Sony Xperia 1 6GB/128GB Gray Dual Sim J9110
Sony Xperia 1 6GB/128GB Gray Dual Sim J9110
sony xperia 1
The Sony Xperia 1 is the world's first smartphone with a 4K OLED display that reproduces 4K image quality in a wide color gamut full of contrast and clarity. A true revolution in the markets in terms of content display and audio reproduction based on the work of professional engineers and the advanced technology of Sony brand monitors, cameras and audio players. A real beast.
Speed in its purest form
Its Qualcomm® Snapdragon™ 855 processor will make the fastest speed to date real. There is no more waiting with the efficiency and performance of this small computer disguised as a smartphone.
One camera to rule them all
You will be able to capture images with exceptional quality thanks to its triple objective, in any place and situation in which you find yourself. With 16mm cameras for panoramic landscapes, a 26mm all-around lens and a third 52mm lens for magnification thanks to its optical zoom.
unprocessable processing
Using Alpha technologies, Sony establishes in its Sony Xperia 1 an identification technology of up to 10 FPS. Record scenes of your daily life with the professionalism of a film camera, establishing the parameters and settings you need to obtain the perfect image.
impeccable design
A perfect finish made of metal in its frame and with Corning Gorilla Glass 6 to protect its screen, attractiveness and comfort come together in a single smartphone to fit your hand. It will become a beautiful extension of your body.
the future has arrived
Forget about performing the actions one at a time. That is a thing of the past and the future is in your hands. Literally. Its 21:9 screen offers a perfect action area for running multitasking applications. Divide the screen quickly and double enjoy everything that this smartphone can offer you.
sony xperia 1
The Sony Xperia 1 is the world's first smartphone with a 4K OLED display that reproduces 4K image quality in a wide color gamut full of contrast and clarity. A true revolution in the markets in terms of content display and audio reproduction based on the work of professional engineers and the advanced technology of Sony brand monitors, cameras and audio players. A real beast.
Speed in its purest form
Its Qualcomm® Snapdragon™ 855 processor will make the fastest speed to date real. There is no more waiting with the efficiency and performance of this small computer disguised as a smartphone.
One camera to rule them all
You will be able to capture images with exceptional quality thanks to its triple objective, in any place and situation in which you find yourself. With 16mm cameras for panoramic landscapes, a 26mm all-around lens and a third 52mm lens for magnification thanks to its optical zoom.
unprocessable processing
Using Alpha technologies, Sony establishes in its Sony Xperia 1 an identification technology of up to 10 FPS. Record scenes of your daily life with the professionalism of a film camera, establishing the parameters and settings you need to obtain the perfect image.
impeccable design
A perfect finish made of metal in its frame and with Corning Gorilla Glass 6 to protect its screen, attractiveness and comfort come together in a single smartphone to fit your hand. It will become a beautiful extension of your body.
the future has arrived
Forget about performing the actions one at a time. That is a thing of the past and the future is in your hands. Literally. Its 21:9 screen offers a perfect action area for running multitasking applications. Divide the screen quickly and double enjoy everything that this smartphone can offer you.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | Pie 9.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 167 x 72 x 8.2 mm |
| Weight | 178 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1644 x 3840 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.6, 26mm (wide), 1/2.6", 1.4µm, predictive Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS), 12 MP (f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, predictive PDAF, 2x optical zoom, 5-axis OIS) 12 MP (f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm) |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 24mm), 1/4", 1.12µm |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 800/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 800/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 3.1 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |