ZTE Blade A75 5G 4GB/128GB Black (Diamond Black) Dual SIM
ZTE Blade A75 5G:
- 6.6" 120Hz display
- Unisoc T760 Octa-Core Processor
- 50MP AI Dual Camera
- 5000 mAh battery
- Bluetooth 5.2
- 5G connection
ZTE Blade A75 5G 4GB/128GB Black (Diamond Black) Dual SIM
ZTE Blade A75 5G
Empower Your 5G Life
6.6-inch ultra-smooth display
Immerse yourself in an ultra-smooth viewing experience with the large 6.6-inch display with a 120Hz refresh rate, delivering vivid, fluid images.
Come and enjoy our new Live Island , an interactive capsule that displays various notifications, real-time activities, and reminders. Go ahead and multitask!
Powerful 5G processor up to 2.2 GHz and 6 nm
Powered by a powerful 6nm 5G processor , delivering exceptional performance and power efficiency.
Enjoy faster data transfer speeds and improved multitasking capabilities with UFS 3.1 technology.
Long-lasting battery
Power up your device with a long-lasting 5000mAh battery for extended, uninterrupted use.
50MP AI Dual Camera
Capture perfect moments with the 50MP AI camera , which delivers stunning clarity and detail.
Capture clearer, intricately layered images with our advanced RAW-domain Night Scene algorithm that improves resolution and dynamic range, taking your night photos to a new level .
Equipped with an 8MP front camera and advanced beauty algorithms, effortlessly capture stunning, natural selfies.
ZTE Blade A75 5G
Empower Your 5G Life
6.6-inch ultra-smooth display
Immerse yourself in an ultra-smooth viewing experience with the large 6.6-inch display with a 120Hz refresh rate, delivering vivid, fluid images.
Come and enjoy our new Live Island , an interactive capsule that displays various notifications, real-time activities, and reminders. Go ahead and multitask!
Powerful 5G processor up to 2.2 GHz and 6 nm
Powered by a powerful 6nm 5G processor , delivering exceptional performance and power efficiency.
Enjoy faster data transfer speeds and improved multitasking capabilities with UFS 3.1 technology.
Long-lasting battery
Power up your device with a long-lasting 5000mAh battery for extended, uninterrupted use.
50MP AI Dual Camera
Capture perfect moments with the 50MP AI camera , which delivers stunning clarity and detail.
Capture clearer, intricately layered images with our advanced RAW-domain Night Scene algorithm that improves resolution and dynamic range, taking your night photos to a new level .
Equipped with an 8MP front camera and advanced beauty algorithms, effortlessly capture stunning, natural selfies.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-09-11 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,6 x 74,9 x 8,6 mm |
| Weight | 205 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T760 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, AF) + 2 MP (profundidad); Flash LED; Vídeo: Sí |
| Front camera | 8 MP (gran angular); Vídeo: Sí |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | GPS |
| SIM type | DualSIM |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |