TCL 20 SE 4GB/64GB Black (Nuit Black) Dual SIM T671H
TCL 20 SE Black (Nuit Black) Dual SIM:
- 4GB RAM and 64GB storage
- 6.82" IPS LCD screen
- Qualcomm Snapdragon 460 (11nm)
- Quad camera 16 MP with AI
- 18W fast charging
TCL 20 SE 4GB/64GB Black (Nuit Black) Dual SIM T671H
TCL 20SE
The TCL mobile with a large screen.
Améliorée audiovisual experience and excellent battery
The technological brand TCL gains beauty in notoriété in the world of smartphones . Bien que cela puisse sembler être une nouvelle marque, TCL est sur le marché depuis de nombreuses années et est bien connu pour vendre des televiseurs intelligents avec un excellent rapport qualité-prix. Toute l'expérience acquise ici a été transferée à tous les smartphones TCL , avec beaucoup de travail et d'efforts. Consequently, one of the first soulful aspects of the new TCL 20 SE is on screen.
Profit from an unforgettable cinematographic experience with the TCL 20 SE . A large 6.82-inch screen with a 20.5: 9 image format and enhanced views with NXTVISION , combine with a high-quality sound and two high-speakers for you to offer a maximum multimedia experience.
Its 5000 mAh battery with inverted charge has a powerful power for your longest streaming sessions. Sa protection de la vie privée vous aidera à gérer vos applications intelligemment et en toute sécurité.
High level performances
Malgré is back with a top-of-the-range mobile millieu , with the TCL 20 SE, equipped with a first-class processor . The power of the Octa-Core Qualcomm Snapdragon 460 puce, which offers excellent fluid performances and the possibility of multiple effects in the most demanding situations. The confidential behavior warnings function, the security journal and the personal information protection guarantee that the applications never meet your private life in danger.
Capture all with the 16MP AI quad camera
Sans aucun doute, la section photographique a connu une révolution ces dernières années. Désormais, tous les téléphones portables dotés d'un bon appareil photo sont équipés de systemes d' appareil photo pour photographier chaque instant comme il le mérite. TCL doesn't all have a dark day and this is why the mobile team has a system that turns on high-definition images plus intelligence with a 16MP AI camera and ajoute the final touch with AI features, color portrait and amélioration of the sky. .
Capture the photos that are plus large, plus proches or plus depths with the appareils photo super grand angle, macro and depth.
TCL 20SE
The TCL mobile with a large screen.
Améliorée audiovisual experience and excellent battery
The technological brand TCL gains beauty in notoriété in the world of smartphones . Bien que cela puisse sembler être une nouvelle marque, TCL est sur le marché depuis de nombreuses années et est bien connu pour vendre des televiseurs intelligents avec un excellent rapport qualité-prix. Toute l'expérience acquise ici a été transferée à tous les smartphones TCL , avec beaucoup de travail et d'efforts. Consequently, one of the first soulful aspects of the new TCL 20 SE is on screen.
Profit from an unforgettable cinematographic experience with the TCL 20 SE . A large 6.82-inch screen with a 20.5: 9 image format and enhanced views with NXTVISION , combine with a high-quality sound and two high-speakers for you to offer a maximum multimedia experience.
Its 5000 mAh battery with inverted charge has a powerful power for your longest streaming sessions. Sa protection de la vie privée vous aidera à gérer vos applications intelligemment et en toute sécurité.
High level performances
Malgré is back with a top-of-the-range mobile millieu , with the TCL 20 SE, equipped with a first-class processor . The power of the Octa-Core Qualcomm Snapdragon 460 puce, which offers excellent fluid performances and the possibility of multiple effects in the most demanding situations. The confidential behavior warnings function, the security journal and the personal information protection guarantee that the applications never meet your private life in danger.
Capture all with the 16MP AI quad camera
Sans aucun doute, la section photographique a connu une révolution ces dernières années. Désormais, tous les téléphones portables dotés d'un bon appareil photo sont équipés de systemes d' appareil photo pour photographier chaque instant comme il le mérite. TCL doesn't all have a dark day and this is why the mobile team has a system that turns on high-definition images plus intelligence with a 16MP AI camera and ajoute the final touch with AI features, color portrait and amélioration of the sky. .
Capture the photos that are plus large, plus proches or plus depths with the appareils photo super grand angle, macro and depth.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | TCL UI |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 172,1 x 77,1 x 9,1 mm |
| Weight | 206 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,82" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1640 p |
| High Dynamic Range | HDR |
| Brightness | 450 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 460 (11 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 128 GB |
| Storage | 64 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 16 MP (f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 1.12µm, PDAF) + 5 MP (f/2.2, 14mm, 115˚, 1/5.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4) |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26mm, 1/4.0", 1.12µm) |
| Rear camera resolution | 16 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (b/g/n), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Brands | Tcl |
| Alert button | Disabled |