaomi smartphone brand continues to expand its POCO range, with this new model that stands out mainly for its speed. The Xiaomi POCO M3 Pro comes directly with 5G connection speed , which thanks to its high-performance processor, the 7nm MediaTek Dimensity 700 , is capable of moving any obstacle you put in it. You will be able to enjoy streaming connections without interruptions or download the episodes of your favorite series in a LITTLE time.
In addition, thanks to its long-lasting battery , you won't be stranded at the most interesting moment of the chapter. With a 5000 mAh battery and 18W fast charging , you will discover that you can have more fun than you thought, and with less charging time.
DynamicSwitch display for more enjoyment
Today, users value mobile phones with a good screen much more, where they can enjoy high-quality images and videos. For this reason, this Xiaomi POCO M3 Pro 5G brings a 6.5" IPS LCD panel, with FHD+ resolution and 90 Hz screen fluidity, which offers an excellent audiovisual experience. But also, thanks to DynamicSwitch technology , the screen it will automatically change the Hz, according to the demand of the moment to 90Hz, 60Hz, 50Hz or 30Hz.This function makes the degradation of the battery less, and can last at the maximum level, much longer.
Photography speed with 48 MP
In the photographic section, Xiaomi does not lower the level and continues to offer very good features. In this case, the POCO M3 Pro 5G equips a 3-camera system on the back made up of a 48 MP Wide Angle lens, a 2 MP Macro lens and a 2 MP depth sensor, for your portraits. In addition, this camera allows you to record in FHD at 1080 pixels , so that your videos are more epic.
You can now buy Xiaomi POCO M3 Pro 5G in Maxmovil , with shipping in 24 hours and 3 years of official guarantee.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 12 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2021-05-22 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Amarillo |
| Dimensions | 161,8 x 75,3 x 8,9 mm |
| Weight | 190 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 700 5G (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.8, 26mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |