Xiaomi Redmi Note 12s 6GB/128GB Black (Onyx Black) Dual SIM 2303CRA44A
Xiaomi Redmi Note 12s:
- 108MP professional grade main camera
- 5000 mAh battery with 33W fast charging
- High-performance MediaTek Helio G96 processor
- 90Hz FHD + AMOLED DotDisplay screen
Xiaomi Redmi Note 12s 6GB/128GB Black (Onyx Black) Dual SIM 2303CRA44A
Xiaomi Redmi Note 12s
Smarter and more convenient
Clear captures and exceptional views
We are looking at a smartphone with a 108 MP + 8 MP + 2 MP triple camera system with AI that will allow you to capture great details from many perspectives.
- Dual native ISO
- 9 in 1 pixel binning
- 1/1.52" image sensor
On the other hand, it has a 16 MP selfie camera to capture the best moments in life.
Continuous power
This Redmi Note 12s has Mi FC + MMT technology that allows 33W fast charging and makes the charging process more stable and efficient. The powerful charging system is paired with a massive 5000mAh battery, so you'll never have to worry about charging when you're away again.
Winning performance
Thanks to its incredible octa-core MediaTek Helio G96 enables the incredible 108MP camera and a smooth 90Hz refresh rate, giving you sharp shots and powerful gaming experiences. Furthermore, Redmi Note 12S comes with tons of storage and RAM that you need. Supports expandable storage up to 1TB and additional 5GB RAM with memory extension.
aesthetic design
Redmi Note 12S brings a new flat frame design with a minimalist style that gives off a dynamic and powerful look that is also solid and secure in your hand.
Enjoy a responsive touchscreen experience and its 90Hz high refresh rate display . Along with the smooth sliding feeling on your fingertips, the AMOLED display software features also offer the best energetic, immersive and eye-catching visual experience.
Xiaomi Redmi Note 12s
Smarter and more convenient
Clear captures and exceptional views
We are looking at a smartphone with a 108 MP + 8 MP + 2 MP triple camera system with AI that will allow you to capture great details from many perspectives.
- Dual native ISO
- 9 in 1 pixel binning
- 1/1.52" image sensor
On the other hand, it has a 16 MP selfie camera to capture the best moments in life.
Continuous power
This Redmi Note 12s has Mi FC + MMT technology that allows 33W fast charging and makes the charging process more stable and efficient. The powerful charging system is paired with a massive 5000mAh battery, so you'll never have to worry about charging when you're away again.
Winning performance
Thanks to its incredible octa-core MediaTek Helio G96 enables the incredible 108MP camera and a smooth 90Hz refresh rate, giving you sharp shots and powerful gaming experiences. Furthermore, Redmi Note 12S comes with tons of storage and RAM that you need. Supports expandable storage up to 1TB and additional 5GB RAM with memory extension.
aesthetic design
Redmi Note 12S brings a new flat frame design with a minimalist style that gives off a dynamic and powerful look that is also solid and secure in your hand.
Enjoy a responsive touchscreen experience and its 90Hz high refresh rate display . Along with the smooth sliding feeling on your fingertips, the AMOLED display software features also offer the best energetic, immersive and eye-catching visual experience.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MIUI 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 159,9 x 73,9 x 8,1 mm |
| Weight | 176 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, gran angular, 1/1.52", 0.7μm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 118° ultra ancho, 1/4.0", 1.12μm) + 2 MP (f/2.4, macro); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, gran angular); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |