Xiaomi Redmi S2 4G 3GB/32GB Gray (Grey) Dual SIM
XIAOMI REDMI S2 GRAY:
- 5.99" HD+ screen
- 12 MP + 5 MP dual camera with bokeh effect
- 16MP AI selfies
- Full screen 18:9
- 2+1 card slot
- fingerprint sensor
- 8 core processor
- Qualcomm Snapdragon 625 (14nm)
Xiaomi Redmi S2 4G 3GB/32GB Gray (Grey) Dual SIM
xiaomi redmi s2
elegant and minimalist
Xiaomi once again turns the quality/price ratio upside down. With a large HD+ screen of almost 6 inches and a 16-megapixel front camera , the Redmi S2 is designed for the most social users. Don't stop taking selfies and play the most powerful Android games.
Take amazing photos day or night
The 12 MP + 5 MP dual camera comes with 1.25 µm pixels allowing more light to be captured for perfect low-light photos. AI portrait mode creates a truly accurate bokeh effect .
The Redmi S2 features a 16MP front camera and a selfie LED light with a temperature of 4500k to simulate natural white light. Now you will have perfect selfies even in dark environments. The Super Pixel packs four pixels into one , capturing more light and getting a big improvement on photos taken in low light.
Redmi S2 cameras have AI and are optimized by all the learning obtained. This combination makes taking selfies easier than ever. AI enhances your appearance naturally . Experience digital makeovers with Beauty Mode 4.0 . You will be able to use functions and filters that allow you to contour and smooth your skin .
Leave no one out in group selfies thanks to Redmi S2's 79.8” front camera !
18:9 full screen
Redmi S2's 18:9 screen allows you to see more while maintaining the dimensions of traditional smartphones.
Ready to immerse yourself in an unparalleled experience?
Control what you do with one hand
Switch to another task with just one finger, work more and consume less with Snapdragon 625. Redmi S2 is powered by Qualcomm® Snapdragon™ 625 processor . Cutting edge technology 14 nm . offers high performance and lower power consumption. Enjoy a powerful octa-core processor that takes care of covering all your needs so that Android 8 flows like silk.
The Xiaomi Redmi S2 also has a fingerprint sensor , which is located on the back for greater comfort.
xiaomi redmi s2
elegant and minimalist
Xiaomi once again turns the quality/price ratio upside down. With a large HD+ screen of almost 6 inches and a 16-megapixel front camera , the Redmi S2 is designed for the most social users. Don't stop taking selfies and play the most powerful Android games.
Take amazing photos day or night
The 12 MP + 5 MP dual camera comes with 1.25 µm pixels allowing more light to be captured for perfect low-light photos. AI portrait mode creates a truly accurate bokeh effect .
The Redmi S2 features a 16MP front camera and a selfie LED light with a temperature of 4500k to simulate natural white light. Now you will have perfect selfies even in dark environments. The Super Pixel packs four pixels into one , capturing more light and getting a big improvement on photos taken in low light.
Redmi S2 cameras have AI and are optimized by all the learning obtained. This combination makes taking selfies easier than ever. AI enhances your appearance naturally . Experience digital makeovers with Beauty Mode 4.0 . You will be able to use functions and filters that allow you to contour and smooth your skin .
Leave no one out in group selfies thanks to Redmi S2's 79.8” front camera !
18:9 full screen
Redmi S2's 18:9 screen allows you to see more while maintaining the dimensions of traditional smartphones.
Ready to immerse yourself in an unparalleled experience?
Control what you do with one hand
Switch to another task with just one finger, work more and consume less with Snapdragon 625. Redmi S2 is powered by Qualcomm® Snapdragon™ 625 processor . Cutting edge technology 14 nm . offers high performance and lower power consumption. Enjoy a powerful octa-core processor that takes care of covering all your needs so that Android 8 flows like silk.
The Xiaomi Redmi S2 also has a fingerprint sensor , which is located on the back for greater comfort.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | Oreo 8.1 |
| User interface | MIUI 12 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 160,7 x 77,3 x 8,1 mm |
| Weight | 170 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 5,99" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1440 p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 625 (14 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | micro SD 256 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/2,2, 1,25 μm, PDAF) + 5 MP (f/2.4); LED flash, panorama, HDR; Video: 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Front camera | 16 MP (f/2.5, 1/3.06" 1.0µm); HDR, LED flash; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 3080 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Xiaomi |
| Alert button | Disabled |