Tablet Alcatel 1T 2021 7" 1GB/16GB Wifi Black 9309
- Compact and light
- WiFi+Bluetooth connectivity
- child mode
- Extended battery
Tablet Alcatel 1T 2021 7" 1GB/16GB Wifi Black 9309
Tablet Alcatel 1T 2021
The new lightest and most familiar Alcatel 1T tablet to date
light and powerful
One of the main features of the Alcatel 1T is its size and lightness. Powered by Android 10 (Go Edition), it's built lighter, faster, and more secure than ever. Being such a manageable tablet, it is perfect to take with you everywhere. Thanks to its long-lasting battery, it allows you to use it throughout the day without having to recharge it.
great for kids
One of its most interesting functions is the child mode. It includes pre-installed applications without advertising and designed for the use of the little ones. Its parental control panel, which even the oldest can use, allows you to regulate the time of use and select which apps children are given access to.
Enjoy without worries
Thanks to Eye Care technology, the use of blue light is reduced to reduce its impact on sleep patterns and visual fatigue, making it ideal for day-to-day use. In addition, this tablet has been subjected to tests to ensure exceptional quality.
Tablet Alcatel 1T 2021
The new lightest and most familiar Alcatel 1T tablet to date
light and powerful
One of the main features of the Alcatel 1T is its size and lightness. Powered by Android 10 (Go Edition), it's built lighter, faster, and more secure than ever. Being such a manageable tablet, it is perfect to take with you everywhere. Thanks to its long-lasting battery, it allows you to use it throughout the day without having to recharge it.
great for kids
One of its most interesting functions is the child mode. It includes pre-installed applications without advertising and designed for the use of the little ones. Its parental control panel, which even the oldest can use, allows you to regulate the time of use and select which apps children are given access to.
Enjoy without worries
Thanks to Eye Care technology, the use of blue light is reduced to reduce its impact on sleep patterns and visual fatigue, making it ideal for day-to-day use. In addition, this tablet has been subjected to tests to ensure exceptional quality.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | Android Go |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 189,5 x 111 x 9,2 mm |
| Weight | 245 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 7" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 600 x 1024 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek MT8321A/D (28 nm) |
| Processor | Quad Core |
| RAM | 1 GB |
| Expandable memory | micro SD 128 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 16 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 2MP; Video (720p 30fps) |
| Front camera | VGA; HDR; Vídeo: 1080p a 30fps |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Front camera resolution | 2 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Network connection | WiFi |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 2580 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | No |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Alcatel |